Bilgisayar mühendisliği için hangi liseye gidilmeli?

Mertt26

Centipat
Ben 7. sınıfım mesleğime bir türlü karar veremedim ama son günlerde biraz netleşti gibi. Bilgisayar mühendisliği. Çevremdeki herkes bilgisayara ilgiliyim diye bana sen bilgisayar mühendisi olursun diyordu ben de o zamanlar dil taraftarıydım çünkü İngilizce'm hep 97 üstüydü. Bilgisayar mühendisliğinde İngilizce de lazım olduğunu öğrendim fakat matematik de lazım. Mühendislik sonuçta. Ama benim matematik fazla iyi değil en düşük matematik ortalamam 58. Sebebi de yıllardır anlayamadığım konular. Tabir-i Caizse kendimi tembel diyebilirim ama işe başlayınca bırakmak istemem. Bu yüzden ders çalışmak zor geliyor 6'ya kadar çalışmadan hep 100'leri 90'ları aldım ama artık sadece ders dinleyince olmuyor :(

Kardeşim eğer bilgisayar mühendisliği istiyorsan matematiği sevmen şart değil ama ortalama yapman gerek :) Lisede neye karar vereceğini zaten anlarsın merak etme son sınıfa kadar kaç kere fikrin değişecek .

Lisenin önemi yok sen sayısalı ona yetecek kadar biliyorsan edebiliceksen.
İmam hatip lisesinden de olursun.
Bu iş liseye değil üniversiteye ve üniversiteyi kazanmana Etkili olan 12.sınıf sınavına bakar.

Liseyle alakası yok. Bu yaştan hedefini belli etmen güzel bir şey elbette ama lisede fikrin değişebilir ki arada 6 sene var.

Ben 7. sınıfım mesleğime bir türlü karar veremedim ama son günlerde biraz netleşti gibi. Bilgisayar mühendisliği. Çevremdeki herkes bilgisayara ilgiliyim diye bana sen bilgisayar mühendisi olursun diyordu ben de o zamanlar dil taraftarıydım çünkü İngilizce'm hep 97 üstüydü. Bilgisayar mühendisliğinde İngilizce de lazım olduğunu öğrendim fakat matematik de lazım. Mühendislik sonuçta. Ama benim matematik fazla iyi değil en düşük matematik ortalamam 58. Sebebi de yıllardır anlayamadığım konular. Tabir-i Caizse kendimi tembel diyebilirim ama işe başlayınca bırakmak istemem. Bu yüzden ders çalışmak zor geliyor 6'ya kadar çalışmadan hep 100'leri 90'ları aldım ama artık sadece ders dinleyince olmuyor :(
Liseye geçiş için kardeşimden örnek verebilirim. Kardeşim ile sabahlara kadar film izleyip oyun oynadığımızı bilirim. Kendisi de fazlasıyla oyunlara düşkün biriydi. (Liseye geçince fazla yaklaşmıyor artık) 1 yıllık kendi çalışmasıyla Fen Lisesine gitti. Bilgisayar mühendisliğinde de bildiğim ve gördüğüm kadarıyla ingilizce çoğunlukla araştırma ve öğrenmeye yönelik. Çünkü kaynakların %99'u ingilizce olduğu için insanların burada ihtiyacı oluyor. Geri kalan yerlerde ise mantık ve sayısal bilgine ihtiyaç duyuluyor. Sadece dil odaklanarak bu bölümde fazla ilerleneceğini sanmıyorum.

Her liseden üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanabilirsin. Ben Anadolu lisesi tavsiye ediyorum, çünkü diğer tür liselerde meslek dersleri gibi dersler olduğu ve staj da yapıldığı için üniversite sınavına pek çalışamıyorlar.

Açık konuşacağım. İlkokulda bile 58 matematiğin varsa dilde kalmanı tavsiye ederim. Ama ilkokulda, hatta lisede görülen dil ile üniversite sınavındaki farklı bir şey. Dil sınavında 80 üzerinden 75 net yapan arkadaşımla 55 yapmama rağmen aynı sıralamamız vardı çünkü ben TYT yapmıştım. Sistem pek de iyi değil maalesef.
Üzerine düşüp çok iyi yapacağından eminsen buyur oku. Bunun dışında sınav ile alan anadolu liseleri tatmin edici olacaktır. Bu ülkede meslek düşünmek için daha küçüksün. 1-2 yıl daha sabret. Özellikle lise 1'de o dersleri bir gör. O zaman neyi yapabiliyorsan o alanda bir mesleğe yönelirsin.
Üniversiteye yerleştikten sonra bile değiştirebiliyorsun. Aklında birkaç tane meslek varken birine gidip beğenmediysen öyle yapabilirsin.

Bilgisayar mühendisi olmak için, üniversite bitirmen gerekiyor lisenin pek önemi yok. Sadece eğitimi güzel bir yer bulman lazım. Bilgisayar Teknikeri olmak istiyorsan meslek liseleri.

Kardeşim sen daha yolun çok başındasın. Sevdiğin dersler değişecek, istediğin meslek değişecek, hedeflerin değişecek ve önceliklerin değişecek. Dışarıdan göründüğü gibi olmuyor o işler. Senin yaşlarında güzel sanatlar resim bölümüne gitmek istiyordum. çok iyi resim çizerdim. Tam 8. sınıf bittiğinde insanların yaptıklarını gördüm ve bu bölümü istemediğime karar verip meslek lisesine gittim. Elektrik-elektronik bölümüne. Liseye 2.likle girmiştim. Okul matematiğim kötüydü ama SBS'den iyi alıyordum çünkü okuldaki hocanın ders anlatmakla alakası yoktu. Neyse 4 sene liseden sonra Marmara Üniversitesini kazandım. 4 senemi de orada elektronik okuyarak geçirdim. Şuan yazılımcı olarak çalışıyorum. Ama web. 😂 Çok alakasız dersler gördüm hem lisede hem de üniversitede. Geriye bakınca okul bana ne kattı diye düşünüyorum ama bir şey bulamıyorum. Yani istediklerinle okuyacağın bölüm illa ki değişir. Çok kasma yaşının tadına var oku, gez, araştır. Özellikle o yaşlarda vakitten bol şey yokmuş onu fark ettim. Kendini geliştir bu zengin vaktinle. O zaman ne istersen o olabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı