Bilgisayar kapalıyken elektrikler giderse bir şey olur mu?

Nedir o ek önlemler? Sadece fişi veya güç tuşunu kapatmak yeterli mi?

En sağlıklı yöntem UPS almanız olacaktır nedeni her ne kadar sistem kapalı iken güç şalterini kapatıyor olsanız da sistem açıkken enerji kesilmesi daha büyük sorun ve risk oluşturacaktır eğer bütçe yeterli değil ise idareten güç şalterini kapatabilirsiniz bölgenizde enerji kesintileri sık oluyor ise mutlaka UPS öneririm.

Evet kasanın arkasında bulunan PSU güç şalteri.

Ufak düzeltme yapmak istiyorum...
80+ bir koruma göstergesi yerine geçemez 80+ ve dereceleri efektif verimlilik adına verilir şebekeden çekilen gücün verimli kullanılmasıdır PSU içerisinde bulunan koruma devresi başka bir konudur mesela Everest ve Corsair markaları 80+ verimlilik adı altında satılır sizce hangi marka ani dalgalanmalara karşı daha koruma altında tutabilir? Bu noktada önemli olan markanın kullandığı devre elemanlarının kalitesidir 80+ sertifikası mevcut olmayıp 80+ sertifikası olan bir PSU'dan daha iyi koruma sağlayan PSU'lar mevcuttur... Fakat bana kalırsa her ne kadar kaliteli olursa olsun elektrik şebekesi sorunlu olan bir yerde işi sadece PSU'ya bırakmam sistemi riske atmak istemiyorsam ek önlemler alırım.
aslında doğru önlem alarak ve akın korumalı priz kullansak olur bilgisayarda takılırken aniden gidip gelir
Sistem açık iken enerji kesilmesi her zaman risk oluşturur önlem olarak UPS veya belirli saatlerde kesiliyor ise PSU'yu güç anahtarından kapatabilir veya fişini çıkarabilirsiniz fakat ben güç anahtarına erişebiliyorsanız oradan kapamanızı öneririm zira priz sürekli sök tak yapıldığından genişleme yapabilir zamanla.
ve upsyi online yada link almak gerekiyor sadece onlarda fazla akın koruna var

Elektrik giderse birşey olmaz ama fişe takılıyken gelirse psu ve anakartı yakabilir. Yıllar önce başıma gelmişti.

Aslında doğru önlem alarak ve akın korumalı priz kullansak olur bilgisayarda takılırken aniden gidip gelir.

Bölgede kesinti olmadan voltaj düzensizliği yaşanıyor ise akım koruma veya regülatör geçerli bir yöntemdir fakat sık sık enerji kesintisi yaşanıyor ise UPS kesinlikle kullanılmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı