Bilgisayar kafayı yiyip sapıtıyor!

Ömer Gündüz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen sefer de böyle bir konu açmıştım ama hiçbir şey çıkmadı. Bir umut bir kez daha açıyorum. Benim bilgisayarım 3 ay öncesine kadar böyle bir şey yapmıyordu. Hep oyun oynarken, birden her şey birbirine giriyor. Çalışan ve çalıştırdığım her şey ne kadar hata, error ,bug, splat varsa hepsini veriyor. Üstüne bir de çalışmayı durdurdu veriyor. Tek çıkar yol yeniden başlatmak oluyor.

Bunun sebebi ne olabilir arkadaşlar? Hep oyundayken oluyorsa ekran kartım ya da CPU ısınıyor diyeceğim. Az önce bu olay olmadan CPU'nun ısısını AI Suite ile kontrol ettim 56 dereceydi. Tam 10 saniye sonra bu olay oldu. Ekran kartının ısısını kontrol edemiyorum keza hiçbir şey açılmıyor bu olay olunca ki ısıya bakabileyim. Yeniden başlatınca da haliyle parçalar soğuyor.

Termal macunu daha 1 ay önce usülüyle yeniledim. Toz fırçasıyla bütün tozları temizledim. Kablo temassızlıkları, tam oturmamazlık gibi her şeyi bütün parçalarda kontrol ettim. Bu arada sesler de birbirine giriyor. Yani çıtırtılar geliyor ve genelde Skype'ta oluyorum, arkadaşlarım da '' O NASIL SES LAEE ÖYLEE!'' gibi tepkiler veriyor. :) Bilgisayar sizlere ömür olacak diye korkuyorum. ^^

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilinçli bir kullanıcı iseniz size bir linux sürümü kurmanızı ve yapılandırmanızı tavsiye edeceğim. Ubuntu sürümünde çoğu donanımın ısılarını ve özellikle işlemci yükünü anında gösteren programcıklar bulunmaktadır. Bu sayede genel sürücü sorunlarını anlayabileceksiniz. Eğer linux altında bilgisayar herhangi bir hata vermezse sorunun sürücü kaynaklı olduğuna kanaat getirip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Eğer linux altında da benzer aksaklıklar oluyorsa mevcut izleyiciler ile (ısıl ve yük) sorunu büyük ölçüde tespit edebilirsiniz.

YAMYAM abi, yoksa sen Linux'un adamı mısın ? :D

- - - Güncellendi - - -

Yamyam abi haklı aslında. Güzel mantık :D

Bilgisayar çöp kutusunu özlüyor yavaş yavaş. Sence de zamanı gelmedi mi? ;)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu foruma ilk üye olduğumdan beri imzada görüyorum o sistemi. ;) Yoksa ilk üye olduğundamı almıştın?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı