Bilgisayar Dalında Tübitak Projesi - Programlama Dil Seçimi

respawnables

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar ,

Bilgisayar dalında Tübitak projesi hazırlıyorum . Ama henüz yazılım aşamasında değilim. Bir bilgisayar programı yapacağım psikolojik sorunlar ile ilgili . C programlama dillerinden hangisini kullanayım ? Programlamayı çok bilmiyorum. Hangi C dilini seçersem bana kolaylık sağlar ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Günümüzde insanlar bilgisayara bir program kurmak yerine mobil cihazlarına uygulama indirmeyi tercih ediyor. Okullarda dağıtılan tabletler ve cep telefonları yaygın olması sebebiyle hedef cihazlar olmalı. Dolayısıyla android uygulama geliştirmen daha uygun olacaktır.

Ancak masaüstü sistemler için yazılım geliştirmek istiyorsan C# kullanmalısın.

1 tane C dili var, derleyiciler ise başka. Başka kütüphaneler seçebilirsin. Mesela C++ için Boost süperdir.
Programlama dili seçerken sorulması gereken sorular:
Masaüstü mü? Web mi? Mobil mi? Gömülü mü?
Hangi işletim sisteminde çalışacak?
Ne kadar büyük hesaplar yapacak?
Ortalama kaç kişi kullanır?
Bütçe ne kadar?
Zaman aşımı ne kadar?
Kaç kişi çalışacak?

Programlama konusunda bilgim az demişsiniz bence c yada türevleri ile programlamaya başlamak programlamaya küstürür bence daha hafif bir dille başlamak daha uygun olur bence.

Kişisel tavsiyem Pythonla başlmanız olur eğer hiç bilginiz yoksa basiclerede bakabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı