Bilgisayar ekranı aniden karardı

aszx

Picopat
Daha fazla  
Toshiba satellita A300 1gn laptopu açtım, tam Google'a gireceğim sırada ekran tamamen karardı ama bilgisayar hala çalışıyordu. Düzelmeyince Power tuşuna basılı tutarak kapattım. Tekrar açtığımda görüntü yine gelmedi. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığımda hiçbir şey yapmama rağmen hemen ısınmıştı. Birkaç gün önce bilgisayarı söküp fanlarını temizledim. Termal işlemcinin kapağını söküp içine baktım termal macunun çoğu kurumuştu. Kurumamış kısmını tekrar sürdüm. Macun birkaç ay önce değişmişti. Ne yapabilirim?
(Not: Termal macun al değiştir demeyin bütçem yok)

Ekrana fenerle tutsam bile hiçbir şey gözükmüyor.

Son düzenleme:
Isındığını nereden anladınız? Bilgisayar açıldı program içinden mi baktınız? Isınma yapıp açılmadıysa sorun vardır zaten.

E-GPU çok masraflı.

Hayır elimi laptopun kasasına koydum ve ısındığını fark ettim. Bir bilgisayar açılır açılmaz köz gibi ısınır mı?

Önce RAM bulup dene. En basitten karmaşığa gidilir.

İçinde 2 + 1 RAM var söküp takıp deneyeceğim.

Isındığını nereden anladınız? Bilgisayar açıldı program içinden mi baktınız? Isınma yapıp açılmadıysa sorun vardır zaten.

E-GPU çok masraflı.

Bilgisayar açıldıktan 5 dk falan sonra kapandı. Bilgisayarı şu an açtığımda görüntü gelmiyor ama fanlardan değişik bir ses geliyor. Normalde açılırken farklı bir fan sesi geliyordu. İlk defa böyle bir fan sesi geldi. Sanki kısıktan yükseğe döğru yavaş bir şekilde fan hızı artıyor gibi.

Ekran kartının aynı olması gerek, öyle kafana göre Intel ekran kartı takamazsın. Laptop BIOS'ları zaten buna göre ayarlanıyor. Bu bilgisayarın ekran kartının aynısını bulman lazım ki o da aşırı zor. Araştırabilirsin 2. el sitelerde.
Hocam ram peri tak çıkar yaptım yerlerini değiştirdim düzeldi. Ancak masaüstündeyken ekran karardı. Flaş ile logoları felan görebiliyordum. Sonra kendi kendine restart attı normal bir şekilde başladı. Ekran aydınlıktı. Neden ekran karardı ve kendi kendine restart atmıştır?

Son düzenleme:
Hayır elimi laptopun kasasına koydum ve ısındığını fark ettim. Bir bilgisayar açılır açılmaz köz gibi ısınır mı?

İçinde 2 + 1 RAM var söküp takıp deneyeceğim.

Bilgisayar açıldıktan 5 dk falan sonra kapandı. Bilgisayarı şu an açtığımda görüntü gelmiyor ama fanlardan değişik bir ses geliyor. Normalde açılırken farklı bir fan sesi geliyordu. İlk defa böyle bir fan sesi geldi. Sanki kısıktan yükseğe döğru yavaş bir şekilde fan hızı artıyor gibi.

Hocam ram peri tak çıkar yaptım yerlerini değiştirdim düzeldi. Ancak masaüstündeyken ekran karardı. Flaş ile logoları felan görebiliyordum. Sonra kendi kendine restart attı normal bir şekilde başladı. Ekran aydınlıktı. Neden ekran karardı ve kendi kendine restart atmıştır?
Ekran kararması monitör ile ilgili ama geri gelmiş değişik.

Geri
Yukarı