Bilgisayar mühendisliği için nasıl dizüstü alınmalıdır?

Falconus

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Halihazırda beni yazılımda uzun süre götürecek bir masaüstü bilgisayara sahibim (i3 10100F GTX 1660 Ti). Ek olarak yazılımda kullanacağım bir laptop almak istiyorum fakat karar veremedim. Güçlü bir şey mi alsam yoksa orta düzeyde Lenovo Ideapad gibi modeller yeterli olur mu? Bir de Ryzen işlemciler yerine Intel mi tercih etmeliyim? Yazılımda sıkıntı çıkarıyor diyorlar veya bazı programları açmıyor gibi şeyler duydum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam oyun veya render alınması gerekmeyen bir işiniz varsa yani sadece kod yazılacaksa orta düzeyde laptop yeterli olur.

Merhaba, bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Halihazırda beni yazılımda uzun süre götürecek bir masaüstü bilgisayara sahibim (i3 10100F GTX 1660 Ti). Ek olarak yazılımda kullanacağım bir laptop almak istiyorum fakat karar veremedim. Güçlü bir şey mi alsam yoksa orta düzeyde Lenovo Ideapad gibi modeller yeterli olur mu? Bir de Ryzen işlemciler yerine Intel mi tercih etmeliyim? Yazılımda sıkıntı çıkarıyor diyorlar veya bazı programları açmıyor gibi şeyler duydum.
Kasma reis ben lisedeyim 11. sınıf yazılım üzerineyim şuanda dahili ekran kartlı i51135G7 işlemcili bilgisayarım tüm yazılım için gerekli olan programları rahat kaldırıyor 8 GB ram olmasına rağmen. Orta seviye fazla fazla yetecektir bütçe zorlamana gerek yok ama kötü bir şeyde alma uzun zaman idare etsin.

Eğer ki bütçe varsa MacBook tercih edilebilir gerçekten performans olarak çok iyiler M1 M2 işlemcililer. Eğer ki Windows tarafındansa orta seviye 8-16 GB'lik bir laptop olabilir.

Teşekkür ederim cevaplar için fakat hala kararsızım AMD işlemcili mi veya Intel işlemcili mi alsam diye. Sizce hangisini seçmeliyim?

Senin yazılımdaki alanına göre değişir. Mesela gidip frontend olacak isen pek fark eden bir şey değil, fakat ben siber güvenlik ile uğraşacağım, Linux vs kullanacağım diyor isen 16 RAM, hızlı bir disk ağır önerimdir ve alacağın işlemcinin sanallaştırmayı destekliyor olması lazım ki yeni işlemcilerin neredeyse hepsi destekliyor bunu o yüzden problem olacağını sanmıyorum. Dediğim gereksinimler her yönden yazılımcılığı çok fazla rahatlatan etkenler.

Yeni konular

Geri
Yukarı