Bilgisayar ekranı aniden karardı

aszx

Picopat
Daha fazla  
Toshiba satellita A300 1gn laptopu açtım, tam Google'a gireceğim sırada ekran tamamen karardı ama bilgisayar hala çalışıyordu. Düzelmeyince Power tuşuna basılı tutarak kapattım. Tekrar açtığımda görüntü yine gelmedi. Ayrıca bilgisayarı ilk açtığımda hiçbir şey yapmama rağmen hemen ısınmıştı. Birkaç gün önce bilgisayarı söküp fanlarını temizledim. Termal işlemcinin kapağını söküp içine baktım termal macunun çoğu kurumuştu. Kurumamış kısmını tekrar sürdüm. Macun birkaç ay önce değişmişti. Ne yapabilirim?
(Not: Termal macun al değiştir demeyin bütçem yok)

Ekrana fenerle tutsam bile hiçbir şey gözükmüyor.

Son düzenleme:
Eğer ekran kartı buysa sökülebilir gibi.

İşlemciyi söksem neye yarayacak.

Hocam ona ekran kartı dediniz ya ondan dedim ama laptop zaten kendi işlemcisin ekran kartı ile çalışır bence bilgisayarıcya götür baksınlar yaptımasan bile en azından merakın gider neyde arıza varsa.

Ekran kartının aynı olması gerek, öyle kafana göre Intel ekran kartı takamazsın. Laptop BIOS'ları zaten buna göre ayarlanıyor. Bu bilgisayarın ekran kartının aynısını bulman lazım ki o da aşırı zor. Araştırabilirsin 2. el sitelerde.

Ekran kartının aynı olması gerek, öyle kafana göre Intel ekran kartı takamazsın. Laptop BIOS'ları zaten buna göre ayarlanıyor. Bu bilgisayarın ekran kartının aynısını bulman lazım ki o da aşırı zor. Araştırabilirsin 2. el sitelerde.
Hayır farklı bir ekran kartı takmak değil. Ekran kartını söküp içindeki dahili grafik kartıyla çalıştırmak.

Hayır farklı bir ekran kartı takmak değil. Ekran kartını söküp içindeki dahili grafik kartıyla çalıştırmak.
İşe yarar mı?

Ben çok anlamıyorum. Siz bi bakabilir misiniz?

Son düzenleme:

Bunu buldum fakat, hem uyacak mı? Hem de değer mi bilmem.

GPU gibi gözüken parçayı atar mısınız? Üzerindeki kodlar gözüksün.

Bu arada o işlemci de dahili grafik birimi yok, ekran kartı çıktığı zaman görüntü alamazsınız.

Bu da var, bu daha garanti gibi. Fiyatları uçuyor yalnız.

RAM sorunu olsaydı, Anakart buzzer yolu ile ses gönderirdi.
Laptop bu masaüstü değil. Ayrıca her bilgisayarda buzzer olacak diye bir kaide yok.
Hocam dediğim gibi geçen gün içini söktüm canını temizledim, işlemcinin ve ekran kartının termal macununu üzerinde kalan kurumamışlar ile sürdüm. Bugün PC yi açtım. Bilgisayar hızlı bir şekilde ısındı. Sonra birden ekran gitti. Aslında tesadüf mü oldu bilmiyorum ama FN + esc tuşuna basmıştım. Acaba bundan dolayı mı oldu bilmiyorum. Az önce PC yi açıp FN + esc denedim tepki vermedi. Belki Windows+esc de olabilir. Sonuç olarak kesin ekran kartında mı sıkıntı var? Harici bir şekilde uygun bir ekran kartı taksam (fikir) olmaz mı?

Hocam dediğim gibi geçen gün içini söktüm canını temizledim, işlemcinin ve ekran kartının termal macununu üzerinde kalan kurumamışlar ile sürdüm. Bugün PC'yi açtım. Bilgisayar hızlı bir şekilde ısındı, sonra birden ekran gitti. Aslında tesadüf mü oldu bilmiyorum ama FN + ESC tuşuna basmıştım. Acaba bundan dolayı mı oldu bilmiyorum. Az önce PC'yi açıp FN + ESC denedim tepki vermedi. Belki Windows+ESC de olabilir. Sonuç olarak kesin ekran kartında mı sıkıntı var? Harici bir şekilde uygun bir ekran kartı taksam (fikir) olmaz mı?

Isındığını nereden anladınız? Bilgisayar açıldı program içinden mi baktınız? Isınma yapıp açılmadıysa sorun vardır zaten.

E-GPU çok masraflı.

Hocam dediğim gibi geçen gün içini söktüm canını temizledim, işlemcinin ve ekran kartının termal macununu üzerinde kalan kurumamışlar ile sürdüm. Bugün PC yi açtım. Bilgisayar hızlı bir şekilde ısındı. Sonra birden ekran gitti. Aslında tesadüf mü oldu bilmiyorum ama FN + esc tuşuna basmıştım. Acaba bundan dolayı mı oldu bilmiyorum. Az önce PC yi açıp FN + esc denedim tepki vermedi. Belki Windows+esc de olabilir. Sonuç olarak kesin ekran kartında mı sıkıntı var? Harici bir şekilde uygun bir ekran kartı taksam (fikir) olmaz mı?
Önce RAM bulup dene. En basitten karmaşığa gidilir.

Geri
Yukarı