Bilgisayar kasasına çay döküldü

Burdan da girmiş biraz ama ne kadar tam kestiremedim.
20210214_202619.jpg

Bilgisayar kapalıyken yarım fincan soğuk çay aşağı döküldü. Çoğu içine girmedi ama bir parça deliklerden kaçmış işine. Çayda tek şeker vardı (temizleme bakımından ne kadar sorun yaratır bilmiyorum ama) ve bilgisayarın fişini de hemen çektim ama zarar gördü mü bilmiyorum. Temizlemem gerekir mi gerekirse nasıl temizlemeliyim?

Her şeyi sökün ve kurutun. Sonra 1-2 gün bekleyin. Yeniden nemli bir bezle silip temizleyin. Kurutup 1-2 gün bekletin.

Ekran kartının devresinin üstüne bir plaka gibi bir şey var sanırım benimki de öyle.

Ekran kartını çıkartıp temizleyin sonra diğer sıvı teması olan yerler var mı inceleyin.

Önce kurumasına izin verin. Pek de sıkıntı yaratacak şekilde dökülmemiş gibi görünüyor. Eğer anlıyorsanız, ideal çözüm tüm parçaları söküp temizlemektir. Ama anlamıyorsanız dokunmayın.

@Sammael25 hocam ekran kartını çıkarın arka tarafını çok ama çok hafif nemli bir bezle güzelce temizleyin mümkünse temizledikten sonra kuru bir çarşaf bez gibi bir şeyle sarın öylece kalsın. PSU içinde detaylı şekilde içine bakın eğer oralara girdiyse temizlemeniz mümkün olmayacak büyük ihtimalle onu da kurumaya bırakın kurudugundan emin olduktan sonra şeker kalıntısı var mı diye kontrol edin.

Geri
Yukarı