Programlama için dil önerisi

Dostum Matlab gibi spesifik dillerle başlamadığın sürece "yanlış dille başladım." diye bir şey yok haberin olsun. C ile başlamak da hata değil, kaldı ki 3 4 sene evveline kadar da çoğu üniversitelerde ve liselerde de başlangıç dilleri ya C++ ya da C#'dı.

Azıcık bilgi ile söylediğin iki dilde zaten bir şey yapamazsın, çok normal şeyler yani.

Python kolay diye de bir şey yok, insanlar hata yapıyor Python öğrenilmesi kolay bir dil, uygulama zorluğu diğer dillerden farksız değil, bu onu kolay dil yapmıyor sadece öğrenme aşaması rahat olan yeni başlayanları korkutmayan bir dil yapıyor.
C deki noktalama işaretleri ve uzun uzun yazma canımı sıkıyor , siber güvenlikle ilgileniyorum. C nin zaten o yüzden devamı niteliğinde olan zorluklarından dolayı C++ gelmedi mi ? Azıcık bilgi ile bir şey yapılan dil mi var veya kendime uygun dili mi bulmam lazım , kafam çok karışık açıkçası . Dil bilgim maks diziler kadar işte programlamada veya gidip düşük seviye dil mi öğrenmeliyim ?

Dostum Matlab gibi spesifik dillerle başlamadığın sürece "yanlış dille başladım." diye bir şey yok haberin olsun. C ile başlamak da hata değil, kaldı ki 3 4 sene evveline kadar da çoğu üniversitelerde ve liselerde de başlangıç dilleri ya C++ ya da C#'dı.

Azıcık bilgi ile söylediğin iki dilde zaten bir şey yapamazsın, çok normal şeyler yani.

Python kolay diye de bir şey yok, insanlar hata yapıyor Python öğrenilmesi kolay bir dil, uygulama zorluğu diğer dillerden farksız değil, bu onu kolay dil yapmıyor sadece öğrenme aşaması rahat olan yeni başlayanları korkutmayan bir dil yapıyor.
Kolay olması açısından Python öneririm. Kapsamlılık açısından da C#.
Python da rahat rahat yazabiliyoruz mu , yazımsal şeylere takılmadan.

Yazmaktan kaçmaya çalışıyorsanız işe girmeden çıkmanızı öneririm.
Arkadaş yazılıma dair hiçbir şey bilmediği için şuanda "kolay yazabilir miyim?" kafasında bence, kızılcak bir konu değil, ben de biraz irrite oldum ama açıklamak gerek bu konuyu ona.

Cdeki noktalama işaretleri ve uzun uzun yazma canımı sıkıyor, siber güvenlikle ilgileniyorum. C'nin zaten o yüzden devamı niteliğinde olan zorluklarından dolayı C++ gelmedi mi? Azıcık bilgi ile bir şey yapılan dil mi var veya kendime uygun dili mi bulmam lazım, kafam çok karışık açıkçası. Dil bilgim maksimum diziler kadar işte programlamada veya gidip düşük seviye dil mi öğrenmeliyim?

Python da rahat rahat yazabiliyoruz mu, yazımsal şeylere takılmadan.

Dostum makalemi komple okuduğuna emin misin? Orada temelini, nasıl başlayacağını, bir dili nasıl seçeceğini ve örnek birkaç dili bıraktım ben sana.

Üstelik noktalama işaretleri veya genel syntax yazımları çoğu dilde aynı olmasa da benzerdir. Syntax'ı karışık olmasa en kötü form elemanları aklını karıştıracak, lütfen daha başlamadan "kolay yazılan bir dil." kafasından çık.

Siber güvenlik alanından devam edeceğim diyorsun ama siber güvenliğin en temel 8 adet kategorisi var. Sırf o kategorilerden birisi olan web güvenliği için bile 2 işaretleme dili, PHP ve alt kütüphaneleri (güvenlikle ilgili olan) ve düzinelerce script öğrenmen gerekiyor. Öyle basit olanı seçeyim başlayayım değil mevzu, siber güvenlik genel olarak zor bir iş koludur.

Son düzenleme:
Arkadaş yazılıma dair hiçbir şey bilmediği için şuanda "kolay yazabilir miyim?" kafasında bence, kızılcak bir konu değil, ben de biraz irrite oldum ama açıklamak gerek bu konuyu ona.

Dostum makalemi komple okuduğuna emin misin? Orada temelini, nasıl başlayacağını, bir dili nasıl seçeceğini ve örnek birkaç dili bıraktım ben sana.

Üstelik noktalama işaretleri veya genel syntax yazımları çoğu dilde aynı olmasa da benzerdir. Syntax'ı karışık olmasa en kötü form elemanları aklını karıştıracak, lütfen daha başlamadan "kolay yazılan bir dil." kafasından çık.

Siber güvenlik alanından devam edeceğim diyorsun ama siber güvenliğin en temel 8 adet kategorisi var. Sırf o kategorilerden birisi olan web güvenliği için bile 2 işaretleme dili, PHP ve alt kütüphaneleri (güvenlikle ilgili olan) ve düzinelerce script öğrenmen gerekiyor. Öyle basit olanı seçeyim başlayayım değil mevzu, siber güvenlik genel olarak zor bir iş koludur.
Kolaydan zora gitmek istiyorum işte anlatmak istediğim şey bu az şeyle çok iş yapmak vs. Ayrıyeten o zamana kadar birçok şeyin mantığını kavramış olurum.

Bence sen yazdığımı okuduğuna emin misin, benden öndesin ve yazılımcı insansın, pratik olman gerekir, hayatı zorlaştırman değil,hepiniz aynı kafadasnız, sonra niye dünya gelişmiyor.

Algoritmanın mantığını biliyorsan, yazılım dilini öğrenebileceğin ve keyif alabileceğin dil Python. Hem basit hem de öğrenmesi zevkli. Daha sonra oyun üzerine yönelmek istiyorsan, C# ve Unity üzerinden devam edersin.
Bakıcam belki Ruby den aldığım keyifden fazlasını alırım , çünkü aralarında en az C den keyif almıştım.

Son düzenleme:
Kolaydan zora gitmek istiyorum işte anlatmak istediğim şey bu az şeyle çok iş yapmak vs. ayrıyeten o zamana kadar birçok şeyin mantığını kavramış olurum.

Bence sen yazdığımı okuduğuna emin misin, benden öndesin ve yazılımcı insansın, pratik olman gerekir, hayatı zorlaştırman değil, hepiniz aynı kafadasnız, sonra niye dünya gelişmiyor.

Bakacağım belki Ruby'den aldığım keyifden fazlasını alırım, çünkü aralarında en az cden keyif almıştım.

Ne kadar ukala bir şeymişsin sen öyle ya? Ben sana laf bile söylemedim.

Yazılım kolaya kaçmak değil, kodunu yazarken olabilecek en kısa şekilde en çok değişkeni harekete geçirmekle kolay değil "kullanışlı" olana gidilir, senin hayatın kadar yazdığım emin olabilirsin.

Sana yardım falan edende hata, okuduğunu bile anlamayan bir çocuksun. Dünyayı değiştirme vizyonu mu var bizde hayırdır? Utanmadan bir de yazılımcı insanın tanımını yapmış, hakaret edeceğim edemiyorum. 😂

Sana siber güvenliğin zorluğunu anlattım, örnek verdim, syntaxlerdan bahsettim, sana yazılıma başlama diyen kişiye de kızmamasını yeni olduğunu söyledim. Gelip bana "okuduğunu anladığından emin misin?" demişsin.

Git büyü biraz çocuğum, bu kadar ukalalıkla kimseden yardım alamazsın, yazılımda zaten gelişemezsin.

Ne kadar ukala bir şeymişsin sen öyle ya? Ben sana laf bile söylemedim.

Yazılım kolaya kaçmak değil, kodunu yazarken olabilecek en kısa şekilde en çok değişkeni harekete geçirmekle kolay değil "kullanışlı" olana gidilir, senin hayatın kadar yazdığım emin olabilirsin.

Sana yardım falan edende hata, okuduğunu bile anlamayan bir çocuksun. Dünyayı değiştirme vizyonu mu var bizde hayırdır? Utanmadan bir de yazılımcı insanın tanımını yapmış, hakaret edeceğim edemiyorum. 😂

Sana siber güvenliğin zorluğunu anlattım, örnek verdim, syntaxlerdan bahsettim, sana yazılıma başlama diyen kişiye de kızmamasını yeni olduğunu söyledim. Gelip bana "okuduğunu anladığından emin misin?" demişsin.

Git büyü biraz çocuğum, bu kadar ukalalıkla kimseden yardım alamazsın, yazılımda zaten gelişemezsin.
İlk önce okuduğunu anlama meselesinden bahseden sensin birde gelip bana laf anlatıyorsun, bu kafa ile bu zamana kadar yaşamış olman mucize, evet belki hayatım kadar kod yazmış olabilirsin, ama ben senin gibi birçok kişinin hayallerinde bile ulaşamayacağı şeyleri yazdım, öyle senin gibi birçok sefer ctrl c kod kullanmadık. Ayrıyeten dünyayı değiştirme vizyonu olsun olmasın sizin gibiler yüzünden insanlık gelişmiyor, çok stabil düşünüyorsun, hee şimdi düşünmüyorum deme düşünmesen zaten bana gidip işime yarayabilecek bir dili anlatırdın, herkesin uzmanlaştığı bir alan var çünkü.

Web programlama ve oyun tasarımı hariç takılıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı