Bilgisayar DisplayPort ile açılmıyor

Furimotion

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba herkese iyi sosyaller.
Yeni bir bilgisayar aldım ilk kurulumu yaparken bilgisayardan DisplayPort ile görüntü alamayıp kurulumumu HDMI kablosu ile yaptım. Şu an sistemim hazır çalışıyor sorunum şu.

Bilgisayarım kapalıyken DisplayPort takıp tuşuna basıp çalıştırdığımda tüm fanlar dönüyor ekran kartı, işlemci gibi parçalar çalışıyor el yordamı ile kontrol ettim ısınıyor ama asla görüntü vermiyor ve bu durumda bilgisayarın güç tuşuna kapatmak için basılı tuttuğumda bilgisayar tepki vermiyor hem açılmıyor hem kapanmıyor. Bu durumda powersupplye gelen kabloyu söktüğümde bilgisayarı kapatabiliyorum.

Sonrasında bilgisayar kapalıyken DisplayPort'u söküp HDMI taktığımda bilgisayar sorunsuz çalışıyor. Açılıyor tüm işlemlerimi yapıyorum bilgisayar açıkken DisplayPort kablosunu taktığımda bilgisayarım sorunsuz çalışıyor. Yani DisplayPort kablosu takılıyken bilgisayarım açılmıyor HDMI ile bilgisayarı açıp DisplayPort taktığımda sorunsuz çalışıyor.

Farklı ekran kartı ile denedim.
Monitörün ayarlarından DisplayPort seçerek ve otomatik seçerek denedim.
BIOS pilini çıkartıp sıfırladım denedim.
BIOS'u güncelleyip denedim.
İşletim sistemi değiştirmeyi denedim Windows 10 Windows 11.
Donanım aygıtlarını kulaklık klavye mouse söküp çalıştırmayı denedim.

Yine de sorunum devam ediyor. Farklı bir DP kablosu ile denemedim kabloda sorun olsa bilgisayar açıldıktan sonra sorunsuz çalıştığı için gidip yenisini almadım sorun olsa görüntüyü hiç vermez diye düşünüyorum. Ben çözüm bulamadım.

Sistem parçalarım.
Gigabyte A520 m k V2.
Sapphire Pulse RX7600 8 GB.
AMD Ryzen 5 5600.
XPG Gammix 8x2 RAM.
Agi 512 GB M.2 SSD.

Monitörun DP portunda sorun var mı? Yani mönitor bağladığınızda kablo algılıyor ancak no signal mi diyor?

Monitörun DP portunda sorun var mı? Yani mönitor bağladığınızda kablo algılıyor ancak no signal mi diyor?
Hayır sorun yok. Bilgisayar açıldıktan sonra displayport ile bağladımda çalışıyor. Power Saving Mode yazıyor ekranda displayport bağlı şekilde bilgisayarı kapalıyken açmak istediğimde

Hayır sorun yok. Bilgisayar açıldıktan sonra DisplayPort ile bağladımda çalışıyor. Power saving mode yazıyor ekranda DisplayPort bağlı şekilde bilgisayarı kapalıyken açmak istediğimde.

Mönitorün Power saving mode ayarını kapatınız muhtemelen monitör uykudan uyanmıyor.

DP takılıyken bilgisayarı açın ekranın gelmediği noktada monitörün açma kapatma tuşuna basıp sonucunu beklemenizi, ya da monitörün görüntüleme seçenekleri tuşu vardır ona basıp DP'e getirmenizi öneririm. Ya da aynı noktada monitörün güç fişini çekip yeniden takıp beklemenizi öneririm. Çünkü bazen bazı monitörler takılı olan kablo türüne göre modunu otomatik ayarlayıp ona geçiş yapmayabiliyor kendiniz tanımlamalısınız.

DP takılıyken bilgisayarı açın ekranın gelmediği noktada monitörün açma kapatma tuşuna basıp sonucunu beklemenizi, ya da monitörün görüntüleme seçenekleri tuşu vardır ona basıp DP'e getirmenizi öneririm. Ya da aynı noktada monitörün güç fişini çekip yeniden takıp beklemenizi öneririm. Çünkü bazen bazı monitörler takılı olan kablo türüne göre modunu otomatik ayarlayıp ona geçiş yapmayabiliyor kendiniz tanımlamal
denedim ama olmuyor

Ve şunu söylemek istiyorum displayport bilgisayara bağlı çalışırken mouse ve klavye ışıklarım gelmiyor yani aktif olmuyor nedense🥹

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı