Bilgisayar kapandıktan sonra tekrar açmak için PSU düğmesini aç kapa yapmak

Terux

Kilopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar normalde günde ortalama 8 9 saat çalışan bilgisayarımı kapattıktan sonra tekrar açmak istediğim zaman güç düğmesine bastığımda bilgisayar tekrar açılmıyor, tekrar açılması için PSU'nun aç kapat düğmesini 30'ar saniye aralıkla kapatıp açıyorum sonrasında bilgisayarı açma tuşuna bastığımda açılıyor. Sorunun ne olduğunu anlamadım fakat bilgisayar bu halde değilken kapattığımda kulaklığın RGB renkleri bilgisayar kapalı olduğunda bile açık oluyordu. Sorun oluştuktan sonra ise bilgisayardaki bütün ışıklandırmalar dahi sönüyor. Sizce sorun PSU'dan mı anakarttan mı kaynaklanıyor bilginiz varsa yardım bekliyorum iyi günler.

Evet arkadaşlar normalde günde ortalama 8 9 saat çalışan bilgisayarımı kapattıktan sonra tekrar açmak istediğim zaman güç düğmesine bastığımda bilgisayar tekrar açılmıyor, tekrar açılması için PSU'nun aç kapat düğmesini 30'ar saniye aralıkla kapatıp açıyorum sonrasında bilgisayarı açma tuşuna bastığımda açılıyor. Sorunun ne olduğunu anlamadım fakat bilgisayar bu halde değilken kapattığımda kulaklığın RGB renkleri bilgisayar kapalı olduğunda bile açık oluyordu. Sorun oluştuktan sonra ise bilgisayardaki bütün ışıklandırmalar dahi sönüyor. Sizce sorun PSU'dan mı anakarttan mı kaynaklanıyor bilginiz varsa yardım bekliyorum iyi günler.

Sıkıntı fanlardan olabilir. Fanların iyice takıldığına emin olun.

Anlatıma göre iki parçada yoğunlaşmak gerekiyor. Birincisi PSU ikincisi Anakart. Anakartın üzerindeki kondansatörleri göz kontrolünden geçirin. Şişmeler var mı? Günüzümüz anakartlarında katı kapasitörler kullanılıyor. Onlarda şişmeler olmuyor.

ikinci yapacağınız test PSU'yu enerjisini kesmeden anakart ile bağlantılarını çıkarın. Konnektör üzerindeki Yeşil ve Siyah pini kısa devre ederek PSU'nun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Voltajın şakası olmaz. Bilmiyorsanız hiç kurcalamayın. Yetkin birini çağırın.

Anlatıma göre iki parçada yoğunlaşmak gerekiyor. Birincisi PSU ikincisi anakart. Anakartın üzerindeki kondansatörleri göz kontrolünden geçirin. Şişmeler var mı? Günüzümüz anakartlarında katı kapasitörler kullanılıyor. Onlarda şişmeler olmuyor.

İkinci yapacağınız test PSU'yu enerjisini kesmeden anakart ile bağlantılarını çıkarın. Konnektör üzerindeki yeşil ve siyah pini kısa devre ederek PSU'nun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Voltajın şakası olmaz. Bilmiyorsanız hiç kurcalamayın. Yetkin birini çağırın.

PSU ve anakartın garantisi var sadece hangi parçada sorun olduğunu bilmiyorum onu öğrensem garantiye göndereceğim. Sizin dediğiniz gibi elle müdahale edemem. Belki bu sorunu yaşayan bir arkadaşımız vardır görür cevaplar.
Sorunun kaynağını sistemin bütün ışığının sönmesinden çıkarabilecek birisi vardır diye umuyorum çünkü bu olay başlayalı 2 gün oldu öncesinde sistemi kapattığımda, kapalı olduğunda bile USB ile bağlı olan bütün parçaların RGB'si yanıyordu şu an ise kapattığımda sistem gücü kökten kesiyor her şeyin ışığı sönüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı