Bilgisayar kapanıyor anakartta VRAM ve CPU ışığı yanıyor

hasansahn34

Hectopat
Merhaba.

Sistemimde şu sorunu yaşıyorum. Atıyorum bir hafta boyunca hiç sıkıntı yok ama bazen günde 3-4 defa monitör kapanıyor klavye ve mouse ışığı sönüyor ama kasa komple çalışıyor fanlar dahil. Anakarta baktığımda sırayla VRAM ve CPU kırmızı ışığı yanıp sönüyor. Sürekli olan bir şey de değil ama bazen oyunun ortasında yapıyor bazen internette gezinirken yapıyor ya da bazen boşta oyun download yaparken oluyor. Bilgisayarcıya götürdüm sıcaktan yapar yan camları sök kullan falan dedi. Kış ayındayız ama sıcak değil 60 dereceyi geçmiyor işlemci ve ekran kartı sıcaklığım. Sorun neden oluyor hangi parça yazılımsal mı anlamadım gitti resmen soğudum bilgisayardan. Bu arada ekran kartı sürümünü son çıkan değil sitesindeki WHQL recomended olan sürümü kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, sistem nedir?

Ryzen 5 1600 AF 12nm (stok fan )-anakart: Gigabyte B450 Aorus elite-ram: Corsair Vengeance RGB 3200 MHz 8 GB X 2-ekran kartı MSI RX 5700 Gaming X.-psu: Zalman 750W 80+ Bronze.
Hocam, sistem nedir?

Zannetmiyorum yani her gün oynuyorum bu bilgisayarda sürekli olan bir şey değil 2 haftadır olmuyordu mesela bugün 4 kere falan oldu.

Hocam, yanan ışık VRAM değil. DRAM olabilir. CPU ışığı da yanıyorsa iletişim problemi var demektir. RAM'leri tek olarak deneyin. Hata olacak mı gözlemleyin. Memtest86 ile test yapabilirsiniz. Burada işlemci soketinden bile arıza yapan gördüm. Tespiti biraz zor olabilir. Memtest86 ile test genelde uzun sürer.

Hocam, yanan ışık VRAM değil. DRAM olabilir. CPU ışığı da yanıyorsa iletişim problemi var demektir. RAM'leri tek olarak deneyin. Hata olacak mı gözlemleyin. Memtest86 ile test yapabilirsiniz. Burada işlemci soketinden bile arıza yapan gördüm. Tespiti biraz zor olabilir. Memtest86 ile test genelde uzun sürer.
yani dediğinizi denerim ama hani riskli bir durum var mı memtest 86 yaparken birde ne kadar uzun sürer

Hocam, risk yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı