Bilgisayar mühendisliği için üniversite önerisi

Komikmiş

Picopat
Merhaba bu sene bilgisayar mühendisliği tercih edeceğim ve bazı sorularım var:

1) Hazırlık okumayı düşünüyorum. Bunun başlıca sebebi İngilizce kelime aşinalığım olmasına rağmen gramer olarak zayıf olmam. Ancak sadece İngilizce öğrenerek vaktimi boşa harcamak istemiyorum. Bu sırada bilgisayar bilimi ile ilgili İngilizce Youtube kanallarından yazılım ve donanım eğitimi almak istiyorum. Önerebileceğiniz Youtube kanalı var mı? Hangi yazılım dilini öğrenmemi önerirsiniz?

2) Üniversiteden üniversiteye göre öğretilen programlama dili değişir mi? Yoksa her üniversitede her çeşit programlama dilini öğrenir miyiz?

3) Okula başlamadan önce almayı düşündüğüm 10 parmak klavye kursunun ne kadar faydasını görürüm? Zaten hızlı yazı yazabiliyorum ama parmaklarımdan maksimum verimi almam sizce gözle görülür bir fark oluşturur mu?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Son düzenleme:
Merhaba, bu sene bilgisayar mühendisliği tercih edeceğim ve sıralamam 6800 geldi.

1) sizce geçen sene en son 7000'den alan Marmara, 9600'den alan iyte ve 9900'den alan gebze teknik gibi üniversitelerin sıralaması ne kadar yukarı çıkar ve ben bunların hangilerine girebilirim? Bu üniversiteler arasından en iyisi sizce hangisi?

2) üniversiteden üniversiteye göre öğretilen programlama dili değişir mi? Yoksa her üniversitede her çeşit programlama dilini öğrenir miyiz?

Sana onerim bilgisayar okuma, veri muhendisligi oku.

1- Maddi durumun müsait ise hazırlık okuyabilirsin. Öncesinden kodlama temelini oluşturabilirsin. İngilizce zaten öğrenmek zorundasın bir şekilde. İngilizce bilmeden sorunların içinde boğuşup durursun. Zamanla karşılaşacağın çoğu sorunun çözümünü Hintli arkadaşlar ingilizce olarak anlatıyor YouTube'da. Bayağı meşhurlar. Eğitim olarak önereceğim freeCodeCamp ve Harvard açık dersleri var. Gayet güzeller.

2- Kodlama diline gelecek olursak genelde fakülteler C ve C++ öğretiyor. Senin ekstra olarak yönelmek istediğin bir alan var ise onun gerektirdiği kütüphaneleri de kendine katabilirsin fakat acelesi yok.

3- 10 parmak klavye kullanmak bir gereklilikten çok kişinin kendine kattığı bir yetenek gibi düşün. İlla 10 parmak kullanacağım diye bir şeye gerek yok. Pek bir mantığı da yok.

Merhaba bu sene bilgisayar mühendisliği tercih edeceğim ve bazı sorularım var:

1) Hazırlık okumayı düşünüyorum. Bunun başlıca sebebi İngilizce kelime aşinalığım olmasına rağmen gramer olarak zayıf olmam. Ancak sadece İngilizce öğrenerek vaktimi boşa harcamak istemiyorum. Bu sırada bilgisayar bilimi ile ilgili İngilizce Youtube kanallarından yazılım ve donanım eğitimi almak istiyorum. Önerebileceğiniz Youtube kanalı var mı? Hangi yazılım dilini öğrenmemi önerirsiniz?

2) Üniversiteden üniversiteye göre öğretilen programlama dili değişir mi? Yoksa her üniversitede her çeşit programlama dilini öğrenir miyiz?

3) Okula başlamadan önce almayı düşündüğüm 10 parmak klavye kursunun ne kadar faydasını görürüm? Zaten hızlı yazı yazabiliyorum ama parmaklarımdan maksimum verimi almam sizce gözle görülür bir fark oluşturur mu?

Kod yazarken düz yazı yazmayacağın için 10 parmak klavye kursu gereksiz olabilir. Ama normal kullanımda artıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı