Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir?

Ortak derslerimiz var ancak, bilgisayar mühendisliğinde çok daha fazla matematik, bilgisayar mimarisi, çeşitli donanım dersleri var yazılım için yazılım mühendisliği bile yetersiz geliyorken bilgisayar okumak çok mantıklı değil ( yazılım mühendisliğinde genelde yazılım yönetim dersleri oluyor ) bunun dışında esas faktör okulun nerede olduğu bilgisayar mühendisliği daha eski olduğundan genelde merkez kampüste oluyor.

Sence Türkiye de okumak çok da mantıklı mı hedefim ikisinden biri değil ama meraktan soruyorum.

Sence Türkiye de okumak çok da mantıklı mı hedefim ikisinden biri değil ama meraktan soruyorum.

Dostum eğer hedefin yuksek paralar kazanmak ıse sana 3 meslek onerebılırım
1) tırcılık (23 yasında belgelerını alıp baslayabılırsın)
2) pilotluk (unıyı kazanıp okulunu oku sonra oluyon)
3) gemi kaptanlıgı (deniz ulastırma ısletme muh. Okuyosun kaptanlık sınavları var onlara gır kazan kaptan ol)

Ulaşım ışınde manyak para var.

Dostum eğer hedefin yuksek paralar kazanmak ıse sana 3 meslek onerebılırım.
1) tırcılık (23 yasında belgelerını alıp baslayabılırsın)
2) pilotluk (unıyı kazanıp okulunu oku sonra oluyon)
3) gemi kaptanlıgı (deniz ulastırma ısletme muh. Okuyosun kaptanlık sınavları var onlara gır kazan kaptan ol)

Ulaşım ışınde manyak para var.

Öyle bir hedefim yok tek hedefim yüksek paralar kazanmak olsa yapacağım ilk şey öncelikle Türkiye'den bir an önce gelişmiş bir ülkeye iltica etmek olurdu. Bu ülkede her şey çok sınırlı ve yetersiz insanı boğuyor adeta.

Yani yurt dışında okuyabiliyorsan çık tabii ama nasıl gideceksin?

Gidemem zaten o nedenle şartlara uygun daha önü açık bir şey okuyacağım.

Ortak derslerimiz var ancak, bilgisayar mühendisliğinde çok daha fazla matematik, bilgisayar mimarisi, çeşitli donanım dersleri var yazılım için yazılım mühendisliği bile yetersiz geliyorken bilgisayar okumak çok mantıklı değil ( yazılım mühendisliğinde genelde yazılım yönetim dersleri oluyor ) bunun dışında esas faktör okulun nerede olduğu bilgisayar mühendisliği daha eski olduğundan genelde merkez kampüste oluyor.

Hocam ben oyun geliştirme üzerinde gitmek istiyorum. Yazılım mühendisliği daha mantıklı değil mi?

Ikisi de kodlama ile alakali degil bir kere. Hicbirinde okulun C ya da Perl ogretmek gibi bir derdi olmaz.
Djikstra'nin konu ile ilgili cok sevdigim bir sozu:
"Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes"

CEng, CS ve SWE 3 ayri disiplin.

CEng eger teknik universitede okuyorsan daha donanim agirlikli fakat CS'in teorik derslerini de bolum bolum icerir.

CS daha teorik ve matematik agirliklidir.

SWE yazilim gelistirme pratiklerinin her asamasi hakkinda dersler icerir.

Normal sartlarda SWE lisans seviyesi olmaz cunku temel CS egitimi olmadan ogrenci bunu yapamaz. Turkiye'de vakif universiteleri ogrenci kapmak icin aciyorlar lisansta, operating systems, distributed systems vs gibi temel dersleri anlatmadan mezun ediyorlar :)

Ikisi de kodlama ile alakali degil bir kere. Hicbirinde okulun C ya da perl ogretmek gibi bir derdi olmaz.
Djikstra'nin konu ile ilgili cok sevdigim bir sozu:
"Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes"

Ceng, CS ve swe 3 ayri disiplin.

Ceng eger teknik universitede okuyorsan daha donanim agirlikli fakat CS'in teorik derslerini de bolum bolum icerir.

CS daha teorik ve matematik agirliklidir.

Swe yazilim gelistirme pratiklerinin her asamasi hakkinda dersler icerir.

Normal sartlarda swe lisans seviyesi olmaz cunku temel CS egitimi olmadan ogrenci bunu yapamaz. Türkiye'de vakif universiteleri ogrenci kapmak icin aciyorlar lisansta, operating systems, distributed systems vs gibi temel dersleri anlatmadan mezun ediyorlar :)

Zaman kaybı yani diyorsun? Bence TR de okumaktansa kendi kendime öğrensem daha başarılı olurum diye düşünüyorum, yani yanlış anlama iş hayatına girmekten diplomadan bahsetmiyorum teknik bilgi ve profesyonelleşme olarak daha fazla yol alacağıma inanıyorum. Okumak istediğim bölümler değiller zaten sadece aklıma geldiğinden meraktan soruyorum.

Zaman kaybı yani diyorsun? Bence TR de okumaktansa kendi kendime öğrensem daha başarılı olurum diye düşünüyorum, yani yanlış anlama iş hayatına girmekten diplomadan bahsetmiyorum teknik bilgi ve profesyonelleşme olarak daha fazla yol alacağıma inanıyorum. Okumak istediğim bölümler değiller zaten sadece aklıma geldiğinden meraktan soruyorum.

Herkesin bildigi 3-5 okulda bilgisayar muhendisli, CS okuyamayacaksan okumamak daha iyi olabilir.
Zaten cogu okul mezunu dogru durust Ingilizce bile konusamiyor.
Ama kendi basina da isin daha kolay olmayacak. Senin basvuracagin ise Bogazici mezunu da basvuracak cunku ya da 2. - 3. sinif islere yonelmek zorunda kalacaksin.

Geri
Yukarı