Bilgisayar formatlama doğru mu?

berkanrekt

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, format atarken BIOS'a girip oradan USB'yi seçiyorum. Ve ilerle ilerle dedikten sonra, karşıma 4 tane disk bölümü çıkıyor. Hepsini biçimlendiriyorum. Sonrasında 460GB yazan bölüme tıklayıp devam et diyorum. Bu şekilde bilgisayarda herhangi bir kalıntı kalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış yapiyorsun temiz bir kurulum için once disklerin hepsini sileceksin sistem dosyalari dahil sonra diskleri bolup sistem dosyalari dahil hepsini bicimlendir tertemiz cicek cicek.

1 kere silmiştim hepsini de, genelde dediğim gibi atıyorum başıma bir şey gelir mi?

Diskler bos ise onceki kurulumdan kalinti kalmamasi için hepsini silip yeniden bicimlendirsen daha iyi olur veya sadece bicimlendirme islemi yapacaksan diski bicimlendirkten sonra ayrilmis sistem bolumunude mutlak bicimlerdirmen lazim kalinti kalmamasi için Windows 7 varken PC'yi Windows 10'a formatladim Windows 7 ile ilgili bildirim aldim basima geldigi için diyorum.

Son düzenleme:
Dosyalar silinmez, sadece pasif hale getirilir. Dosyaları silmenin tek yolu üstüne yazmak, üstüne yazmadan yok edemezsin, biraz uğraş ve donanım ile kurtarılabilir. Virüs gibi bir problemden dolayı yaptıysan ama korkacak bir durumun yok.
Doğru söylüyorsun, eğer kullanıcı dosyayı silerse ve sonrasında diski çöpe atarsa disk başkasının eline geçtiğinde içindeki veriler çalınabilir. Hızlı biçimlendirme yapılınca da aynı şey geçerli. Burada eklemeyi unuttuğun kısım tam biçimlendirme olmakta. Bildiğim kadarıyla hızlı biçimlendirme yapmadan normal biçimlendirme yapınca tamamen temizleniyor.

Arkadaşlar merhaba, format atarken BIOS'a girip oradan USB'yi seçiyorum. Ve ilerle ilerle dedikten sonra, karşıma 4 tane disk bölümü çıkıyor. Hepsini biçimlendiriyorum. Sonrasında 460GB yazan bölüme tıklayıp devam et diyorum. Bu şekilde bilgisayarda herhangi bir kalıntı kalır mı?
Hiç bir kalıntı kalmaz. Ama bence tüm diskleri silip yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı