Bilgisayar ilk açılışında garip ses gelmesi

Bruz

Kilopat
Yer
Antalya
Dünden itibaren bilgisayarı ilk açışımda garip ses geliyor ama 30-45 saniye sonra tekrardan normal ( sessiz ) duruma dönüyor. Kulağımı yaklaştırdığımda güç kaynağının fanından geldiğini duyuyorum. Havalar soğuk olduğundan dolayı mı bilmiyorum lakin parçalara zarar gelir mi diye korkuyorum. Durum ciddi midir?

Dünden itibaren bilgisayarı ilk açışımda garip ses geliyor ama 30-45 saniye sonra tekrardan normal ( sessiz ) duruma dönüyor. Kulağımı yaklaştırdığımda güç kaynağının fanından geldiğini duyuyorum. Havalar soğuk olduğundan dolayı mı bilmiyorum lakin parçalara zarar gelir mi diye korkuyorum. Durum ciddi midir?

Güç kaynağının fanını yaptır ya da biyerlere deyiyor mu diye kontrol et.

Eğer ortam sıcaksa kasanın içindeki kablolar genleşip fanına değiyor olabilir, kasanın içini açıp fanların etrafındaki kabloları sabitlemeni öneririm.

Kasanın içini çekip detaylı atar mısın?

Fanların kanatlarını kontrol et, kırık ise kasaya, etrafına çarpıyor olabilir. PSU'yu kontrol ettir cızırtı vs. varsa. HDD varsa HDsentinel ile sağlık kontrolü yap, bad sector falan varsa okuyamadığı için ses yapabiliyor.

Fanların kanatlarını kontrol et, kırık ise kasaya, etrafına çarpıyor olabilir. PSU'yu kontrol ettir cızırtı vs. varsa. HDD varsa HDsentinel ile sağlık kontrolü yap, bad sector falan varsa okuyamadığı için ses yapabiliyor.

Hocam eğer kırık olsaydı aralıksız olarak sesi sürdürürdü. Mesela bilgisayarı gün içerisinde kapatıp tekrar açtığımda da o garip ses gelmiyor. Sadece gün içerisinde bir kez bilgisayarı açınca ses geliyor ve ardından normale dönüyor. Zaten bilgisayarı ilk açışımda da hemen o gürültülü ses gelmiyor, bilgisayarı açtıktan yaklaşık olarak 15-20 saniye sonra geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı