Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları

kummbara

Kilopat
Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. İlgim ve yettiği kadar yeteneğim var. Bu alanda kendimi geliştireceğime inanıyorum.

Ancak görüyoruz ki neredeyse bütün üniversitelerde bilgisayar mühendisliği bölümü açıldı ve ihtiyaçtan çok bilgisayar mühendisi mezun oldu.

Aynı zamanda internetten edindiği bilgilerle de web tasarım yapan, basit kodlamalar yazanlar çoğaldı ki bu da daha az maaşla aynı işi yapacak başka kişilerin piyasaya girmesine neden oldu. Her ne kadar bilgisayar mühendisinin yanından geçemese de şirketlerin işine yaradı az çok.

Yani demek istiyorum ki mezunlar neler diyor? Yıldız Teknik'ten mezun olsam, İngilizcemi ve bu alanda kendimi geliştirsem sıkıntı yaşar mıyım?

Ben yazılım mühendisliği öğrencisiyim şu an C1 seviyesinde ingilizcem var, A2 seviyesinde almancam. Almancamı B2 seviyesine çıkardığımda İspanyolca başlayacağım. Mühendislik kavramı bambaşka bir olay. Ben hep şu örneği vermişimdir "Günlük hayatımızdaki problemleri modellediğimizde ortaya çok değişkenli fonksiyonlar çıkar , bu fonksiyonları kullanarak sorunlara çözüm bulanlar ise mühendislerdir " Sonuç olarakta senin bir unvanın ve imza yetkin olacak gerisini boşver.

Aynen katılıyorum, İngilizce çok önemli zira bilişim dünyasının ana dili. Onun haricinde mühendis kafası dedikleri bir şey vardır. Matematiksel ve sistematik düşünce mühendisin düşüncesinin çıkış noktası olmalı. Üniversite de önemli tabi ki, ancak kendini geliştirerek bunun üstesinden gelebilirsin. İş imkanları da bitti filan denmesin, tamamen palavra. Geleceğin meslekleri bilgisayarla ilgili olacak çünkü her şeyin dijital versiyonu çıkacak, sen aldırış etme başkalarına. Henüz Türkiye bu anlamda gelişmedi, eğer bu destekler artırılarak verilmeye devam edilirse bu alanda Türkiye'nin kaliteli mühendislere ihtiyacı olacak. (Tamamen kendi fikirlerim, sen yine de araştırmaya devam et ;) ) Yolun açık olsun. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı