Bilgisayar hiçbir diskten boot olmuyor

StorcLax

Hectopat
Yaklaşık 3 gün önce bilgisayarı yeniden başlatınca ekranın gelmediğini fark ettim. Defalarca denedim. Fişten çıkarıp yeniden takıp açtığımda açılıyordu. Sinirimi bozdu bu yüzden format atmaya karar verdim. Zaten kafamda format atmak vardı, 7'ye dönecektim. Bu da bahane oldu. Önceden defalarca yaptığım işlemi yapmak için ISO dosyasını Rufus yardımı ile Flash'a yazdım. (Flashı da ISO dosyasını da kullanarak defalarca format attım önceden).

BIOS'tan flasha önceliği verdim fakat bir tuşa basın gelmesi gerekirken simsiyah ekran ve sol üstte "_" işareti yanıp söndü. Normal harddiske öncelik verip mevcut Windows'u açmaya çalıştım. Birkaç defa açıldı ama yine o ekran gelmeme olayını kafama taktığımdan dolayı şifreyi girmeden yeniden başlattım. Bu sefer Windows 10'un şu malum açılıştaki mavi ekranına maruz kaldım. 3 gündür interneti tavaf ettim denemediğim yöntem kalmadı. Bilgisayar bilgim hatrı sayılır kadar var. Shift+F10 komut istemiyle birçok kodu denedim Fixboot gibi. Yine fayda etmedi. Harddiski çıkarıp diğer diski takıp format atmayi denedim. (Bu disk Samsung'un harici diski belki ondan olmamıştır) Yine ayni "_" hatasını aldım. Anakarta bağlantıları teker teker söküp taktım. Yani anlayacağınız her yolu denedim. Diskpartdan baktığımda Windows'un C'de olması gerekirken başka bir harfteydi onu düzelttim, C'de sistem ayrıldı vardı. Hiçbiri olmadı. En sonunda diskpart'dan hard diske clean komutunu verdim. Yani temizledim. Flash ile boot ettim yine aynı "_" hatasını verdi. Kafayı yiyeceğim, biri yardım etsin. Her şey normalken böyle bir çıkmaza girmek sinirlerimi bozdu. Yine önceden kullandığım format CD'si ile denedim, yine olmadı. Napıcam yardım edin bekliyorum önerilerinizi her an aktifim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdırdığınız bootable dosya UEFI mi? Anakartınız nedir belirtir misiniz? Anakartınız BIOS’unda Legacy mi UEFI mi seçili? Bunları belirtir misiniz? BIOS ekranından BOOT menüsü fotoğrafını yükleyebilir misiniz?

Yazdırdığınız bootable dosya UEFI mi? Anakartınız nedir belirtir misiniz? Anakartınız BIOS’unda Legacy mi UEFI mi seçili? Bunları belirtir misiniz? BIOS ekranından BOOT menüsü fotoğrafını yükleyebilir misiniz?

UEFI olup olmadıgını bilmiyorum fakat daha önce atmıştım aynı iso ile.

Anakartım: ASUS P5G41C-M LX

Bios'da legacy mi uefi mi secili nereden bakacagımı bilmiyorum

PDNLab.jpg

Cevabınızı bekliyorum
Attım yardım etmiyorsun ama
Ya biri bakabilir mi

Son düzenleme:
Merhaba ; aynı problemi ben de yaşadım. iki hafta önce başıma geldi. Bu işlerin uzmanı olarak teşhisim şu ki; ana kart yanmış. Hiç bir şekilde hiç bir aygıtı boot etmiyor. Siyah ekranda sol üstte cursor simgesi ile bekliyor. Bios update , bios ayarları , aklınıza gelecek her yöntemi denedim. Ancak nafile. ikinci el bir ana kart alarak probleminizi çözebilirsiniz. Aksi halde bu problemin bir çözümü yok.

@SergioShan konuyu hortlatmışsın, Boot etmemenin sebebi anakart arizasi olması muhtemel ama burada birçok komponent var, teker teker denemeden kesin yargıya varılmamalı, asil bilgisayar mekaniğinden anlayan bir kimsenin bunu bilmesi gerekir ama dediğiniz gibi anakartta hatta nvram’de olması muhtemel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu hortlatmışsın ne demek kardeşim ? asli bilgisayar mekaniğinden anlayan ne demek? Benim mesleğimin ne olduğunu sanıyorsun ? Çok boş adam var ortalıkta.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı