Bilgisayar her açılışta "Scanning and repairing Drive C" uyarısını veriyor

Fraiz

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle bilgisayarımda herhangi genel bir şikayetim yok. "Scanning and repairing Drive C", bu uyarıyı bu gün itibarı ile almaya başladım. İlk olarak C diskimin sağlığını kontrol etmek için HD Tune Pro'nun health kısmına baktım ve her şeyin yanında okey yazınca içim rahatladı, ardından bad sector taraması yaptım ve orada da herhangi bir sorun gözükmedi. İnternet üzerinden benimle aynı sorunu yaşayan birden fazla kullanıcı buldum ve çoğu elektrik kesintisi sonucu bu hale geldiğini belirtmiş. Benim bilgisayarımın da aynı sebepten muzdarip olduğunu düşünüyorum. Bu sorun hakkında tek çözüm format mıdır? (Bilgisayarımdaki veri sayısı bana göre fazla ve elimde yedekleme yapabileceğim bir harddisk bulunmamakta.) Sorunun çözümü hakkındaki yardımlarınızı bekliyorum.

Ben de format sonrası aynı hatayı alıyordum sonra komut isteminden "chkdsk c: /r /f" yazarak çözüm buldum. Eğer testler sonrası diskinizde sorun olmadığından eminseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Hocam bırakın tarasın diski açılısta.
Şimdi ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum ancak biraz empati yapmanızı öneriyorum mesela sizin neredeyse her gün kullandığınız bir cihaz her açılışta hata veriyor ise ve birkaç gün sonra bu hatadan kaynaklı başka bir sorun oluşursa sizin için problem olmaz mı ben bu sorunun daha büyük bir soruna dönüşmesinden korkuyorum.
Ben de format sonrası aynı hatayı alıyordum sonra komut isteminden "chkdsk C: /R /F" yazarak çözüm buldum. Eğer testler sonrası diskinizde sorun olmadığından eminseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Diskimde herhangi bir sorun olmadığına eminim ancak Windows'umda sorun olduğunu düşünüyorum anladığım kadarıyla bu işlem diskin tarama yapmasını kapatıyor yanlışsam lütfen beni düzeltin. Bu kanıya da şu işlem ile vardım dosya gezgini ile C diskini özellikler kısmında denetlediğimde sorun çözülmüyordu.

İlk önce Windows+r tuşuna basıp çalıştıra regedit yazıp giriyorsunuz. HKEY_LOCAL_MACHİNE+SYSTEM+CurrentControlSet+Control+SessionManager a tıklayıp yandaki BootExecute kısmına çift tıklayıp bir değer varsa silip sistemi yeniden başlatıyorsunuz.
Bu dediğimi yaparsanız düzelmesi lazım.
HD Tune 5.75 ile error scan sekmesinde quick scan kapalı yüzey testi yapın. SSD kullanıyorsanız gerek yok.

Şimdi ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum ancak biraz empati yapmanızı öneriyorum mesela sizin neredeyse her gün kullandığınız bir cihaz her açılışta hata veriyor ise ve birkaç gün sonra bu hatadan kaynaklı başka bir sorun oluşursa sizin için problem olmaz mı ben bu sorunun daha büyük bir soruna dönüşmesinden korkuyorum.

Diskimde herhangi bir sorun olmadığına eminim ancak Windows'umda sorun olduğunu düşünüyorum anladığım kadarıyla bu işlem diskin tarama yapmasını kapatıyor yanlışsam lütfen beni düzeltin. Bu kanıya da şu işlem ile vardım dosya gezgini ile C diskini özellikler kısmında denetlediğimde sorun çözülmüyordu.

Evet taramayı kapatmaya yarıyor. Tabii ki sorun olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yapmayın. İnşallah sorunsuz bir şekilde çözümü bulabilirsiniz.

Bu dediğimi yaparsanız düzelmesi lazım.
HD Tune 5.75 ile error scan sekmesinde quick scan kapalı yüzey testi yapın. SSD kullanıyorsanız gerek yok.

HD Tune ile error scan sekmesinde yaptığım testte zaten quick scan kapalıydı. Şu an bilgisayar üzerinde çalışmakta olduğum için dediğiniz diğer işlemi akşama kadar yapamayacağım o işlemin tam olarak ne işe yaradığını birazcık açıklarsanız çok memnun olurum tahmin edebileceğiniz gibi bilgisayarımın iç ayarlarını kurcalamayı seven biri değilim.
Evet taramayı kapatmaya yarıyor. Tabii ki sorun olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yapmayın. İnşallah sorunsuz bir şekilde çözümü bulabilirsiniz.

Yardımların için teşekkürler dediğin gibi inşallah sorunsuz bir şekilde çözümü bulurum.

Bu işlem başlangıçtaki disk taramasını kapatacak sadece. PC'ye bir şey olmayacak korkmayın. Zaten diskinizde sorun olmadığını söylüyorsunuz.
Emin değilseniz sorun olup olmadığına HD Tune den Health sekmesini paylaşın. HDD içinde.

Bu işlem başlangıçtaki disk taramasını kapatacak sadece. PC'ye bir şey olmayacak korkmayın. Zaten diskinizde sorun olmadığını söylüyorsunuz.
Emin değilseniz sorun olup olmadığına HD Tune'den health sekmesini paylaşın. HDD içinde.

Söylediğim gibi diskimde sorun olmadığına eminim ancak Windows'umda sorun olduğunu düşünüyorum o yüzden Windows'umu sorunlu başlatmak istemiyorum işlemi anlattığınız için teşekkürler.

Söylediğim gibi diskimde sorun olmadığına eminim ancak Windows'umda sorun olduğunu düşünüyorum o yüzden Windows'umu sorunlu başlatmak istemiyorum işlemi anlattığınız için teşekkürler.
Ve sorunun tek çözümü format değil. Her problemi format çözmez. Sistemi çok yeniden başlatıyorsanız olabiliyor. İşlem bitse bile sistemi hep açtığınızda diski kontrol etmek istiyor Windows.

Yeni konular

Geri
Yukarı