Bilgisayar mühendisleri çocukken bilgisayarla uğraştığı için mi bu mesleği edindiler?

Bilgisayarlarla uğraşmak, para kazanmak ya da oyun oynamak, Bilgisayar Mühendisliğine ilgi duymak için bir neden değil bence. Zira işin içine "Mühendislik" girince, olaylar karışıyor.

Küçüklüğümden beri elektronikle ve bilgisayarla haşır neşir olmuş biriyim, bozduğum kadar yaptığım parçanın, elektroniğin haddi hesabı yok. :D Ama 4. - 5. sınıfta lehim (nalburdan ucuza aldığım aletlerle ne kadar güzel olacaksa. :D ) yapıyordum, elektronik devreler ile uğraşıyordum, uğraşabildiğim kadar.

Tabii liseye geçince insan ister istemez bir bölüm seçmesi gerektiğini anlıyor. Bilgisayar ile Elektrik Elektronik arasında çok gidip geldim ama sonrasında kararımı Elektrikten yana kullandım. Özellikle üniversite sınavının yazında, bilgisayar mühendisi bir tanıdığın yanında staj-vari bulunmam yardımcı olmuştu karar vermeme.

Bilgisayar güzel bir bölüm ama, iyi bir üniversitede okursan faydasını görürsün. Çünkü Yazılım Mühendisliği gibi olmadığını düşünüyorum. Hem bilgisayarın derinlerine inmene olanak tanıyor hem de işin elektronik taraflarında da sana bir şeyler katabiliyor. Bunun yanında ben Elektrik Elektronik okuyorum ama programlama biliyorum, bilgisayarlar, işletim sistemleri hakkında da bildiklerim var. E&E seçmemin asıl nedeni gömülü sistemler ve mikroişlemciler üzerine yoğunlaşmaktı. Ama aynısını bir Bilgisayar Mühendisi de yapabilir. Burada sadece hedefine hangi yoldan ulaşacağını ve hedefine ulaşırken yanında kendine neler katmak istediğine bağlı.

Ancak bilgisayar donanımları ile uğraşmak ne Bilgisayar Mühendisliği ne de Elektrik Elektronik Müh. için bir seçim sebebi değil bence. Bundan biraz daha fazlası gerekiyor. Benim öyle EE'yi bırakıp Bilgisayara geçen ya da Bilgisayarı bırakıp Yazılıma geçen, üni terk yazılımla uğraşan arkadaşlarım oldu. Çünkü beklenti ile reel olan uymayabiliyor.

Ama bunlar güzel şeyler. Küçük yaşlardan itibaren bir şeylerle ilgilenmek, donanımla ya da yazılımla küçük küçük ilgilenmek ve bunu devam ettirmek emin olun ileride size fayda sağlıyor. Çünkü kendinizi olabildiğince geliştirmeniz gerekiyor, donanımlı olmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar denilen alet ile iç içeyim. Bilgisayarla büyüdüm desem abartmış olmam. Şu an bilgisayarlar, donanımlar ve yazılım benim için bir tutku seviyesinde ama nedense bu tutkuyu mesleğe dönüştürmek istemiyorum. Her zaman hobi olarak kalması daha mantıklı geliyor.

Liseye geçtim, elektrik ve elektronik bölümündeyim. Şu anda bilgisayar mühendisliği ile E&E mühendisliği arasında bir seçim yapmam gerekirse düşünmeden E&E mühendisliğini seçerim. Mesleğim ne olursa olsun, bilgisayar benim için hep bir hobi olacak.

Forumda bilgisayar mühendisi olan bir çok kişi var, onlarla konuşup karar verin. @SideWinder 'in dediği gibi, bilgisayarları sevmek onu meslek haline getirmek için çok geçerli bir sebep değil.

Forumda bilgisayar mühendisi olan bir çok kişi var, onlarla konuşup karar verin. @SideWinder 'in dediği gibi, bilgisayarları sevmek onu meslek haline getirmek için çok geçerli bir sebep değil.

Hobiyi işe dönüştürmek farklı bir durum. Mesela bunu fotoğraf için çok derlerdi bana, "İyi kötü fotoğraflar çekiyorsun, para kazanmaya çalışsana bundan" gibisinden. Ancak her hobi ya da ilgi alanı, mesleğe dönüştürülmez. Dönüştürülmemeli de.

İşini hobi gibi yaparsan güzel olur derler ama hobini işin gibi yapmaya çalışırsan nasıl olur, ona da bakmak lazım. :)

Hobiyi işe dönüştürmek farklı bir durum. Mesela bunu fotoğraf için çok derlerdi bana, "iyi kötü fotoğraflar çekiyorsun, para kazanmaya çalışsana bundan" gibisinden. Ancak her hobi ya da ilgi alanı, mesleğe dönüştürülmez. Dönüştürülmemeli de.

İşini hobi gibi yaparsan güzel olur derler ama hobini işin gibi yapmaya çalışırsan nasıl olur, ona da bakmak lazım. :)

Hocam bilgisayarla haşır neşir olmak bize bilgisayar mühendisi olmayı göstermiyor evet ama bize neyi gösteriyor? Herkes bilgisayar kullanmayı seven bilgisayar mühendisliği seçmemeli demiş ama kimse bunu yapan, şunu yapan bilgisayar mühendisi seçsin dememiş. Şu anda benim kafam çok karıştı acaba bu mesleğe uygun değil miyim diye. Bir yardımcı olursanız sevinirim. 12.sınıfım ve birkaç aya Allah nasip ederse ben de seçimler yapacağım. Teşekkürler şimdiden. :)

@leanbeefpatty seçeceğin bölüm bir noktada hayatını da etkilemiş olacak. Dolayısıyla hobi olarak yaptığın ya da ilgi duyup sevdiğin şeye "iş" gözüyle bakmak gerekiyor. Bunu mu yapmak istiyorsun, bu anlarda mı uzmanlaşmak istiyorsun, yoksa yine hobi olarak kalmasını mı tercih edersin.

Mesela ben Elektrik Elektronik seçmemdeki ana amacı gömülü sistemler ve devreler olarak görmüşümdür. Ama sinyaller veya elektromanyetik de Elektrik Elektroniğin bir konusu ve ağır dersleri var. Bunları da öğrenmek, bilmek ve yeri geldiğinde uygulayabilecek düzeyde olmak gerekiyor. Bir bölümü seçerken bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Senin ilgini çeken ve seni ilgilendiren dersler kadar, senin ilgini çekmeyecek ve belki öğrenim hayatını sana zehir edecek dersler de olacak. Bunları da göz önünde bulundurmak önemli.

Ne yapmak istiyorsun mesela? Bu sorunun cevabı önemli. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı