Bilgisayar mühendisliği için tavsiyeler

Bilgisayar donanımı için Bilgisayar Mühendisliğinden çok elektrik elektronik baksanız daha iyi olur.

4. Sınıftayım hiç Excel kullanmam gerekmedi.

Ucunun açık olması daha sonra profesyonelliklere yönelimde daha iyi. Staj yaptığım fabrikada hem IT müdürü hem de Kalite-kontrol Müdürü Bilgisayar Mühendisiydi.

İngilizceniz iyiyse muaflık sınavına girmenizi tavsiye ederim. Ya da 1 sene boyunca dinlenip hazırlıkta okuyabilirsiniz size kalmış.

Son olarak aklınızda olsun Yazılımla Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliğini ayıran çizgi genel olarak Yazılımcılar Software Process ya da Maintenance dersi alırken Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri genelde Basit elektrik Devreleri ve Mantıksal Kapılar derslerini alıyorlar.
İşte aradığım cevap çok teşekkür ederim ileride ne gibi yerlere gelmek istiyorsunuz nerede hangi mesleği yapabilirsiniz söyleyebilir misiniz?
4 Sene excell öğrenirsin diyen arkadaşın kaç üniversite bitirmiş acaba merak ettim. 1. sınıfta ilk hafta bilgisayar açıp kod yazmaya başlamıştık :)

Öncelikle okunması en zor üniversite bölümleri arasında ilk 3'e net bir şekilde girer. Çünkü veritabanı, yazılım, ağlar derken somut bir şey yok ve her şey soyut. Bu nedenle insanın anlaması ve oturtması zor oluyor.

Bu bölümü seçersen ileride yapabileceğin bazı örnekler;

• Yazılım geliştirici.
  • Veritabanı yöneticisi.
  • Donanım mühendisi.
  • Sistem analisti.
  • Ağ Uzmanı/Analisti.
  • Web geliştiricisi.
  • Bilgi güvenlik uzmanı.
  • Bilgisayar programcısı.

O kadar kapsamlı bir bölüm ki alt dallarının sınırı yok neredeyse. Her bir dal bile kendi içerisinde 3-4'e ayrılıyor. Halihazırda bilgisayar mühendisliği okuyorum. Aynı zamanda siber güvenlik, yazılım ve web geliştirme ve grafik tasarım ile ilgileniyorum. Daha 2. sınıf olmama rağmen 2-3 şirketle çalışıyorum. İleri de işsiz kalma gibi bir durum yok hocam. Tamamı safsata. İşsiz kalan adam 4 senesini ot gibi okuyarak, kendine bir şey katmayarak geçiren insandır.

Basit bir örnek vereyim; okulun ilk haftası bölüm başkanı sormuştu "kaçınız bu bölümü hedefleyip kazandı?" 120 kişilik sınıfta 6 kişi parmak kaldırdık. Geri kalanının bilgisayarla hiç alakası yok, sadece ismi bilgisayar mühendisliği diye gelen adamlar. Tek amaçları okulu bitirmek. Bunlar mı kendini geliştirip iş sahibi olacaklar? Birçoğu mezun olup ağlamaya başlayacaklar "diplomalı işsizim","boşuna mı okuduk" ha bir de bunlar diğer insanların ağzına da laf veriyorlar; "mühendisler işsiz kalıyor" diye.

İngilizce'ye gelirsek gerçekten bu bölüm için olmazsa olmaz. En basitinden ufak bir araştırma konusunda bile Türkçe kaynak sıkıntısı çekip İngilizce forumlardan okuyarak kendini geliştirebiliyorsun. Bölümde zaten her şey İngilizce. Donanımdan tut yazılıma kadar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklına takılan soru varsa sorabilirsin.

Eğer cevaplayabilirseniz sevinirim hangi üniversiteyi önerirsiniz ya da hangi üniversitede okuyorsunuz staj yaptıktan sonra iş bulması kolay mı staj için kabul ederler mi beni. Yazılım çok gerekli mi bilgisayar mühendisliği için.

İşte aradığım cevap çok teşekkür ederim ileride ne gibi yerlere gelmek istiyorsunuz nerede hangi mesleği yapabilirsiniz söyleyebilir misiniz?

Veri Tabanı Sistemlerinde yaptım stajımı büyük ihtimal oradan devam ederim. Gelmek istediğim yerden çok mezun olduktan sonra piyasanın nabzını tutup en çok ihtiyaç duyulan alanda uzmanlaşmaya çalışacağım. Ucunun açık olması özelliği burada işimize yarıyor.

Kardeşim her şey sana bağlı. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve öyle exel falan görmedik. Derslerin konuları iyi ama anlatanlar anlatamayinca sıkıntı oluyor. Zaten okula bağlı kalırsan işsiz kalma olasılığın çok yüksek. Ama kendine bir alan seçersen örneğin piton programlamada ben usta olacağım çok calisicam dersen emin ol işsiz kalmazsın. Bak sana şöyle bir örnek vereyim. Benim kaldığım yurtta Bangladeş'den gelen bir arkadaş var. Burada yüksek lisans yapıyor. Ve adam piton programlamada epey iyi. Ve bu adam şu anda İstanbul'da bir şirkette çalışıyor. 3.5k maaş alıyormuş. Şirketi kalacağı yeri falan her şeyi ayarlamış. Kira ödemiyor. Maaşı sana az gelebilir ama o bir Türk vatandaşı değil. Ona rağmen Türkiye'de ki çoğu kişiden daha fazla maaş alıyor ve kira derdi falan yok. Yani anlayacağın her şey sana bağlı. Anladığım kadarıyla lisedesin. Senin yerinde olsam kendime bir programlama dili seçerim ve onun üzerine yoğunlaşarak çalışırım. Belki üniversiteye gittiğinde direkt işe girebilirsin. Ve üniversitedeki çoğu kişiden daha kral bir yaşantın olur. Sormak istediğin bir soru olursa her zaman sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Vallahi ülkemiz öyle bir duruma gelmiş ki lise 2'de iş bulma durumunu düşünüyorum. Sorum şu yazılım illahki bilmek gerekiyor mu ileri seviyede ben yazılım dışındaki alanlarla ilgilenmek istiyorum daha çok.
Veri tabanı sistemlerinde yaptım stajımı büyük ihtimal oradan devam ederim. Gelmek istediğim yerden çok mezun olduktan sonra piyasanın nabzını tutup en çok ihtiyaç duyulan alanda uzmanlaşmaya çalışacağım. Ucunun açık olması özelliği burada işimize yarıyor.

Teşekkür ederim. Üniversite bitirdikten sonra nasıl geliştirebilirsiniz kendinizi yüksek lisans doktara flan ne gibi yerlerde işinize yarar.

Eğer cevaplayabilirseniz sevinirim hangi üniversiteyi önerirsiniz ya da hangi üniversitede okuyorsunuz staj yaptıktan sonra iş bulması kolay mı staj için kabul ederler mi beni. Yazılım çok gerekli mi bilgisayar mühendisliği için.
İTU,ODTU,YTÜ vb. Teknik üniversiteleri öneririm. Ben KTÜ'de okuyorum. Açıkcası artık diplomanda hangi üniversite yazdığının yada ortalamanın bir önemi yok. İşveren sana diyor ki "Ne yaptın bu güne kadar? Staj,Proje,Etkinlik yani kendini ne kadar geliştirdim?" Adam senden teorik bilgi istemeyecek ki, çalışmanı isteyecek. Düz bir şekilde Üniversite okuyanların birçoğu Uygulamayı bilmez ama teorikte canavardır. Ama günümüzde teori değil artık uygulama önem kazandı.
Nice İTU,ODTÜ gibi ünivesiteden mezun olup işsiz kalan tanıdıklarım var. Bunların yanında ismini bile bilmeyeceğin anadolu üniversitesinden mezun olup 8-10 Bin TL Maaşla işe başlayanlar da.

İTU,ODTU,YTÜ vb. Teknik üniversiteleri öneririm. Ben KTÜ'de okuyorum. Açıkcası artık diplomanda hangi üniversite yazdığının yada ortalamanın bir önemi yok. İşveren sana diyor ki "Ne yaptın bu güne kadar? Staj,Proje,Etkinlik yani kendini ne kadar geliştirdim?" Adam senden teorik bilgi istemeyecek ki, çalışmanı isteyecek. Düz bir şekilde Üniversite okuyanların birçoğu Uygulamayı bilmez ama teorikte canavardır. Ama günümüzde teori değil artık uygulama önem kazandı.
Nice İTU,ODTÜ gibi ünivesiteden mezun olup işsiz kalan tanıdıklarım var. Bunların yanında ismini bile bilmeyeceğin anadolu üniversitesinden mezun olup 8-10 Bin TL Maaşla işe başlayanlar da.
ÇOk teşekkür ederim aklımdaki tüm soruları cevapladın Allah razı olsun

Kardeşim herşey sana bağlı. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve öyle exel falan görmedik. Derslerin konuları iyi ama anlatanlar anlatamayinca sıkıntı oluyor. Zaten okula bağlı kalırsan işsiz kalma olasılığın çok yüksek. Ama kendine bir alan seçersen örneğin piton programlamada ben usta olucam çok calisicam dersen emin ol işsiz kalmazsın. Bak sana şöyle bir örnek vereyim. Benim kaldığım yurtta Bangladeş den gelen bir arkadaş var. Burada yüksek lisans yapıyor. Ve adam piton programlamada epey iyi. Ve bu adam şu anda İstanbul'da bir şirkette çalışıyor. 3.5k maaş alıyormuş. Şirketi kalacağı yeri falan herşeyi ayarlamış. Kira ödemiyor. Maaşı sana az gelebilir ama o bir Türk vatandaşı değil. Ona rağmen Türkiye'de ki çoğu kişiden daha fazla maaş alıyor ve kira derdi falan yok. Yani anlayacağın herşey sana bağlı. Anladığım kadarıyla lisedesin. Senin yerinde olsam kendime bir programlama dili seçerim ve onun üzerine yoğunlaşarak çalışırım. Belki üniversiteye gittiğinde direkt işe girebilirsin. Ve üniversitedeki çoğu kişiden daha kral bir yaşantın olur. Sormak istediğin bir soru olursa her zaman sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olurum.
Hocam ben yazılım mühendisi olmak istiyorum, birkaç arkadaş forumda Python’dan ziyade C++ dilini öğrenirsen daha iyi olur dediler bende İngilizcemi biraz geliştirip boş olan zamanlarımda yazılım ile uğraşmak istiyorum bana faydası olur mu? Dediğiniz gibi üniversitede kral gibi, üniversite bitikten sonra da iyi maaşlı güzel bir yerde iş bulabilir miyim? Duruma göre yurt dışına da gidebilirim, babam şu an Kıbrıs’ta çalışıyor orada da çalışabilirim, birde sanırsam üniversiteden mezun olduktan sonra lisanslar varmış onları alınca daha iyi oluyormuş, doğru mudur? Doğru ise biraz masraf edip lisansta alabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim😀

Universite gereksiz, excel ogrenirsin, yabanci dile gerek yok gibi laflari edenler iyi universite bitirmis ve yabanci dil bilen adamlar degilse sallama.

Bir gun cok saglam ingilizce bilen bogazici bilgisayar mezunundan "Abicim yabanci dile de universiteye de gerek yok" lafini duyarsan o zaman dusunursun. Bilmeden atip tutan cok.

10 senedir sektordeyim excel actigimi dogru duzgun hatirlamiyorum. Agzi olan konusuyor.

Yazılım çok gerekli mi bilgisayar mühendisliği için.
Bilgisayar mühendisliğine gitmeden önce yazılım bilmene pek fazla gerek yok. Ancak bilgisayar mühendisliği bölümünde çokça yazılım dersleri bulunuyor. Özellikle donanım üstünde çalışmak istiyorsan elektrik elektronik mühendisliği daha doğru bi karar olur. Birde şimdi bunları bu kadar detaylı düşünmeye gerek yok. Elbette kendine bir hedef koyacaksın ama ilk hedefin lisedeki dersleri iyice bi' öğrenip üniversite sınavında yüksek sıralama yapmak olmalı.

Hocam ben yazılım mühendisi olmak istiyorum, birkaç arkadaş forumda Python’dan ziyade C++ dilini öğrenirsen daha iyi olur dediler bende İngilizcemi biraz geliştirip boş olan zamanlarımda yazılım ile uğraşmak istiyorum bana faydası olur mu? Dediğiniz gibi üniversitede kral gibi, üniversite bitikten sonra da iyi maaşlı güzel bir yerde iş bulabilir miyim? Duruma göre yurt dışına da gidebilirim, babam şu an Kıbrıs’ta çalışıyor orada da çalışabilirim, birde sanırsam üniversiteden mezun olduktan sonra lisanslar varmış onları alınca daha iyi oluyormuş, doğru mudur? Doğru ise biraz masraf edip lisansta alabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim😀
Dostum programlama dili fark etmez. Sen herhangi birinde uzmanlasirsan o sana yeter. Zaten birinde uzmanlastiktan sonra diğerlerini anlamak çok daha basit oluyor. Sen ister cpp ister piton çalış. Hiç fark etmez. Tabi birazda ülkenin ne istediğine de bağlı. Benim şu an gördüğüm .netcore epey talep ediliyor. Aynı şekilde piton da. Yanlış da biliyor olabilirim. Bu arada lisans dediğin şey sanırım sertifika. Kime sorduysam sertifikalara çöp diyor. Kimse sertifikaya bakmıyor işe alırken dediler. Eğer şirket sertifikalı olarak isterse yine ne bildiğine bakıyor. Genel olarak sertifika bir işe yaramıyor. Daha çok ne bildiğin önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı