Bilgisayar kapandı ve bir daha açılmadı

Hüsnü_Çoban

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sivil Polis
2020 yılında yeni bir bilgisayar aldım. Bilgisayar sorunsuz oyun oynatıyor, ara sıra ısındığında kapanıyordu. Yeni eve geçtiğimizde evde daha çok kapanmalar gördüm. Eve 2021 yılında veya 2022 yılında geçtik. Ev 30 yıllık. Babam elektrik tesisatını çok kötü olduğunu söylüyor.

Bir gün bilgisayar oynarken bilgisayarı temizlemeye karar verdim, belki o yüzden kapanıyordur ve tozları alır diye. Kompres ile bayağı hava üfledim, üflettirdim. Sonra yaklaşık 2-3 ay daha kullandıktan sonra kasa bir anda kapandı, anakart elektrik geliyordu. Kasanın fişini çekip geri taktığımda anakarta elektrik geliyordu ve güç kaynağının içinden mavi bir ışık çıkıyordu. Ben de riske atmadım ve yeni bir güç kaynağı aldım. Bu güç kaynağını taktım her şey sıkıntısı çalışıyordu. 10 dakika sonra güç kaynağı kapandı. Yani yine kasa kapandı. Elektrik gelmedi ve çok kısa süre içerisinde resmen yüzümde patladı. Sonra kasayı tamirata gönderdim ve güç kaynağını değiştirmek yerine tamir etmişler. Asıl problem bundan sonra başlıyor.

Bir şekilde 2023 yılına kadar kullandım. 2023 yılının başlarına kadar yani zaten o zamanlarda kasa tamirattan ancak geldi, güç kaynağı oyun oynarken fan sürtme sesi gibi ses çıkartıyordu. Aldırış etmedim. Sonra fan sürtme sesleri arttı. Ve bilgisayar bir anda kendini boşa aldı yani klavye hiçbir şekilde tepki vermiyor. NumLock tuşları tepki vermiyor ancak aynı ekran sadece öyle duruyor. Herhangi bir mavi ekran hatası bile yok.

Fanın bir yere sürtmediğinden eminim. Sadece fan sürtme sesi gibi tiz bir ses. Bu ses kendini tekrarlıyor tekrarlıyor, tekrarlıyor... Ben bıkmadan bir 10-15 dakika sonra geri açıyor ve oyunuma devam ediyorum. Sonra bayağı uzun bir süre sonra bir çözüm buluyorum, Power Supply'e ufak vurursam ses artarsa kapanacak ses azalırsa bir süre daha oynamama imkan veriyordu. Tabii bu her zaman olmuyor çoğu zaman kapanıyordu.

Asıl sorunu yaşamadan önce bir hafta önce yaklaşık annem evde süpürgeyi çalıştırdı ve çalıştırır çalıştırmaz kapandı. Şimdiki buradaki sorun ise hiçbir ses vermedi hiçbir patlama sesi de duymadım. Ancak bilgisayar yine tak diye kapandı ve bu sefer geri açamadım. Güç kaynağını söktüm çıkarttım, olmadı. Yarım saat bekledim, olmadı. İkinci günümdeyim, hala açılmıyor ama anakartta elektrik var. Basarken açma tuşuna LED hafif oynuyor ama fanlar dönmüyor. Belki voltaj düşüyordur diye buzdolabının fişini bile söktüm ancak durum aynı içindeki parçaları kontrol ettiğimde güç kaynağının herhangi bir patlama şişlik göremedim. Ama yine size fotoğrafını atabilirim. İnternette siteyi gördüğümde RAM ısınmış ve bu yüzden kendini korumaya alıp kapatmış olabilireceğini söyledi ama şu an kasa buz gibi. Sorun ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
@arandur Türkiye'de toplanan/alınan maksimum bilgisayar böyle oluyor, bozuluyor anlamında demiştim. Ekonomiden dolayı.

Aldığınız bilgisayar parçalarıyla ekonomi ve bozulma ne alakası var? Ucuz alette 10 sene çalışabilir. Arkadaş bir akım koruması bile takmamış, PSU'ya vura vura zorlamış aleti. Tam bir kullanıcı hatası örneği, aletle ilgisi yok.

@arandur insanlar ucuz alet için Turbox gibi markalara yöneliyor, bundan bahsettim. Kullanıcıda böyle bir şey olmasa bile genellikle böyle oluyor.

Hocam elektrik tesisatı biraz abartı olmuş sanki, akım korumalı priz olsa yeter. Genel evlerde olan şeyler bunlar.

Arkadaşın babası çok kötü olduğundan bahsetmiş. Şakaya gelecek bir durum olsaydı emin olun demezdim hocam. Akım korumalı priz tesisat iyi olsa daha kullanılması gereken bir cihaz zaten.

Sorun o değil, o olduktan sonra en azından fanlar çalışır, sizin bilgisayarda kısa devre var. Anakarta sadece işlemci ve güç kaynağı bağlayın, bir de işlemci fanı tabiki. İşlemci fanı dönüyorsa takılı parçalarda sorun yoktur, eğer dönüyorsa bir dönüt yapın.
Nasıl yani
Kusura bakmayın ama bilgisayara eziyet etmişsiniz. Voltajlar, saçma PSU'lar, zorla çalıştırmalar... Yani çok iyi dayanmış, ama ölmüş. Büyük ihtimalle anakart gitmiş.
Hocam bende biliyorum ama haftada 1 günlük zevkimi çıkarmaya çalışıyorum.
@arandur hocam doğru diyorsunuz ama Türkiye'de maksimum bilgisayar böyle oluyor, veya maksimum priz.

Siz de düzgün bir güç kaynağı ve akım korumalı priz alın bence hocam, bir daha değiştirmeye gerek kalmasın hem. @Hüsnü_Çoban
Aklımda şey vardı, bir kutu gibi bir şey ismini hatırlamıyorum onu şarj ediyorsun elektrik gitse de bilgisayar çalışıyor ona bağlamak vardı ama alamadım.
İlk başta neyden kaynaklı olduğuna emin değilim, bir çok sebebi olabilir. Bu sebepte aklıma bir tek anakart da bulunan küçük tüplere bakman. Çatlamış yada direkt olarak patlamış olma ihtimali var
Konsatörler mi? Anakart üzerindekiler sağlam.

Kasaya acı çektirmişsin.
Eh bir tık.

Yeni konular

Geri
Yukarı