Bilgisayar mühendisi okuyan kız nüfusu neden az?

ErrorCorrection

Decipat
Arkadaşlar merakımdan soruyorum. Neden bu kadar az?
Elektronik mühendisi kız sayısı bile daha fazlaymış. Acaba ülkemizde mühendis dalı diye cinsiyetçi bir tutum mu var?
Mimar duydum. Diş okuyan, sinema okuyan var ama hiç bilgisayar okuyan yok sanki.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Elektronik mühendisi kız sayısı bile daha fazlaymış. Acaba ülkemizde mühendis dalı diye cinsiyetçi bir tutum mu var?
Mimar duydum. Diş okuyan, sinema okuyan var ama hiç bilgisayar okuyan yok sanki.
Siz ne düşünüyorsunuz?
Mühendislik "Erkek" mesleği olarak görüldüğü için kadın sayısı az maalesef. Hemşirelik ve okul öncesi öğretmenlliğindeki erkek sayısının azlığı da "kadın" mesleği olarak görüldüğü için.

Bu sadece Türkiye'ye özel bir durum değildir hatta sadece bilgisayar mühendisliği ile daraltmak çok saçmadır. Genel olarak erkekler binlerce yıldır ağır iş yaptığı için (ağır işinde aslında evrimi mühendislik diyebiliriz) belli başlı oturmuş kalıplar sebebiyle zihinde oluşan bir algıdır. Örnek pembe kız rengidir gibi.

Mühendislik "Erkek" mesleği olarak görüldüğü için kadın sayısı az maalesef. Hemşirelik ve okul öncesi öğretmenlliğindeki erkek sayısının azlığı da "kadın" mesleği olarak görüldüğü için.
Son cümleniz çok doğru.
Normalde MBG olmazsa Hemşirelik düşünüyordum fakat vazgeçtim bu durumdan sebep.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bence kadınlar bilgisayarlarla çok uğraşmıyor ondan. Erkekler oyun oynar uğraşır bilgisayarla ama kadınlar çok içine girmez. O yüzden erkekler daha ilgili oluyor.

Elektrik elektronik mühendisliğinde kız sayısı daha mı fazlaymış? Mühendislikte kız sayısı az evet ama aralarında en çok bilgisayarda olmalı.

Geri
Yukarı