Bilgisayar Mühendisliği Bölümü incelemesi

Bilgisayar mühendisliği son 3-4 yıldır tıp gibi oldu. Tıp gibinden kastım öğrenciler hiç ilgisi olmamasına rağmen ilk 5000-10000'e girip bilgisayar mühendisliği tercih ediyorlar. Hatta kesin tıpa gider dediğim birkaç kişi bile en yüksek puanlı tıp fakültelerine puanı yetmelerine rağmen bilgisyar mühendisliğini tercih etti. Şu an mezunları gerçekten hızlı iş buluyor tabiki ama hayatında bilgisayar kurcalamamış ve ilgisi olmayan birinin gidip bu bölümü seçmesini anlayamıyorum. Mesela en basitinden kodlama öğrenirken linked list veya instertion sort gibi konular matematiği ve bilgisayarı sevmeme rağmen beynimi yaktı :D
Hatta bilgisayar mühendisliği kızların en çok tercih ettiği mühendisliklerden.
Bu ifade dışında tüm söylediklerine katılıyorum fakat bilgisayar mühendisliğini seçen kız sayısı hala az. Hatta bu sene okuduğum üniversitede 11-12 civarı mühendislikte sondan ikinci oldu bu oranda. Geçtiği tek bölüm ise makine mühendisliği :D Yine de iş hayatına geçtiklerinde de sektörde sayıca az oldukları için bazı büyük şirketler kızlara işe alımlarda öncelik veriyor ( hatta bu konuda DH Forum'da sırf erkek olduğu için işe alımda tercih edilmemiş kişiler bir konuda konuşuyordu fakat linki bulamadım ).

Hayatında bilgisayar kurcalamamış ve ilgisi olmayan birinin gidip bu bölümü seçmesini anlayamıyorum.
Kesinlikle katılıyorum. Sırf popüler diye ya da iyi maaş alma şansı var diye tercih etmemek lazım. Büyük pişmanlıklar doğurabilir.
Linked list veya insertion sort gibi konular matematiği ve bilgisayarı sevmeme rağmen beynimi yaktı.
Bu çok güzel bir örnek olmuş ne demek istediğime. Gerçekten de başını ellerinin arasına alıp düşünmeye sebep olan konular var. :D
Tüm söylediklerine katılıyorum fakat bilgisayar mühendisliğini seçen kız sayısı hala az.
Hadi ya, bana diğerlerine oranla fazla gibi gelmişti. Makine, inşaat gibi bölümlere oranla özellikle. Gerçi sadece kendi üniversitemden yola çıktım, genele bakınca durum farklı olabilir doğrudur. Yine de zorluk yaşatacak bir durum olmaz herhalde ya kızlar için.
Yine de iş hayatına geçtiklerinde de sektörde sayıca az oldukları için bazı büyük şirketler kızlara işe alımlarda öncelik veriyor.
Bunu çok yanlış bulduğumu da belirtmek istedim. Böyle bir meslekte cinsiyet çok alakasız aslında. :/

Hocam elinize sağlık yaşım 22 bende sınava hazırlanıp hayalim olan bilgisayar bölümüne geçiş yapacağım kendi oyunumu yapmadan ölmek istemiyorum :)
değerli bilgiler için minnettarım.

Güzel konu.

Yalnız Google kısmına tam katılmıyorum. Visual Studio İngilizce kullanılmalı ve Google'daki araştırma da İngilizce yapılmalı. O kadar dil dil dediniz, Türkçe arıyorsunuz.
Bir de bölümde öğrenirim kısmı bence pek mümkün değil. Gördüğüm kadarıyla birisi çalışmadan hazırlık sınavını geçiyorsa zaten iş görür bir seviyededir. Terim bilgisi vb. şeyler de zamanla oturur.

Güzel konu.

Yalnız Google kısmına tam katılmıyorum. Visual Studio İngilizce kullanılmalı ve Google'daki araştırma da İngilizce yapılmalı. O kadar dil dil dediniz, Türkçe arıyorsunuz.
Bir de bölümde öğrenirim kısmı bence pek mümkün değil. Gördüğüm kadarıyla birisi çalışmadan hazırlık sınavını geçiyorsa zaten iş görür bir seviyededir. Terim bilgisi vb. şeyler de zamanla oturur.
Teşekkür ederim. :)
Google kısmında karışıklık olmuş. Türkçe arama yapın anlamında demedim aslında. Kendim de yapmam zaten. Örnek olarak vermiştim, hani doğru araştırma derken ne demek istediğimi anlatabilmek için. Arkadaşlarım VS'daki hataları Türkçe olarak atınca anlamıyorum..
Bölümde derslerin yanında öğrenirim dememeli bence İngilizce bilmeyen biri. Ben hazırlık okunması taraftarıyım. Fakat dediğin gibi kişi muafiyeti geçecek kadar biliyorsa tabii ki sorun olmaz rahatlıkla teknik dile de alışır.

Geri
Yukarı