Çözüldü Bilgisayar ekranında çizgiler oluşuyor ve kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ilyasabiniz

Attopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 16GB 3600MHZ CL18
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG 970PRO 500GB SAMSUNG 970PLUS 1TB
Ekran kartı
ASUS ROGSTRİX 3080 V2
Anakart
ASUS Z590 GAMİNG PLUS WİFİ
İşlemci
i7 11700K
Merhaba.

Bilgisayarımı yaklaşık 7-8 ay önce topladım. Ekran kartı hariç tüm parçalarını sıfır aldım. Bilgisayarı ilk topladığımda onboard ekran kartı üzerinden formatı çektim vs her şeyi kurdum hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sonrasında 2. el ekran kartımı aldım ve PC taktığımda böyle bir sıkıntıyla karşılaştım. Bu çizgiler PC açılırken bazen her zaman değil çıkıyordu sonrasında gidiyor ve masaüstüm geliyordu. Ekran kartı 2. el ve yurt dışı olduğu için garanti gibi bir durumu da yoktu gönderemedim. Son zamanlarda PC oyun oynarken klitleniyor ve yeniden başlıyor. Ekran yine bu şekilde çizgiler çıkıp düzeliyor. Bu olay sıklaşınca bende ekran kartını sattım sıfır yeni bir ekran kartı aldım. Ne yazık ki sorun devam ediyor. Yine aynı şekilde çizgiler çıkmaya başladı. RAM'ları test ettim sorun yok. M.2 var 2 adet onları test ettim sorun yok. Güç kaynağım 750W iyi bir marka güçlü bir PSU'su onda da sorun yok.

Anakartın garantisi var PCI slotunda sorun olabilir diye düşünüyorum. Garantiye göndereceğim fakat 1 aydan önce gelmeyecek başka bir parçada sorun olabilir mi soru işareti var aklımda.

Bu konuda deneyimi olan veya bilgisi olan arkadaşımız varsa beni aydınlatabilirse mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    59,4 KB · Görüntüleme: 115
Çözüm
Siz biraz XMP kapalı kullanmayı deneyin bakalım, hata alacak mısınız, almaz iseniz bakarız yardımcı olmaya çalışırım.

@Bepieces XMP kapattım fakat yine klitleniyor PC. Klitlenmesinin sebebi ne olabilir? İşlemci ile alaklı olabilir mi RAM'lerden mi anakarttan mı? (ekran kartı sıfır zaten)

@Bepieces XMP kapattım fakat yine klitleniyor PC. Klitlenmesinin sebebi ne olabilir işlemci ile alaklı olabilir mi ramlarden mi anakarttan mı (ekran kartı sıfır zaten)

@Bepieces sorunu buldum anakart BIOS ayarındaki extream Boost yüzündenmiş. Normale aldım düzeldi.
xmpdeki sorun ramlarla alakalımıdır anakartla alakalımıdır @Bepieces
Hocam ikisiyle de alakalı değildir, yani ramler de anakart da sağlamdır. Ancak donanımsal uyuşmazlık olabilir, Xmp önceden ayarlanmış profilleri otomatik bir şekilde devreye sokuyor. Eğer xmp kapalı iken bir sorun yaşamıyorsanız, ramlar için ayarları manuel girmelisiniz.

Hocam ikisiyle de alakalı değildir, yani ramler de anakart da sağlamdır. Ancak donanımsal uyuşmazlık olabilir, Xmp önceden ayarlanmış profilleri otomatik bir şekilde devreye sokuyor. Eğer xmp kapalı iken bir sorun yaşamıyorsanız, ramlar için ayarları manuel girmelisiniz.
@Bepieces peki son bir sorum daha olacak hocam ramları manuel nasıl gireriz ne yapmamız lazım konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

Siz biraz XMP kapalı kullanmayı deneyin bakalım, hata alacak mısınız, almaz iseniz bakarız yardımcı olmaya çalışırım.

@Bepieces XMP kapattım fakat yine klitleniyor PC. Klitlenmesinin sebebi ne olabilir? İşlemci ile alaklı olabilir mi RAM'lerden mi anakarttan mı? (ekran kartı sıfır zaten)

@Bepieces XMP kapattım fakat yine klitleniyor PC. Klitlenmesinin sebebi ne olabilir işlemci ile alaklı olabilir mi ramlarden mi anakarttan mı (ekran kartı sıfır zaten)

@Bepieces sorunu buldum anakart BIOS ayarındaki extream Boost yüzündenmiş. Normale aldım düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı