Bilgisayar fanlarının oyunda hızlı dönmesi ve ses çıkarması normal mi?

Chris10

Yoctopat
Eskiden 5600G APU sistem kullanıyordum yani ekran kartım yoktu. Şimdi yeni işlemci, ekran kartı ve kasa aldım. Ekran kartı Galax 1660 Super, kasa DeepCool. Bilgisayar boştayken gayet sessiz ama CS2 falan girince(grafik ayarları biraz yüksek oynuyorum) fanlar mı hızlı dönüyor anlamadım öyle bir ses var. Coil Whine diye bir şey varmış ama öyle bir şey değil, bilgisayar oyunda yüke girdiği için ondan dolayı mı böyle rüzgar gibi fan sesi geliyor acaba?

Bu arada ısınma değerleri normal sistemin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden 5600G APU sistem kullanıyordum yani ekran kartım yoktu. Şimdi yeni işlemci, ekran kartı ve kasa aldım. Ekran kartı Galax 1660 Super, kasa DeepCool. Bilgisayar boştayken gayet sessiz ama CS2 falan girince(grafik ayarları biraz yüksek oynuyorum) fanlar mı hızlı dönüyor anlamadım öyle bir ses var. Coil Whine diye bir şey varmış ama öyle bir şey değil, bilgisayar oyunda yüke girdiği için ondan dolayı mı böyle rüzgar gibi fan sesi geliyor acaba?

İşlemci ve ekran kartı ısındığı için fanların daha hızlı dönmesi normal hocam

Eskiden 5600G APU sistem kullanıyordum yani ekran kartım yoktu. Şimdi yeni işlemci, ekran kartı ve kasa aldım. Ekran kartı Galax 1660 Super, kasa DeepCool. Bilgisayar boştayken gayet sessiz ama CS2 falan girince(grafik ayarları biraz yüksek oynuyorum) fanlar mı hızlı dönüyor anlamadım öyle bir ses var. Coil whine diye bir şey varmış ama öyle bir şey değil, bilgisayar oyunda yüke girdiği için ondan dolayı mı böyle rüzgar gibi fan sesi geliyor acaba?

Ses ekran kartından geliyor ise fan açıyordur normal, ancak sıcaklık değerleri nasıl oyunda?

Fan da normal olması gerekenden değişik bir ses çıkıyor mi yoksa normal fan sesi mi çıkıyor.

Fanda rüzgar yani hava sesi ile bir de kulak tırmalayan ses arasında fark vardır. Hava sesi normal. Ama cızırtı, tıkırtı, sürtünme gibi sesler ya fan arızası ya da fan kalitesizliğinden kaynaklanır. Öte yandan sisteminde ne kadar kaliteli fan ve soğutma tertibatı kullanırsan fanlar da o kadar az dönme ihtiyacı duyar serinletmek için ve daha az ses yaparlar.

Cızırtı yok da böyle bilgisayar boştayken kasa sakinken oyuna girince fanlar sanki daha hızlı çalışıyor, böyle rüzgar gibi bir ses sanki. Ekran kartı hotspot 83 falandı galiba, işlemci 55lerde geziyor sıcaklık, üstünde kule tipi soğutucu var. Sesin tam olarak nereden geldiğini anlamadım çok anlamıyorum ama APU sistemden yeni ekran kartlı sisteme geçtim, sadece oyunda böyle rüzgar gibi ses çıkıyor.

Ses benim için sıkıntı değil zaten kulaklıkla oynuyorum ama sorun var mı diye size sorayım dedim.

PWM fan kullanıyorsanız eğer ana karttan ısıya göre komut alıp hızlanırlar. O nedenle Ekran kartı da dahil ana karta bağlı ne kadar ısı sensörü varsa kasa fanlarını tetikleyecektir. Sesi artması bu nedenle. Eğüer tüm fanlarınız PWM ise bazı ana kartların BIOS'unda Fan Optimize memüsü var. Oradan optimize ederek daha sessiz olmasını sağlayabilirsin. Asus'un bende ek olarak Fan Expert yazılımı var ve fan hızlarını optimize ederek dilediğim modda çalıştırıyorum. Sen de dene

Geri
Yukarı