Neden herkes bilgisayar mühendisi olmak istiyor?

Arkadşım bilgisayar mühendisiği asgari ile başladı.
Çoğu yalan söylüyor, 20TL ile işe başlayan adam Türkiye'de yok denecek kadar az.
Peki neden böyle bir algı var işletme bitiren bir abim yazılım öğrenme derdide iyi paralar kazanıcam diyor bir yandan bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşım 1 2 sene sonra sağlam para kazanıp yurtdışında iyi hayat sürücem vs diyor bilgisayar tercih etmediğim için pişman olucam hissi var endüstri çok kötü bir bölüm mü orta seviye bir okulda okuyorum birçok alanda çalışabilmesi beni cezbetti ancak çeşitli forumlara baktım sürekli kötü yorumlar var sadece yazılıma yönelin gibi bir algı var eğer bu kadar değerli bir alansa seçmeli derslerimi yazılım alanında almaya başlayacağım biraz uzun tuttum teşekkür ederim :)

Peki neden böyle bir algı var işletme bitiren bir abim yazılım öğrenme derdide iyi paralar kazanıcam diyor bir yandan bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşım 1 2 sene sonra sağlam para kazanıp yurtdışında iyi hayat sürücem vs diyor bilgisayar tercih etmediğim için pişman olucam hissi var endüstri çok kötü bir bölüm mü orta seviye bir okulda okuyorum birçok alanda çalışabilmesi beni cezbetti ancak çeşitli forumlara baktım sürekli kötü yorumlar var sadece yazılıma yönelin gibi bir algı var eğer bu kadar değerli bir alansa seçmeli derslerimi yazılım alanında almaya başlayacağım biraz uzun tuttum teşekkür ederim :)
Eskiden de herkes avukat/doktor olma derdindeydi, şimdi ise işsiz üniversite mezunları okyanusunda hatırı sayılır miktarda mezun yüzüyor. Yine aynısı olacak, sevdiğiniz işi yapın sevdiğiniz işi yaptığınız sürece işsiz kalmazsınız.

Türkiye'de her meslek tutar. Meslek bilenlerin sayısı az. Herkes bir an önce okulu terk edip asgari ücret ile belediyeye girme derdinde. Orada herkes yığılıyor. Çünkü Türk halkı olarak okuma özürlüyüz. Bu da aile kültüründen gelen bir özür. Alt tabakadan gelen aileler okumaya önem vermez. Çünkü kendileri de okumadılar. Bilgisayar ve yazılım mühendisleri gayet iyi kazanıyor.

Asgari ücret ile mesleksiz personel çalışır. Onlara da bir makinayı nasıl kullanacakları gösterilir ve tecrübe kazanıp ücrete zam gerektiğinde de işten atılır. Piyasadaki gerçekler böyle.

Bölüme gelmeden biraz araştırıp hello world yazdırınca aa kolaymış bu diyen ama daha pointerlarda kıvranmaya başlayan o kadar çok insan var ki sınıfımda...Bu alanın popülerliğine kapılıyorlar ama çoğu da mezun olunca sudan çıkmış balık gibi kalıyor. Silikon vadisinde 10k$ maaş alan insanlara bakıp özeniyorlar ama bu çok saçma, bu durum çoğu sektörde var ama şuan bu algı grafik tasarım ve yazılıma odaklanmış durumda maalesef.

Bölüme gelmeden biraz araştırıp hello world yazdırınca aa kolaymış bu diyen ama daha pointerlarda kıvranmaya başlayan o kadar çok insan var ki sınıfımda...Bu alanın popülerliğine kapılıyorlar ama çoğu da mezun olunca sudan çıkmış balık gibi kalıyor. Silikon vadisinde 10k$ maaş alan insanlara bakıp özeniyorlar ama bu çok saçma, bu durum çoğu sektörde var ama şuan bu algı grafik tasarım ve yazılıma odaklanmış durumda maalesef.
Peki bu insanlar ne yapıyorlar mezun olunca direkt oracle admini olamadıklarını anlayınca okulu bölümü mü değiştiriyorlar çok fazla var mı bu tip insanlar sizce bu alanda çalışmak için sadece yazılım bilgisayar mühendisliği okumak mı lazım endüstri mezunu olup bu alanda kendimi geliştirip iş bulabilir miyim biraz kendi çapımda düşündüm biraz uzun tuttum yorumunuz için teşekkür ederim :)

Peki bu insanlar ne yapıyorlar mezun olunca direkt Oracle admini olamadıklarını anlayınca okulu bölümü mü değiştiriyorlar çok fazla var mı bu tip insanlar sizce bu alanda çalışmak için sadece yazılım bilgisayar mühendisliği okumak mı lazım endüstri mezunu olup bu alanda kendimi geliştirip iş bulabilir miyim biraz kendi çapımda düşündüm biraz uzun tuttum yorumunuz için teşekkür ederim :)

Endüstri 5 yıl önce popülerdi, şu an bilgisayar popüler. Bence dert edecek bir durum yok. Endüstri mühendisliği daha avantajlı. Her yerde çalışabilir. Kendini eğitirse yazılımcı da olabilir.

Peki bu insanlar ne yapıyorlar mezun olunca direkt oracle admini olamadıklarını anlayınca okulu bölümü mü değiştiriyorlar çok fazla var mı bu tip insanlar sizce bu alanda çalışmak için sadece yazılım bilgisayar mühendisliği okumak mı lazım endüstri mezunu olup bu alanda kendimi geliştirip iş bulabilir miyim biraz kendi çapımda düşündüm biraz uzun tuttum yorumunuz için teşekkür ederim :)
Onlar da işsiz mezunlar kervanına katılıyorlar, diplomam, bölümüm değerli düşüncesiyle bölümü bırakmıyorlar. Sonuç olarak bilgisayar mühendisliğinin popülerliğine kapılıp geldiler. Bilişim alanında lisans yapman iş olanağı konusunda önündeki engelleri yumuşatacaktır ama bu "Bilişim alanında lisansın yoksa iş bulamazsın" anlamına gelmez. Aklıma gelen ilk örnek olarak Can değeri araştırabilirsin bilmiyorsan.

Geri
Yukarı