Çözüldü Bilgisayar ekranında çizgiler oluşuyor ve kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ilyasabiniz

Attopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 16GB 3600MHZ CL18
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG 970PRO 500GB SAMSUNG 970PLUS 1TB
Ekran kartı
ASUS ROGSTRİX 3080 V2
Anakart
ASUS Z590 GAMİNG PLUS WİFİ
İşlemci
i7 11700K
Merhaba.

Bilgisayarımı yaklaşık 7-8 ay önce topladım. Ekran kartı hariç tüm parçalarını sıfır aldım. Bilgisayarı ilk topladığımda onboard ekran kartı üzerinden formatı çektim vs her şeyi kurdum hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sonrasında 2. el ekran kartımı aldım ve PC taktığımda böyle bir sıkıntıyla karşılaştım. Bu çizgiler PC açılırken bazen her zaman değil çıkıyordu sonrasında gidiyor ve masaüstüm geliyordu. Ekran kartı 2. el ve yurt dışı olduğu için garanti gibi bir durumu da yoktu gönderemedim. Son zamanlarda PC oyun oynarken klitleniyor ve yeniden başlıyor. Ekran yine bu şekilde çizgiler çıkıp düzeliyor. Bu olay sıklaşınca bende ekran kartını sattım sıfır yeni bir ekran kartı aldım. Ne yazık ki sorun devam ediyor. Yine aynı şekilde çizgiler çıkmaya başladı. RAM'ları test ettim sorun yok. M.2 var 2 adet onları test ettim sorun yok. Güç kaynağım 750W iyi bir marka güçlü bir PSU'su onda da sorun yok.

Anakartın garantisi var PCI slotunda sorun olabilir diye düşünüyorum. Garantiye göndereceğim fakat 1 aydan önce gelmeyecek başka bir parçada sorun olabilir mi soru işareti var aklımda.

Bu konuda deneyimi olan veya bilgisi olan arkadaşımız varsa beni aydınlatabilirse mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    59,4 KB · Görüntüleme: 115
Çözüm
Siz biraz XMP kapalı kullanmayı deneyin bakalım, hata alacak mısınız, almaz iseniz bakarız yardımcı olmaya çalışırım.

@Bepieces XMP kapattım fakat yine klitleniyor PC. Klitlenmesinin sebebi ne olabilir? İşlemci ile alaklı olabilir mi RAM'lerden mi anakarttan mı? (ekran kartı sıfır zaten)

@Bepieces XMP kapattım fakat yine klitleniyor PC. Klitlenmesinin sebebi ne olabilir işlemci ile alaklı olabilir mi ramlarden mi anakarttan mı (ekran kartı sıfır zaten)

@Bepieces sorunu buldum anakart BIOS ayarındaki extream Boost yüzündenmiş. Normale aldım düzeldi.
Hocam format attınız mı yeni kartı aldıktan sonra ? Bence donanımsal bir durum değil gibi, format atıp chipset sürülerini yeniden yükleyip denemek gerekebilir. Eğer temiz formattan sonra da devam ederse o zaman başka yollara bakmak lazım.
@Bepieces format çektim tabiki ilk onu yaptım ama maalesef olmuyor donanımsal hiç bir parçada sıkıntı gözükmüyor çok ilginç bir şekilde

@Bepieces format çektim tabiki ilk onu yaptım ama maalesef olmuyor donanımsal hiç bir parçada sıkıntı gözükmüyor çok ilginç bir şekilde
Hocam öncelikle XMP kapatım Memtest86 testi yapın veya Windows bellek tanımlama aracı kullanın.

Hdmi/Vga/Display Port kablolarının kontrolünü sağlayın.

Ekran kartınızın farklı portlarından giriş almayı deneyin.

Furmark ekran kartı testi yapıp görüntüde bozulma oluyor mu diye kontrol edin.

Kullandığınız prizin veya monitör adaptörünün girişlerini değiştirin.

Aklıma gelen deneyebileceğin şeyler bunlar aklıma kurt düşen bir durum ise onboarda sıkıntı olmaması bu ekran kartında sorun olduğunu göstermekte fakat önceki kartta sorunun devat ettiğini söylediniz DDU ile ekran kartı driverını silin ve tekrar son sürümü yükleyin.

(Furmark testleri sistemi zorlar ek olarak Memtest86 testide RAM'ler i bunlar sizin sorumluluğunuz altında deneyip denememek size kalmış)

Bir yanlışım varsa kusuruma bakmayın

Hocam öncelikle XMP kapatım Memtest86 testi yapın veya Windows bellek tanımlama aracı kullanın.

Hdmi/Vga/Display Port kablolarının kontrolünü sağlayın.

Ekran kartınızın farklı portlarından giriş almayı deneyin.

Furmark ekran kartı testi yapıp görüntüde bozulma oluyor mu diye kontrol edin.

Kullandığınız prizin veya monitör adaptörünün girişlerini değiştirin.

Aklıma gelen deneyebileceğin şeyler bunlar aklıma kurt düşen bir durum ise onboarda sıkıntı olmaması bu ekran kartında sorun olduğunu göstermekte fakat önceki kartta sorunun devat ettiğini söylediniz DDU ile ekran kartı driverını silin ve tekrar son sürümü yükleyin.

(Furmark testleri sistemi zorlar ek olarak Memtest86 testide RAM'ler i bunlar sizin sorumluluğunuz altında deneyip denememek size kalmış)

Bir yanlışım varsa kusuruma bakmayın

@Zalplex ramleri memtest yaptım. ama xmp kapatmadım. sorun yok
kabloları değiştirdim hdmi ile denedim yine aynısını yapıyor.
furmark ve aidata %100 yüklendim hiç bir sorun yaşamadım.
format çektim tüm m2leri biçimlendirerek ddu gerek varmı bilmiyorum ama
çok ilginç bir şekilde her zaman yapmıyor arada sırada yapıyor

dün gittim güç kaynağını aldığım firmaya söktük güç kaynağını başka bir güç kaynağı taktık bir problem olmadı sonrasında tekrar benim güç kaynağını taktık yine hiç birşey olmadı (hasta doktora gidince iyileşir misali) ama farklı bir monitörde denedik.

monitörde belki bir kısa devre olabileceğini düşünüyorum fakat monitördeki kısa devre bilgisayarı yeniden başlatırmı onu bilmiyorum bilgin varmı senin

@Zalplex ramleri memtest yaptım. ama xmp kapatmadım. sorun yok
kabloları değiştirdim hdmi ile denedim yine aynısını yapıyor.
furmark ve aidata %100 yüklendim hiç bir sorun yaşamadım.
format çektim tüm m2leri biçimlendirerek ddu gerek varmı bilmiyorum ama
çok ilginç bir şekilde her zaman yapmıyor arada sırada yapıyor

dün gittim güç kaynağını aldığım firmaya söktük güç kaynağını başka bir güç kaynağı taktık bir problem olmadı sonrasında tekrar benim güç kaynağını taktık yine hiç birşey olmadı (hasta doktora gidince iyileşir misali) ama farklı bir monitörde denedik.

monitörde belki bir kısa devre olabileceğini düşünüyorum fakat monitördeki kısa devre bilgisayarı yeniden başlatırmı onu bilmiyorum bilgin varmı senin
Hocam öncelikle bilgisayar ekranı sadece donmaktamı? Kasa fanları klavye mouse duruyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı