Bilgisayar Mühendisliği mi? Yazılım Mühendisliği mi?

Bilgisayar mühendisliği daha iyi olacaktır, hele ki ingilizcen benim gibi iyi değilse, yazılıma hiç bulaşma. :D Bence işini severek yapmalasın, parasına göre seçmemelisin, tabii senin kararın ben karışamam. :) Ben olsam bilgisayar mühendisliğini seçerdim.

Hangi bölümü seçersen seç yapman gereken okulda öğrendiklerin ile yetinmeyip (hatta okulda öğrendiklerine güvenmeyip!) kendi kendini de yetiştirmen. Yoksa diplomalı cahillerden olursun.

(PhysX'in ne olduğunu bilmeyen bilgisayar mühendisi-çok ünlü bir üniversiteden iyi notlarla mezun- bir arkadaşım vardı.) Anladığım kadarıyla kendini geliştirmeyi seven birisin ki en önemli olan budur.

Öğrenciliğin hiçbir zaman bitmemeli. Bilgisayar donanımları ve yazılımları çok hızlı geliştiği için dün çok kıymetli olan bir bilginin bugün önemi kalmayabiliyor. Bunun yanında iyi seviyede İngilizce (ülkemizde "5 dil bilen" milyonlarca gencin seviyesinde değil. Ne dediğimi anladınız.) ve yanında ikinci bir yabancı dil şart.

En başta okulda öğrendiklerini bile sorgulamalısın demiştim. Bunu bir daha vurgulamam gerekiyor çünkü yıllar önce bir üniversitemizin Temel Bilgi Teknolojileri dersinde yazan cehalet ötesi bir safsatayı görünce şok olmuştum (Kaynakları bulduğum an ne olduğunu paylaşacağım)

Eğitim sistemimiz sorgulamayan gençler yetiştirdiği için üniversite mezunlarımızın birçoğu da okulda öğrendiklerini eleştiriden geçirmeden kabul ediyorlar.

Ama eğer bir şeyler öğrenme aşkıyla yanıp tutuşan bir insansanız zaten eleştirel bir bakış açısına sahip olursunuz.

Son olarak yazılım mühendisliği mi bilgisayar mühendisliği mi dersen bilgisayar mühendisliği derim. Ancak karar vermeden önce müfredatları çok iyi araştırmanı tavsiye derim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şimdi biraz erken olsa da yaklaşık 2 sene sonra Allah kısmet ederse bir tercih yapmam gerekecek.
Şimdiye kadar hayalimdeki meslek "Bilgisayar Mühendisliği" idi. Yakın zamanda bir arkadaşımın "Yazılım mühendisi ol onda daha çok para var" demesiyle hayallerimde bir afallama oldu.
Üniversite puanlarına bakıldığında "Yazılım Mühendisliği"nin puanları diğerinden daha düşük.
Bilgisayar Mühendisi ile Yazılım Mühendisi arasında ne fark var? Hangisi daha çok çalışır? Hangisi daha çok para kazanır?
Benim için önemli olan işini severek yapman, zaten bu sayede alanının en iyilerinden olursun. Ancak böyle sorular insanın aklını gerçekden çok karıştırıyor.
Bence yazılım mühendisi olmak daha mantıklı. Ayrıca sizden yardımcı olmanızı rica edeceğim bir konu var faceden ekler misiniz? sercan.keskin.564

Arkadaşlar şimdi biraz erken olsa da yaklaşık 2 sene sonra Allah kısmet ederse bir tercih yapmam gerekecek.
Şimdiye kadar hayalimdeki meslek "Bilgisayar Mühendisliği" idi. Yakın zamanda bir arkadaşımın "Yazılım mühendisi ol onda daha çok para var" demesiyle hayallerimde bir afallama oldu.
Üniversite puanlarına bakıldığında "Yazılım Mühendisliği"nin puanları diğerinden daha düşük.
Bilgisayar Mühendisi ile Yazılım Mühendisi arasında ne fark var? Hangisi daha çok çalışır? Hangisi daha çok para kazanır?
Benim için önemli olan işini severek yapman, zaten bu sayede alanının en iyilerinden olursun. Ancak böyle sorular insanın aklını gerçekden çok karıştırıyor.

Aslında benim de kafa karıştıran bir soru bu... Benim 4 sene sonra inşallah bu iki ikilem arasında kalacağım.

:D Ben aslında 6'ya gelene kadar baba mesleği olan Muhasebeyi istiyordum. Yalnız 6'da Matematik buz dağının diğer tarafını görünce açıkçası soğudum denebilir.

Bir de o yaşanılan strese değmeyeceğine karar verdim. Bilgisayarla aramda çok iyi olduğu için ve o sıralar popüler olan M2 PvP server kurunca kodlara olan ilgim arttı.

Piyasadaki 1 tanesi hariç geri kalan tüm serverları gerek GM yardımı gerek oyuncularla aramızda üstümüze yoktu. Neyse bunu geçelim.

Oyundaki "Metin" denen taşlardan düşen itemleri ayarlarken, "Yaşlı Kadın" adlı NPC'nin seçeneklerini ücretsiz yaparken falan Metin2'nin kod yapısını iyice kavramıştım. Daha sonrasında Hamachi server olarak kurmuştum para bitince.

:D O sıralar panel editler iken paneldeki kodları çok daha yakından inceleme fırsatı buldum. Daha sonra 8. sınıftan önceki yaz panel kodlamaya başladım, tamamen sıfırdan. Tasarımını falan tamamen kendim PS Cs5'te yapmıştım. Daha sonra DW'a yükleyip oradan hazır olarak oluşturmuştum.

Tabi bundan önce tam olarak kendimin kodladığı panel vardı. Gerçi çok basit bir yapıdaydı acemi olarak elde kodlandığı için...

İşte bundan sonra kendimi bilgisayara ve kodlarına adadım. Hedefim Bilgisayar Müh.'nin alt dalı olan programcılık okumak. Tabi Üniversite sınavı gelene kadar Android'e babamların ihtiyacını karşılayacak bir uygulama kodlamaya başlayacağım.
Piyasaya ücretsiz olarak sunacağım. Sebebi ihtiyacı olan kullansın. :)

Yani sonuç olarak kendini bilgisayarda hangi alanda daha iyi hissediyorsan (Örneğin ben kodlarda ve basit PS tasarımlarında iyiyim.) kendini o alanda geliştir.

Ben programcılık okurken bir yandan kendi kendime eğitim dvd'leri vb. şeyler alarak grafik tasarım alanında da geliştirmek istiyorum. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı