Bilgisayar fan değerleri yüksek görünüyor

aliarpk

Hectopat
Arkadaşlar 3-4 ay önce bilgisayarımdan yanık kokusu gelmişti fakat kullanmaya devam ettim bir şey olmamış gibiydi. Bugün bir program indirdim ve fan değerlerimin yanında ateş sembolü var, sanırım çok sıcak demek bu değerleri nasıl düşürebilirim veya fanlarıma bir şey mi olmuş, yoksa bu değerler normal mi?

369504

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşlemci ısısında bir sorun görünmüyor ki, ne diye soğutucunun hızını yükselttiniz? Eğer Speedfan ile bakıyorsan güncel donanımlarda kullanmanı tavsiye etmem. Oradaki AUXTIN değerleri hatalı olabilir. Zaten RPM değerine bakacak olursak orada bir şey yok gibi görünüyor.

Buradaki programı yükleyip değerleri paylaşabilir misin?
Sistem CPU fanı RPM yükselte bilirsen yükselt.Çünkü fan hız yükselttiğin zaman işlemci daha iyi soğur.Ama fazla abartma bu çokses ve fanı yakarsın benimki 2100 RPM de dönüyor.
Bide anakart marka ne ?
Hocam dediğiniz gibi hızını yükselttim seste biraz artma oldu ama sıcaklıkta düşüş yok. Anakart: asustek computer inc h81m-k

Hocam bence büyük ihtimalle sisteme termal macun yenilemesi gerekecek. Neden diye soracak olursanız fan devrini yükseltmenize rağmen sistemde sıcaklıklarda değişme olmuyorsa işlemci ve soğutucu arasındaki termal macun işlevini yitirmiş olabilir. Çok uzun yıllar bakım yapılmadıysa termal macunu değiştirmeniz büyük ihtimalle sorunu çözecektir bununla birlikte fanların toz temizliği de yapıldığında hiçbir sorun kalmayacaktır.
Düzenleme: Cpu ısısı normalmiş yanlış yere bakıp öneride bulunmuşum

İşlemci ısısında bir sorun görünmüyor ki, ne diye soğutucunun hızını yükselttiniz? Eğer Speedfan ile bakıyorsan güncel donanımlarda kullanmanı tavsiye etmem. Oradaki AUXTIN değerleri hatalı olabilir. Zaten RPM değerine bakacak olursak orada bir şey yok gibi görünüyor.

Çözüm

Aynen speedfan ile bakmıştım ondan değerler yüksek görünmüş sanırım dediğiniz programda değerler 25 ile 30 derece arası görünüyor zaten kasanında içini açtım baktım fanlar sorunsuz çalışıyor sanırım sorun yok şimdilik teşekkür ederim. Ayrıca yukarıdaki arkadaşın dediği gibi işlemciye 3-4 senedir hiç macun yenilemesi yapmadım sorun yoksa dursun mu sizce yoksa yapmalı mıyım?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı