Bilgisayar kapatıldıktan sonra güç kaynağını arkadan kapatmak zararlı mı?

544148

Centipat
Merhaba, sayın Technopat üyeleri.

Bir bilgisayarım var biraz yüksek donanımlı ve onu hep kapatırken ilk önce Windows üzerinden bilgisayarı kapat yapıp daha sonra biraz kapanmasını bekleyip arkadan PSU güç kaynağı tuşunu kapatıyorum ve ardından biraz daha bekleyip UPS'imin tuşuna basıyorum fişten çekmiyorum sizce bu zararlı mı yararlı mı yaptığım doğru mu yoksa böyle yaparak BIOS pili ömrünü mü düşürüyorum bilgilendirebilirseniz sevinirim ve bilgisayarı açarken ilk önce UPS düğmesine basıyorum biraz bekleyip PSU güç kaynağı tuşunu açıyorum ardından da bilgisayarı açıyorum UPS 2 girişli olduğundan üçlü fişli priz taktım ilk UPS'yi düğmesinden açtığımda monitör ve hoparlöre güç gidiyor daha sonra ben PSU güç kaynağı tuşunu açınca bilgisayara beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Hocam, bilgisayarı Windows'dan veya kendi güç tuşuna bir kez basarak normal dediğimiz şekilde kapatabilirsiniz. Ondan sonra PSU'nun tuşunu kapalıya alın, zaten bilgisayara güç gitmeyeceğinden BIOS pilinin bitmesi gibi bir durumda olmayacaktır.

Zararı olmaz.
Bilgisayar kapandıktan sonra UPS'yi kapatsanız da olur. Mantıken PSU'ya güç gitmeyeceği için PSU'yu ayrıca kapatmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Zararı yok bilgisayarını her gün açıyorsan BIOS pili 3 4 sene götürür.

Evet her gün açıyorum yani zararı yok anladığım kadarıyla.

Zararı olmaz.
Bilgisayar kapandıktan sonra UPS'yi kapatsanız da olur. Mantıken PSU'ya güç gitmeyeceği için PSU'yu ayrıca kapatmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Işıklar yanıyor kasa içinde o yüzden ama bilemiyorum her gün PSU tuşunu kapatmak daha sağlıklı o zaman UPS'yi düğmesinden kapatıyorum fişten çekmiyorum.

Evet her gün açıyorum yani zararı yok anladığım kadarıyla.

Işıklar yanıyor kasa içinde o yüzden ama bilemiyorum her gün PSU tuşunu kapatmak daha sağlıklı o zaman UPS'yi düğmesinden kapatıyorum fişten çekmiyorum.
UPS'yi tuşundan kapattıktan sonra akü modunu da kapatmış oluyorsunuz yani cihaza bağlı başka elektronik cihazlara da güç gitmiyor olması lazım. Bu mantıkla UPS'den sonra PSU'yu kapatmaya gerek yok diye düşündüm. Fişten çekmek gerekli değil.
Bilgisayarı kapat diyorum, bilgisayar kapanıyor. Kasanın ışıkları sönüyor, sadece ethernet bağlantısının olduğu kısımda sinyal olarak ışık yanıyor, kasada herhangi bir ışık yok yani.
Kısaca yaptığınız işlemlerde sorun yok. Sisteme de sıkıntı çıkarmaz. Bilgisayar tam kapandıktan sonra UPS'yi kapatmanız yeterli olacaktır. Tekrar açmak istediğinizde önce UPS'yi açıp bir süre (4-5 saniye) bekleyip kasadan bilgisayarı açarak keyfinize devam edin. :)

UPS'yi tuşundan kapattıktan sonra akü modunu da kapatmış oluyorsunuz yani cihaza bağlı başka elektronik cihazlara da güç gitmiyor olması lazım. Bu mantıkla UPS'den sonra PSU'yu kapatmaya gerek yok diye düşündüm. Fişten çekmek gerekli değil.
Bilgisayarı kapat diyorum, bilgisayar kapanıyor. Kasanın ışıkları sönüyor, sadece Ethernet bağlantısının olduğu kısımda sinyal olarak ışık yanıyor, kasada herhangi bir ışık yok yani.
Kısaca yaptığınız işlemlerde sorun yok. Sisteme de sıkıntı çıkarmaz. Bilgisayar tam kapandıktan sonra UPS'yi kapatmanız yeterli olacaktır. Tekrar açmak istediğinizde önce UPS'yi açıp bir süre (4-5 saniye) bekleyip kasadan bilgisayarı açarak keyfinize devam edin. :)

Çok teşekkür ederim sağ olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı