Bilgisayar kapalıyken fanlar hareket ediyor

Jarnsaxa

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 3 yıl önce topladığım masaüstü sistemde, kasanın üst kısmında yer alan 2 adet fanda sorun oluşmaya başladı.
Bilgisayar açılırken sol üstteki fandan mekanik sesler geliyordu, başta tozdan veya kasa içi bir kablonun temas etmesindendir diye düşünüp kontrol ettim ancak değilmiş.
Dün gece bilgisayarı kapattıktan sonra üstteki fanların uzun süre dönmeye devam etmesi, fanlar durduktan sonra bile tekrar harekete başlayacakmış gibi sağa sola hareket etmesi iyice kafamı bulandırdı.
Linkteki fan kontrolcüsünü uzun süredir kullanıyorum ve şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Kontrolcünün ilgili bağlantı uçlarını kontrol edip 1-2 değişiklik yaptım ancak bir etkisi olmadı. Kasada CPU soğutucularıyla birlikte toplam 8 fan varken sadece üstteki ikilide sorun olmasına da bir anlam veremedim.
Windows hızlı başlatma modu, BIOS ErP ayarı vs. kapalı, benzer sorunların çözümüne hep bunlar önerilmiş ancak benim sadece 2/8 fanda bu garip sorun var.

PSU: SilverStone evolution 850W 80+ Gold.
Anakart: MSI B450 Mortar Max.

Bahsettiğim hareket bilgisayar kapalıyken sürekli devam ediyor, video atılmadığı için GIF'e dönüştürüp linkledim:
https://media.giphy.com/media/v1.Y2...ZfYnlfaWQmY3Q9Zw/JfaXqjAobFSpYmFvdu/giphy.gif

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı