Bilgisayar kendini kilitliyor

merta0567

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, 1 haftadır bu sorunu yaşıyorum genelde sisteme yük bindiren oyunlarda bilgisayardan dıt sesi geliyor ve yaklasık 10 saniye boyunca kendini kilitliyor. Sorun tahminimce SATA kablosu ama emin değilim bazen SATA kablosu gevşeyebiliyor. Sorunun neden kaynaklı olduğunu anlamamın bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunun birçok sebebi olabilir dostum. Bilgisayar yüke bindiğinde sorun yaşıyorsan,
1-) işlemci sıcaklığını AIDA64 ile test et. Anormal bir sıcaklık varsa bilgisayar kendini kilitliyordur. Termal Macun değişimi yapın.
2-) eğer RAM'lerin iletken uçları deforme olduysa RAM'lerin iletken kısımlarını bir defter silgisiyle temizleyip yerlerine tekrar takın ve test edin.
3-) eğer bilgisayar kendini kitlediğinde görüntü anında gidiyorsa ve kasanın üzerindeki disk ışığı yanmıyorsa seninde dediğin gibi sorun SATA kablosundan kaynaklı olabilir. Yeni bir SATA kablosu alıp deneyin.
4-) PSU(güç kaynağı) bilgisayar yüke bindiğinde yeterli güç üretemiyorsa, bundan dolayı da kilitlenebilir. Bulabilirseniz aynı Watt değerlerine sahip bir PSU ile test edebilirsiniz.
5-) ekran kartı sürücüleride buna sebep olabilir, denemekten zarar gelmez isterseniz ekran kartı driverlerinizi silip yeniden kurmayı da deneyebilirsiniz.

Ben burada daha sayarım, çünkü bu tür arızaların 10'dan fazla sebebi olabilir. Zaten bilgisayarcılarda bu tür sorunları deneye deneye çözerler. Çözemezsen bir bilgisayarcıya götürmeni tavsiye ediyorum.

Bu sorunun birçok sebebi olabilir dostum. Bilgisayar yüke bindiğinde sorun yaşıyorsan,
1-) işlemci sıcaklığını AIDA64 ile test et. Anormal bir sıcaklık varsa bilgisayar kendini kilitliyordur. Termal macun değişimi yapın.
2-) eğer RAM'lerin iletken uçları deforme olduysa RAM'lerin iletken kısımlarını bir defter silgisiyle temizleyip yerlerine tekrar takın ve test edin.
3-) eğer bilgisayar kendini kitlediğinde görüntü anında gidiyorsa ve kasanın üzerindeki disk ışığı yanmıyorsa seninde dediğin gibi sorun SATA kablosundan kaynaklı olabilir. Yeni bir SATA kablosu alıp deneyin.
4-) PSU(güç kaynağı) bilgisayar yüke bindiğinde yeterli güç üretemiyorsa, bundan dolayı da kilitlenebilir. Bulabilirseniz aynı Watt değerlerine sahip bir PSU ile test edebilirsiniz.
5-) ekran kartı sürücüleride buna sebep olabilir, denemekten zarar gelmez isterseniz ekran kartı driverlerinizi silip yeniden kurmayı da deneyebilirsiniz.

Ben burada daha sayarım, çünkü bu tür arızaların 10'dan fazla sebebi olabilir. Zaten bilgisayarcılarda bu tür sorunları deneye deneye çözerler. Çözemezsen bir bilgisayarcıya götürmeni tavsiye ediyorum.

Sıcaklık sorunu yok en fazla 60 derece oluyor işlemci kilitlendiğinde ekran gitmiyor sadece donuyor yaklaşık 10 saniye sonra düzeliyor ama Online oyunlarda serverden atıyor.

RAM'lere dediğim işlemi yap yapamıyorsan çıkarıp tekrar tak, optik sürücün varsa onun SATA kablosunu HDD'nin kablosuyla değiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı