Bilgisayar kendiliğinden yavaşladı

taymi2

Centipat
Bilgisayarım ortada hiçbir şey yokken takılmalar yapmaya başladı. İlk önce içinde sadece LoL, Valorant ve Windows olan 128 GB SSD'de bellek doluyor uyarısı aldım. Akabinde oyunları silip diğer takılı 2 HDD'den birine tekrar yükledim. Bunun dışında hiçbir değişiklik olmadı fakat, bu olayı takip eden birkaç günde özellikle Warzone oynarken çok fazla hata ile karşılaşmaya başladım. Önceleri kendini FPS düşmesi olarak gösterdi. Grafikleri düşürüp gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra oynamaya devam ettim. Error pencereleri bir bir gelip oyunu kapatmaya başladı. Oyundan kaynaklı olabileceğini düşünerek farklı oyunlar denedim. Fakat denediğim 2 oyundada (Fortnite ve Valorant) FPS droplar yaşadığımı fark ettim. Akabinde aynı gece içinde 3 mavi ekran yedim ancak bilgisayar o kadar hızlı kapandı ki mavi ekrandaki hata kodunu göremedim. Görev yöneticisi, ayarlar vs gibi unsurlara göz gezdirerek bilgisayarı oyalayan, arka planda çalışarak gücünü tüketen bir program aradım fakat görünürde hiçbir şey yok. En son bugün normalde 30-40 dakikalık videoları rahat rahat renderlarken 15 dakikalık videoda kasım kasım kasılıp bana edit yaptırmayınca bir sorun olduğuna net olarak karar verdim ancak ne bilmiyorum. Çok fazla veri ve programım var içinde. Format atmak çok uzun bir çözüm olacak. Format dışında bir fikri olan var mı?
Yardıma ihtiyacım var.
Bu arada son temiz kurulum (format) yapılalı 1 yılı geçti ve içerisinde orijinal Windows 10 var.

Disk, siz bir işlem yapmayınca dolmaya devam ediyorsa bilgisayara worm virüsü bulaşmış olabilir zamanında başıma illet olup 1 TB'lık harddiskimi deliler gibi kullanarak sesli çalışmasını sağlamıştı temiz bir format ile düzeleceğini zannediyorum

Disk, siz bir işlem yapmayınca dolmaya devam ediyorsa bilgisayara worm virüsü bulaşmış olabilir zamanında başıma illet olup 1 TB'lık harddiskimi deliler gibi kullanarak sesli çalışmasını sağlamıştı temiz bir format ile düzeleceğini zannediyorum

Worm tam olarak nedir nasıl bulaşır peki? Bilgisayarda korsan bir yazılım mevcut değil. Ne tür bir virüs? Beni yanlış anlamayın. Formattan sonra ona göre kullanmaya devam etmek için soruyorum. İlk defa duydum.
HDD'yi çıkarıp denediniz mi?
Belki HDD ve SSD uyumluluk sorunu vardır.

2 HDD 1 SSD mevcut. 1 yıldır bu şekilde gayet düzgün çalışıyordu.
Worm virusü bulaşmış olmasın ? Malwarebytes kurup bi temizlemeyi dene eğer kurabiliyorsan
Deneyeceğim şimdi. Buraya sonuçlarını yazarım.

Worm tam olarak nedir nasıl bulaşır peki? Bilgisayarda korsan bir yazılım mevcut değil. Ne tür bir virüs? Beni yanlış anlamayın. Formattan sonra ona göre kullanmaya devam etmek için soruyorum. İlk defa duydum.

2 HDD 1 SSD mevcut. 1 yıldır bu şekilde gayet düzgün çalışıyordu.

Deneyeceğim şimdi. Buraya sonuçlarını yazarım.

Worm virüsü kendini her zaman kopyalar sadece 1 dosyayı açmanız yeterli olacaktır worm virüsünün bulaşması için bilgisayarın arkasında çalışmaya devam ederek kendini 1'den 2ye 2'den 4E bu şekilde diskte kopyalar bunun sonucundada disk yavaşlar dolayısıyla PC açılma hızı düşer ve yapılan işlemler donmaya başlar

Minidump dosyası boş görünüyor.
Worm virusü bulaşmış olmasın? Malwarebytes kurup bir temizlemeyi dene eğer kurabiliyorsan

Malwarebytes programının Free versyonu ile bilgisayarı taradım bir sorun olamdığını söylüyor. Sanırım tek çözüm format artık. Mavi ekran yediğime eminim. Ama minidump boş. Malwarebytes bir şey bulamadı. İlginç. Her neyse format atacağım yardımlarınız için hepinize teşekkürler.
Worm virüsü kendini her zaman kopyalar sadece 1 dosyayı açmanız yeterli olacaktır worm virüsünün bulaşması için bilgisayarın arkasında çalışmaya devam ederek kendini 1'den 2ye 2'den 4E bu şekilde diskte kopyalar bunun sonucundada disk yavaşlar dolayısıyla PC açılma hızı düşer ve yapılan işlemler donmaya başlar
Teşeşkkür ederim.
Format attıktan sonra herşey eski haline döndü. Artık korsan yazılımları mecbur kalmadıkça yüklemeyeceğim. Sorun çözüldü yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı