Bilgisayar kaç derecede kullanılmalı?

gamecover

Centipat
Makaleler
4
Selamlar.
  • Bilgisayarı kaç derece de kullanmalıyım?
  • Masaüstü bilgisayar ile stabilite bozulmadan en fazla kaç derecede oynayabilirim?
  • Donanımlar kaç saat bu sıcaklıklara dayanabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. 80 dereceleri fazla bulmasa yeter, genel olarak 75 dereceyi görse yeter maksimumda.
  2. 80 derecelerin üstüne çıkmadan stabilite bozulmuyor genelde.
  3. Uzun süreler dayanır, ancak fazla uzun süre aralıksız yüksek sıcaklıklarda kalmamalı. Ömürde kısalmaya yol açabilir.

1. 80 dereceleri fazla bulmasa yeter, genel olarak 75 dereceyi görse yeter maksimumda.
  2. 80 derecelerin üstüne çıkmadan stabilite bozulmuyor genelde.
  3. Uzun süreler dayanır, ancak fazla uzun süre aralıksız yüksek sıcaklıklarda kalmamalı. Ömürde kısalmaya yol açabilir.

Hocam soba falan yanıyor derken 75'e dayandığın da korkuyorum tabii.

Eğer masaüstü ise 45-55 arasında çalışması en iyisi diyebilirim, 65-70 üzeri ise termal bakım yapmanızı tavsiye ederim. Laptop ise masaüstünden biraz daha fazla sıcaklıkta olabilir 65-80 arası. Stabilitenin bozulup bozulmadığına işlemcinizin GHz hızı ile sıcaklığı karşılaştırarak bakabilirsiniz.

Intel ise 65'i geçmesine fazla izin verme ısınıdığı için performans düşürme yapacaktır daha fazla ısınmamak için.
AMD ise 80'e kadar limit vardır ama AMD'nin bazı modellerinde firma 95 derece normal diyordu yanlış hatırlamıyorsam 5900X olması gerek tabii bunlar benim sınırlarım ama bunları aşmazsanız güzel olur.

Hocam soba falan yanıyor derken 75'e dayandığın da korkuyorum tabii.

75'e dayandığında korkmana gerek yok, kritik değil ortalama bir sıcaklık. Sen yine olabildiğince düşük tutmaya çalış tabii performansı da dengede tutacak şekilde.

Selamlar.
  • Bilgisayarı kaç derece de kullanmalıyım?
  • Masaüstü bilgisayar ile stabilite bozulmadan en fazla kaç derecede oynayabilirim?
  • Donanımlar kaç saat bu sıcaklıklara dayanabilir?
ben saatlerce 80+ derecelerde kullanıyorum 1 keresinde 1 saatliğine 90+ derecelerde kullandım hiçbir sorun yok işlemcide ama 85 i geçmese iyi olur tabi aksi takdirde ömrü kısalabilir

Geri
Yukarı