Bilgisayar mavi ekran verip kapanıyor

dogukanavci0

Hectopat
Arkadaşlar merhaba Ryzen5 1600 AF, 1650S, FSP 500W 80+ Silver sistemim sanki ölüyormuş gibi şeyler yapıyor. İlk başta sadece oyun oynarken kasıp reset atmayla başladı bir oldu iki oldu çok ciddiye almadım. İlerleyen zamanlarda artık bilgisayarda oyun açık değilken bile kasmalar olmaya başladı. Örnek vermek gerekirse silkroad oynuyorum çar botta duruyor bu sebeple de PC açık sabah kalktığım zaman bilgisayarın donduğunu PC'nin saatinden anlıyorum.

Öreğin saat 13.00 ama PC'nin saati 9.30 da takılı kalmış oluyor. Reset atmadan da düzelmiyor. Birkaç gündür de IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL diye bir mavi ekran hatası alıyorum. Bu hataların kaynağı ne olabilir?

Yazılımsal olma ihtimali var mı format atmakda fayda olur mu? Yakın zamanda bilgisayarıma 2. bir monitör ekledim sadece webde gezinmek ve ek bir masaüstü için bunun bir etkisi olmuş olabilir mi? Sistemin bütün parçalarının garantisi devam ediyor bu sebeple bir bilgisayarcıya gitmek istemiyorum. Yardımcı olursanız mutlu olurum, teşekkürler.

"ntkrnlmp.exe"den dolayı hata alıyorsunuz büyük ihtimal ya CPU kullanımının fazlalığından ya da kalitesiz güç kablosundan olabilir kesin bir bilgi bilmiyorum.
Cpu kullanımı oyunlarda çok yüksek değil aslında. Güç kablosu da bilgisayarın yanında gelen kabloyu kullanıyorum uzun süredir. Biosum baya eski sürümde kalmıştı onu güncelledim az önce çözmeyecek büyük ihtimal ama kafadan çıkarmış olalım.
dump3.rar dump dosyalarımı paylaştıktan sonra üç kere daha farklı mavi ekran daha aldım bu dosyaların en güncel hali.

Son düzenleme:
Son dump dosyanı inceledim. İşe MSI afterbuner kaldırarak başla. Gigabyte yazılımlarını da kaldır. İsmi galiba Gigabyte RGB Fusion. Vanguard kaldır. B450M S2H | Anakart | GIGABYTE buradan BIOS'unu güncelle. Beta ve eski sürüm BIOS'un var. F60 sürümüne güncelle. F61a ya güncelleme. Sonra geri dönmek zorunda kalırsın. F61a beta sürüm. F60 kullan. HWiNFO'yu kaldır. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi DDU ile sürücünü silip WHQL bir sürüm kur. Kablosuz bir şeyler kullanıyorsun. Sürücülerini güncelle. USB port sürücülerini güncelle ondan da bir hata var.

@KojiroHyuga04 dosya incelendi bende. @dogukanavci0 bu dediklerimi yap. %90 kurtulacaksın mavi ekrandan. Her dosyanda bir şey vardı. Hiçbir şey boş çıkmadı. Sorunlar genellikle ortak. BIOS'tan XMP de kapat.

Son dump dosyanı inceledim. İşe MSI afterbuner kaldırarak başla. Gigabyte yazılımlarını da kaldır. İsmi galiba Gigabyte RGB Fusion. Vanguard kaldır. B450M S2H | Anakart | GIGABYTE buradan BIOS'unu güncelle. Beta ve eski sürüm BIOS'un var. F60 sürümüne güncelle. F61a ya güncelleme. Sonra geri dönmek zorunda kalırsın. F61a beta sürüm. F60 kullan. HWiNFO'yu kaldır. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi DDU ile sürücünü silip WHQL bir sürüm kur. Kablosuz bir şeyler kullanıyorsun. Sürücülerini güncelle. USB port sürücülerini güncelle ondan da bir hata var.

@KojiroHyuga04 dosya incelendi bende. @dogukanavci0 bu dediklerimi yap. %90 kurtulacaksın mavi ekrandan. Her dosyanda bir şey vardı. Hiçbir şey boş çıkmadı. Sorunlar genellikle ortak. BIOS'tan XMP de kapat.
Hocam xmp kapatırsam ramlerin çalışma mhz si düşmez mi ? Bir de resetlenme ve donma sorunlarımın da bununla çözülme ihtimali var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı