Bilgisayar Mühendisliği için laptop önerisi

Alioglcn

Picopat
Merhaba, bu yıl bilgisayar Mühendisliğine başlayacağım. Yeni bir laptop alacağım ve iki marka arasında kalakaldım.

https://www.hepsiburada.com/huawei-...1-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV000000CC8N

https://www.hepsiburada.com/apple-m...ir-bilgisayar-gumus-mgn93tu-a-p-HBV0000130VNJ

Benim isteğim Huawei Matebook D16 fakat kullanacağım derleyicileri (Visual Studio, Matlab, Android Studio vs.) Isınmadan açabilir mi ve uzun yıllar kullanabilir miyim?

Not: MacBook M1 henüz bazı programlar için hazır değilmiş sorun çıkarabilir diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

MacBook M1 henüz bazı programlar için hazır değilmiş sorun çıkarabilir diye düşünüyorum.
M1 çipli MacBook için uyumluluk süreci kimsenin beklemediği kadar hızlı ilerliyor, başınızı ağrıtacak bir sorun çıkaracağını sanmam. O yüzden en uzun ömürlüsü MacBook olur gibi duruyor. Daha çok bilgiye sahip olan arkadaşlar da öneride bulunursa daha iyi olur tabii ki.

Şu Apple al geç mesajlarınıza bayılıyorum :D 8 GB RAM'li 250 GB SSD'li yükseltme desteklemeyen bir laptop. Kötü değil fakat attığı Huawei laptop daha iyi.
Arkadaş Android Studio kullanacağım demiş hayatında bir kere olsun o programı açıp kullanan varsa nasıl RAM tükettiğini bilir. 8 GB RAM kesinlikle Android Studio için yetersiz kalacaktır.

Aynı sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
Özellikle ubuntu kali vb. sanal makineler kurarken m1 çip ile sorun yaşar mıyız?

Yazılım amaçlı macbook alacaksanız kesinlikle en az 16gb almanız gerekiyor.

xcode + android studio + chrome + similatör(sadece ios simülatör) açıkken bile 17-18 gb ram tüketimi olabiliyor. 32 gb ram'li mac mini'de bu değeri görüyorum ram kullanımı %55-%60 arasına çıktığı oluyor.

Biz macbook pro m1 8gb olanından almıştık, ram yetersizliğinden kasılıp kalıyor, yer yer bir kaç saniye donuyor, bu cihazı kullanamadığım için şirkete iade ettim, kendime ait 32gb'lı mac mini i7'yi kullanıyorum...

Ayrıca m1 işlemcili olanında en son denediğimde android emülatör çalışmıyordu.

Bir de apple'da öğrenci indirimi var, öğrenci belgenizle pt.com.tr'den çok daha ucuza satın alabilirsiniz. Normal mağazalardan satın almayın.

Şu Apple al geç mesajlarınıza bayılıyorum :D 8 GB RAM'li 250 GB SSD'li yükseltme desteklemeyen bir laptop. Kötü değil fakat attığı Huawei laptop daha iyi.
Arkadaş Android Studio kullanacağım demiş hayatında bir kere olsun o programı açıp kullanan varsa nasıl RAM tükettiğini bilir. 8 GB RAM kesinlikle Android Studio için yetersiz kalacaktır.
Kesinlikle size katılıyorum. Ram en önemli etkenlerden biri benim için şuan ve 16gb ram macbookda beni çok zorlayacaktır :(
Yazılım amaçlı macbook alacaksanız kesinlikle en az 16gb almanız gerekiyor.

xcode + android studio + chrome + similatör(sadece ios simülatör) açıkken bile 17-18 gb ram tüketimi olabiliyor. 32 gb ram'li mac mini'de bu değeri görüyorum ram kullanımı %55-%60 arasına çıktığı oluyor.

Biz macbook pro m1 8gb olanından almıştık, ram yetersizliğinden kasılıp kalıyor, yer yer bir kaç saniye donuyor, bu cihazı kullanamadığım için şirkete iade ettim, kendime ait 32gb'lı mac mini i7'yi kullanıyorum...

Ayrıca m1 işlemcili olanında en son denediğimde android emülatör çalışmıyordu.

Bir de apple'da öğrenci indirimi var, öğrenci belgenizle pt.com.tr'den çok daha ucuza satın alabilirsiniz. Normal mağazalardan satın almayın.
Bu tecrübelerinizden sonra iyice soğudum şuan. Çok teşekkür ederim sanırım macbook almayacağım.

Apple güzel bilgisayar ama MacOS çok kötü bir işletim sistemi o yüzden Apple önermem. Huawei Matebook D16 bence en iyi seçim olacaktır.

Kesinlikle size katılıyorum. Ram en önemli etkenlerden biri benim için şuan ve 16gb ram macbookda beni çok zorlayacaktır :(

Bu tecrübelerinizden sonra iyice soğudum şuan. Çok teşekkür ederim sanırım macbook almayacağım.
Attığım 40 GB RAM'li laptopta iş görecektir :D. Ağır olması sorun değilse Gaming laptoplara bakabilirsiniz 16 GB RAM'li.

Geri
Yukarı