Bilgisayar kasası ne kadar önemlidir?

166307

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, kasa fiyatlarına bakıyorum ve 120 TL'ye de kasa var, 400 Tl'ye de. Şimdi kasanın pahalısı ve ucuzu arasındaki fark ne?

Çok önemlidir. Ben Dark Dragon almıştım 100TL'ye idarelik. Artık yaz geldi yeni kasa bakıyorum. Bir kasa, içi geniş ve ferah olmalıdır. Bileşenler içeride rahat nefes almalıdır. Hava sirkülasyonu güzel olmalıdır. Bileşenlerin montajlanması kolay olmalıdır. Dış güzelliğide unutmayalım tabi. Benim için en önemli özellik bol fanlı ve güzel hava akışı olmasıdır.

Araba seçerken kasa ne kadar önemliyse PC içinde kasa seçimi bence öyle.
Malzeme kalitesi,gösterişli olması (Cam panel RGB olması vb), fan adeti fanların boyutu (200mm 140 mm 120mm değişir) kablolama kolaylıkları ve gizleme özellikleri. SSD ve HDD yuvaları. Güç kaynağı gizleme bölümü, ön paneldeki USB adeti, kasa içi hava akımı gibi bir sürü konu vardır. Genelde PC alırken tüm parçaları alıp kasayı en son kalan bütçeye göre seçiyoz ama almışken kasayı kaliteli bir marka alıp yeni sisteme geçtikçe kasa sabit kalıp diğer parçaları değiştirmek lazım hep.

Bazı kasaların ön tarafı kapalı cam dır veya başka bir malzeme. Kasanın önünde delikler boşluklar vs. olmassa bu bilgisayar nasıl hava alsın ? Kasanın üst ve alt tarafında toz filtreleri delikler boşluklar vs. olmalı. Kasa içinde kablolama olayı için fazla geçit olması lazım ki kolay olsun. Bazı kasalarda Güç kaynağı gözüküyor bazı kasalarda gizleniyor. Fanlar,diskler için yuvalar daha az veya fazla oluyor bazı kasalarda. USB adedi malzeme kalitesi tasarım RGB Fanlar bunların hepsi fiyatı etkileyen faktörlerdir.(Yazım hatası yapmışsam kusura bakma)

Kullanım amacı başka önemli bir noktası, ne için kullanacaksın? Bazı arkadaşlarla kasa yüzünden tartışıyorduk adamlara dedim "bu kadar abartmayın Rugby mi oynuyorsunuz?" kasayla demiştim.

Arz ve talep meselesi yani, arkadaşlar zaten önemli konulara da parmak basmış.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı