Çözüldü Bilgisayar donuyor ve son çalan ses tekrar etmeye başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sumarbrander

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bilgisayarım ara ara kendi kendine donuyor ve son çalan ses tekrar etmeye başlıyor. Donduğunda fareyi hareket ettirebiliyorum pencere değiştirebiliyorum ama başka bir şey yapamıyorum. Bu yüzden tuştan yeniden başlatıyorum. Ekran kartını FurMark'tan 30 dakika boyunca test ettim bir sorun çıkmadı, işlemci ile RAM'i Prime95'ten 30 dakika boyunca test ettim yine bir sorun çıkmadı. SSD'nin sağlığına baktım sağlığı iyi. Son kez bir de OCCT'den 1 saat test ettim yine sorun çıkmadı. Belki sürücülerdendir diye düşünüp format attım sürücüleri baştan kurdum yine çözülmedi. Sorunun sebebi ne olabilir sizce?

Sıcaklıklar normal işlemci maksimum 60 dereceyi ekran kartı ise maksimum 40 dereceyi görüyor.

Sistem:

Ekran kartı: GT 430.
İşlemci: Ryzen 5 2600X.
Anakart: MSI B450M Mortar Max.
RAM: XPG D30 1x8 GB 3000MHz.
SSD: RPFTJ128PDD2EWX kodlu Lenovo Laptop'un içinden çıkma SSD.

Çözüm
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izleyebilir misin? %90 çoğu kişide işe yaramış. Sende de yarayacağını umuyorum :)
Videodakileri yaptım Windows'u da güncelledim umarım işe yarar.

Düzenleme: Maalesef sorun düzelmedi. Ek olarak donduğunda sadece Spotify'da sesin tekrar ettiğini YouTube'daki videonun sesinin normal geldiğini ama videonun kastığını fark ettim.

Bir de kontrol amaçlı harddiske bad sector testi yaptım onda da sorun yok. Sorun neden kaynaklanabilir ki her şey normal.
Arkadaşlar sorunu galiba çözdüm RAM frekansını manuel ayarlamak yerine XMP açarak ayarladım ve C-State seçeneğini devredışı bıraktım 2 haftadır sorunsuz çalışıyor bilgisayar.
1- RAM çıkıyor olabilir. Bende çok yaşamıştım.
2- PSU yetersiz geliyor olabilir.
3- Sistemde virüs olabilir.
4- Sürücüler güncel olmayabilir.

Bende de aynı olay çok fazla oluyordu. Windows 7 geçince bayağı bir rahatladım. Benim yazdıklarımı kontrol edersen ve net bir cevap verirsen daha fazla yardımcı olmaya çalışacağım.

SSD disk sorunlu olabilir.
SSD'nin sorunlu olduğunu nerden anlayabilirim? Sadece CrystalDiskInfo'dan sağlığına bakmıştım ben.
1- RAM çıkıyor olabilir. Bende çok yaşamıştım.
2- PSU yetersiz geliyor olabilir.
3- Sistemde virüs olabilir.
4- Sürücüler güncel olmayabilir.

Bende de aynı olay çok fazla oluyordu. Windows 7 geçince bayağı bir rahatladım. Benim yazdıklarımı kontrol edersen ve net bir cevap verirsen daha fazla yardımcı olmaya çalışacağım.
1- RAM'i kontrol ettim sallanma yok sabit duruyor.
2- PSU 700w yetiyor olması lazım.
3- Windowsu 2 gün önce kurdum virüs girmemiştir herhalde ama yine de Windows Defender'dan tam tarama başlatayım.
4- Sürücüler güncel Windows'u kurduğumda güncelledim.

Bir de ek olarak RAM'i 2. yuvadan 4. yuvaya taşıdım belki yuva arızalıdır diye.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izleyebilir misin? %90 çoğu kişide işe yaramış. Sende de yarayacağını umuyorum :)
Videodakileri yaptım Windows'u da güncelledim umarım işe yarar.

Düzenleme: Maalesef sorun düzelmedi. Ek olarak donduğunda sadece Spotify'da sesin tekrar ettiğini YouTube'daki videonun sesinin normal geldiğini ama videonun kastığını fark ettim.

Bir de kontrol amaçlı harddiske bad sector testi yaptım onda da sorun yok. Sorun neden kaynaklanabilir ki her şey normal.
Arkadaşlar sorunu galiba çözdüm RAM frekansını manuel ayarlamak yerine XMP açarak ayarladım ve C-State seçeneğini devredışı bıraktım 2 haftadır sorunsuz çalışıyor bilgisayar.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı