Bilgisayar montajını kendim yapabilir miyim?

Bütçe
9000TL bütçe ile topladım
Daha önce hiç montaj yapmadım ama çok hevesliyim. İnternetten birbirine uyumlu olduğuna emin olduğum parçalar buldum ve evde video izleyerek kendim yavaş yavaş montaj ederim diye aileme söyledim. Ama bana biz yapamayız kısa devre filan yapar al başına bela dediler ve bunun yerine bilgisayarcıya toplattırmamız gerektiğini söylediler. Sizce bu kadar zor mudur? Bilgisayarcıya toplattırmak iyi bir fikir mi?

Elbette yapabilirisiniz hocam bir sıkıntı çıkarsa konu açarsınız.

Şimdi biz tüm parçaları sipariş verdik ve işlemci dışında hepsi elimize ulaştı. Sistemi şöyle yazayım:
AMD Ryzen 5 5600G.
B450M S2H anakart.
Corsair Vengeance RGB 2x8 3600MHz.
Samsung 500GB 970 EVO Plus.
Corsair Carbide Spec-Delta RGB 550W.
Aynı sistemi İtopya'da 9100~tl Sinerji'de ise 9500~tl'ye buldum. Kendim en ucuz bulduğum yerlerden sipariş vererek 7714TL'ye hallettim.

Ancak ne kadar ısrar etsemde babamı montajı bana yaptırmaya ikna edemedim illa bilgisayarcıya götürüceksin diyor oda ilk başta 250 TL dedi sonra size 100 TL olur dedi. Sistemi açıp test ettikten sonra buraya tekrar yazacağım umarım bir problem çıkmadan hallederiz çok heyecanlıyım🙂

Şimdi biz tüm parçaları sipariş verdik ve işlemci dışında hepsi elimize ulaştı. Sistemi şöyle yazayım:
AMD Ryzen 5 5600G.
B450M S2H anakart.
Corsair Vengeance RGB 2x8 3600MHz.
Samsung 500GB 970 EVO Plus.
Corsair Carbide Spec-Delta RGB 550W.
Aynı sistemi İtopya'da 9100~tl Sinerji'de ise 9500~tl'ye buldum. Kendim en ucuz bulduğum yerlerden sipariş vererek 7714TL'ye hallettim.

Ancak ne kadar ısrar etsemde babamı montajı bana yaptırmaya ikna edemedim illa bilgisayarcıya götürüceksin diyor oda ilk başta 250 TL dedi sonra size 100 TL olur dedi. Sistemi açıp test ettikten sonra buraya tekrar yazacağım umarım bir problem çıkmadan hallederiz çok heyecanlıyım🙂
Tam sistem montajı için 100 TL makul bir fiyat. Sistemi birleştirirken başında durun ve parça çalmadığından emin olun.

Babanız bence biraz haklı. Maliyeti 10k olan bir sistem toplamışsınız. Şu zamanda bunu riske atmak uygun değil. Ancak siz sistem toplamak istiyorsanız babanızla konuşup 200-300 liraya kasası satılan eski sistemlerden alabilir evde sök tak yaparak el becerinizi ve teknik hakimiyetinizi ilerletebilirsiniz. Bunu israf olarak düşünmemek lazım. Çünkü 300 lira maliyetle kazanacağınız el becerinizle ileride pek çok teknik işlemi kendiniz yapabileceksiniz. En basitinden termal macun değişimini kendiniz yapabilirsiniz. Hatta daha ilerde patlak kondansatör değiştirebilirsiniz.

Evet son durum geldi.
Sağ olsun babam bayağı uğraştı ve en sonunda şu bilgisayarı halledebildik.
Ben bilgisayarcıyla hiç muhatap olmadım yaparkende yanında durmadım ama cadde üzeri işlek bir yermiş o yüzden kafaya çok takmadım.
Bilgisayar sorunsuz bir şekilde çalışıyor bilgisayarı açtıkan sonra Driver Booster yükleyip sürücüleri öyle güncelledim.

Dosya Ekleri

• 7B6727C7-A0AB-4491-AB01-258C9DD8D69F.jpeg
    7B6727C7-A0AB-4491-AB01-258C9DD8D69F.jpeg
    67,7 KB · Görüntüleme: 42
Evet son durum geldi.
Sağ olsun babam bayağı uğraştı ve en sonunda şu bilgisayarı halledebildik.
Ben bilgisayarcıyla hiç muhatap olmadım yaparkende yanında durmadım ama cadde üzeri işlek bir yermiş o yüzden kafaya çok takmadım.
Bilgisayar sorunsuz bir şekilde çalışıyor bilgisayarı açtıkan sonra Driver Booster yükleyip sürücüleri öyle güncelledim.
Driver Booster kullanmayın. Tamamen zararlı bir yazılım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı