Bilgisayar Mühendisliği İş Olanakları

Abd' de yada daha iyi eğitim veren üniversitelerin olduğu bir yerde okusam?
Şu anda bana göre en iyi eğitim veren yer silikon vadisidir(üniversitenin adını unuttum şu anda.) fakat çok masraflı olabilir. Ayrıca ABD'den de mezun olsan kendini geliştiremedikçe başarılı olamazsın. Önünde uzun gibi görünen ama çok kısa olan iki-üç senen var. Bana sorarsan derslerine çok çalışıp ülkemizdeki iyi üniversiteleri ( ODTÜ, İTÜ gibi) kazanmaya çalış. Kazandıktan sonra ise yine çok çalışıp öğrenci değişimi programlarından birine katıl ve kazanmaya çalış. Umarım hayallerini gerçekleştirirsin.
Steve Jobs okulu terk etti, bu işler direkt olarak okula bakmaz.
Steve Jobs okulu terk etti ama ona yardım eden arkadaşları ve çok iyi bir fikri vardı. Başka bir örnek Mark Zuckerberg. O da okulu bıraktı ama iyi bir yazılım bilgisi ve (ç)aldığı ve dünyada örneği olmayan bir fikri vardı. Ama şu anda böyle bir şey yok. Okumadan yazılım yapabilen çok kişi olsada büyük şirketler diploma istiyor. Yani bu devirde okumak zorundasın.

Şu anda bana göre en iyi eğitim veren yer silikon vadisidir(üniversitenin adını unuttum şu anda.) fakat çok masraflı olabilir. Ayrıca ABD'den de mezun olsan kendini geliştiremedikçe başarılı olamazsın. Önünde uzun gibi görünen ama çok kısa olan iki-üç senen var. Bana sorarsan derslerine çok çalışıp ülkemizdeki iyi üniversiteleri ( ODTÜ, İTÜ gibi) kazanmaya çalış. Kazandıktan sonra ise yine çok çalışıp öğrenci değişimi programlarından birine katıl ve kazanmaya çalış. Umarım hayallerini gerçekleştirirsin.

Steve Jobs okulu terk etti ama ona yardım eden arkadaşları ve çok iyi bir fikri vardı. Başka bir örnek Mark Zuckerberg. O da okulu bıraktı ama iyi bir yazılım bilgisi ve (ç)aldığı ve dünyada örneği olmayan bir fikri vardı. Ama şu anda böyle bir şey yok. Okumadan yazılım yapabilen çok kişi olsada büyük şirketler diploma istiyor. Yani bu devirde okumak zorundasın.
Okuma diyen yok yahu. Sadece okumayla olmaz demek istedim, oxfordun kapısından çıkınca apple gel seni ceo yapalım demiyor demek istedim ben.

Babanın çok parası varsa, İTÜ, ODTÜ değil tam tersine dandik bir üniversiteye ye gir Türkiye de. Ortalama kasmak daha kolay olur. En az 3.00 ortalama yap ABD'de yüksek lisans yap. Olursa Doktora da yap. Güzel bir iş bulursun. Ancak o saatten sonra Türkiye'yi unut...

Bilgisayar mühendisliğinde okuduğun üniversite tıp, dil, mimarlık kadar etkili olmuyor. Önemli olan kendini teknolojinin hızlı gelişimine ayak uydurup kendini geliştirebilecek misin? Yoksa okulda aldığın genel bilgiyle yerinde mi sayacaksın?
Çok yanlış bir düşünce. Asıl Tıp'da okuduğun üniversite önemli olmuyor. Lütfen çok bilgi sahibi olmadan konuşmayalım.

Çok yanlış bir düşünce. Asıl Tıp'da okuduğun üniversite önemli olmuyor. Lütfen çok bilgi sahibi olmadan konuşmayalım.
Tıpta madem üniversite önemli değil neden TUS'u kazananların çoğu büyük üniversitelerden oluyor? Bana göre tıpta üniversite de önemli. En azından bilgisayar mühendisliğine göre. Ayrıca buradaki konu tıp değil. Yani tıp okumak isteyen biri zaten bu konudaki yorumlara göre bir şeyler yapmaz/yapmamalı.

Tıpta madem üniversite önemli değil neden TUS'u kazananların çoğu büyük üniversitelerden oluyor? Bana göre tıpta üniversite de önemli. En azından bilgisayar mühendisliğine göre. Ayrıca buradaki konu tıp değil. Yani tıp okumak isteyen biri zaten bu konudaki yorumlara göre bir şeyler yapmaz/yapmamalı.
Bu konu mantıksız bir yere gider arkadaşım. Geçen sene Tıp kazanabilecek bir puan almış bir insan olarak söylüyorum. Doktor olman için Tus'u kazanman gerekmiyor. Ayrıca Tus çok ayrı bir konu, günde oturup 10 saat ders çalışırsan kazanıyorsun. Şimdi sen bana Bilkent Bilgisayar okumuş birisiyle Sütçü Imam Bilgisayar okuyan kişinin farkının olmadığını söylüyorsun öyle mi? Buna sadece gülerim, sana tek önerim bilmediğin konu hakkında konuşmayıp insanları yanlış bilgilendirmemen. En basitinden karşılaştırman için söylüyorum; Bilkent Üniversitesi'nde bütün derslerine bu işe yıllarını vermiş bir profesör girerken Sütçü Imam Üniversitesi'nde bütün bölümde 2 veya 3 profesör oluyor.

Konunun kapatılmasını rica ediyorum.

Son düzenleme:
Bu konu mantıksız bir yere gider arkadaşım. Geçen sene Tıp kazanabilecek bir puan almış bir insan olarak söylüyorum. Doktor olman için Tus'u kazanman gerekmiyor. Ayrıca Tus çok ayrı bir konu, günde oturup 10 saat ders çalışırsan kazanıyorsun. Şimdi sen bana Bilkent Bilgisayar okumuş birisiyle Sütçü Imam Bilgisayar okuyan kişinin farkının olmadığını söylüyorsun öyle mi? Buna sadece gülerim, sana tek önerim bilmediğin konu hakkında konuşmayıp insanları yanlış bilgilendirmemen. En basitinden karşılaştırman için söylüyorum; Bilkent Üniversitesi'nde bütün derslerine bu işe yıllarını vermiş bir profesör girerken Sütçü Imam Üniversitesi'nde bütün bölümde 2 veya 3 profesör oluyor.
Bilgisayar mühendisliğini yapmak için illa okumaya gerek yok fakat şirketler diploma sorduğundan dolayı diploma gerekiyor 6. sınıftan beri bu mesleği araştıran biri olarak bunu söyleyebilirim. Sütçü imam ile bilkent karşılaştırması yapmışsın. Eğer bilkentten çıkan öğrenci kendini geliştirmezse, sütçü imamda okuyan kişi ise kendini iyi geliştirebilirse bilkentte okuyanın önüne geçebilir fakat bu çok düşük bir ihtimal ama bu konuda ihtimaller sorulmadığı için önemi yok. Son bilgisayar mühendisliği 1. sınıfta öğretilen şeylerin %99'unu elimdeki iki, üç kaynaktan zaten öğrenebildim ki bana bunları bir profesör öğretmedi. Daha fazlasını da öğrenebilirdim ama benim için üniversitenin teknokenti ve yurtdışı imkanları önemli olduğundan kendimi daha çok derslerime verdim.

Bilgisayar mühendisliğini yapmak için illa okumaya gerek yok fakat şirketler diploma sorduğundan dolayı diploma gerekiyor 6. sınıftan beri bu mesleği araştıran biri olarak bunu söyleyebilirim. Sütçü imam ile bilkent karşılaştırması yapmışsın. Eğer bilkentten çıkan öğrenci kendini geliştirmezse, sütçü imamda okuyan kişi ise kendini iyi geliştirebilirse bilkentte okuyanın önüne geçebilir fakat bu çok düşük bir ihtimal ve biz sadece önemi konuşuyoruz. Son bilgisayar mühendisliği 1. sınıfta öğretilen şeylerin %99'unu elimdeki iki, üç kaynaktan zaten öğrenebildim ki bana bunları bir profesör öğretmedi. Daha fazlasını da öğrenebilirdim ama benim için üniversitenin teknokenti ve yurtdışı imkanları önemli olduğundan kendimi daha çok derslerime verdim.
Bilgisayar Mühendisi olabilmek için okuman gerek arkadaş, okumadan mühendis nerde olunmuş? O tarz büyük üniversiteleri bitirmek için insanlar kıçlarını yırtıyor, yani yatarak geçme şansları yok. Kendilerini geliştirmek zorunda kalıyor bitirmek isteyen herkes. Bu yüzden istisnalar üzerinden insanlara örnek verme.

Ayrıca büyük üniversitelerin imkanları da büyüktür, çalıştığın laboratuvardan tut ortak çalışma yürüttüğün şirketler de senin kendini geliştirmende bir etkendir.

Kendini geliştirerek tabi iyi üniversitelerde okuyan insanların önüne geçebilirsin fakat bunun için çok büyük efor sarf etmen ve ciddi bir fark yaratman gerekiyor.

Bilgisayar Mühendisi olabilmek için okuman gerek arkadaş, okumadan mühendis nerde olunmuş? O tarz büyük üniversiteleri bitirmek için insanlar kıçlarını yırtıyor, yani yatarak geçme şansları yok. Kendilerini geliştirmek zorunda kalıyor bitirmek isteyen herkes. Bu yüzden istisnalar üzerinden insanlara örnek verme.

Ayrıca büyük üniversitelerin imkanları da büyüktür, çalıştığın laboratuvardan tut ortak çalışma yürüttüğün şirketler de senin kendini geliştirmende bir etkendir.

Kendini geliştirerek tabi iyi üniversitelerde okuyan insanların önüne geçebilirsin fakat bunun için çok büyük efor sarf etmen ve ciddi bir fark yaratman gerekiyor.
Konunun başından beri herkesin ve benim dediğimiz şey zaten bu. Ayrıca siz bana kimler üzerinden örnek vereceğime karışamazsınız ve de istisnalar da olmuş şeylerdir ve çok çalışıp bir istisna durumuna geçmek sizin elinizdedir.

*Konunun dışına daha fazla çıkmak ve tartışmayı büyütmek istemiyorum. Eğer ki yanlış bilgi verdiğimi düşünüyorsanız rapor edip yöneticilerin gerekeni yapmasını isteyebilirsiniz. İyi akşamlar.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı