Bilgisayar mühendisliği nasıldır?

Öncelikle Bilgisayar Mühendisliği programlarının puanları yüksek. Yazılarınızda fazla yazım hatası var. Türkçe netiniz yüksek gelmeyecek sanırım. Onun dışında "Bilgisayar Mühendisi" bir unvan, meslek değil, yani her bilgisayar mühendisi aynı işi yapmaz, aynı maaşı da almaz. Başlangıçta 8000 liranın yarısını bile alırsanız iyidir.
Evet pek dikkat etmiyorum. Sayısalcıyım bu yüzden. Ben hem para yönünden hem sevdiğim iş olsun diye baktım. 4 yıl okuyup iş bulamayan çok çok insan var.

Gayet de güzel bir hedef. Kötüleyenlerin babası CEO ki galiba babası ile ortak çalışacak şirketinde daha sonra.

Çöpçü bile toplasanız bu evrende her işin bir zorluğu vardır.

Zorlanmıyorsan gelişmiyorsundur, zorlamadan kabuk kırılmaz çünkü.

Kimse bedavadan cüzdanınıza 10 bin lira yollamayacak.

İlgin yoksa yapılacak meslek değil. Hayatın boyunca öğrenci oluyorsun bu meslekte. Teknolojiler her gün değişiyor. Adapte olman lazım. İyice İngilizce öğrenmen lazım.

Ek olarak öğrencilik hayatin gençlik hayatın iyi bir kariyer yapayım diyorsan bilgisayar başında geçecek. Millet barlar sokağından dönerken ben gece üçte kütüphaneden dönüyordum.

Ek olarak 8000TL ile işe başlamak kendini geliştirmiş olmazsan çok zor. Yazılımda para var moruq diye gelirsen hayal kırıklığına uğrarsın.

Düzeltme: Aktif olarak bilgisayar mühendisliği yapıyorum. Yukarıda genel şeylerden bahsettim ama aklına takılan spesifik bir konu olursa sorabilirsin.
Yok yazdıklarınızdan ve araştırdıktan sonra vazgeçtim. :D Hem iyi hayatım hem iyi bir meslek olmasını isterdim. Başka kendime göre meslekler bakayım.

Seni vazgeçirmek için yazmadım. Lütfen beni yanlış anlama. Meslek seçiminin kararı, internette 5 dakika araştırdım bunu seçeceğim, sonra biri mesaj yazdı vazgeçtim şeklinde verilmemeli. İyice hem kendi içinde hem de çevrendeki bilinçli insanlara danışarak bu kararı vermelisin.

Şimdi herkes pc mühendisi olmak istiyor kime sorsam software developer. Kuzenim var hacker olacağım diyor 😃. Sizce ilginin fazla olması bu mesleğin değerini düşürecek mi?

Seni vazgeçirmek için yazmadım. Lütfen beni yanlış anlama. Meslek seçiminin kararı, internette 5 dakika araştırdım bunu seçeceğim, sonra biri mesaj yazdı vazgeçtim şeklinde verilmemeli. İyice hem kendi içinde hem de çevrendeki bilinçli insanlara danışarak bu kararı vermelisin.
O şekilde bakmıyorum tabii. Çoğu bilgisayar işinden anlarım ama yazılım işi bana göre iş değil.
Şimdi herkes pc mühendisi olmak istiyor kime sorsam software developer. Kuzenim va. hacker olacağım diyor 😃. Sizce ilginin fazla olması bu mesleğin değerini düşürecek mi?
Benim öyle bir hedefim yok.
Yanlış anlamadım. 5 dakika da araştırmadım. Çoğu yer de okudum işsiz kalan da çokmuş. 8000 TL'nin yarısını bile zor veren varmış. Onun yerine motor alip kuryelik yapsam aylık 7.000 TL net kar. :D

Şimdi herkes PC mühendisi olmak istiyor kime sorsam software developer. Kuzenim var hacker olacağım diyor 😃. Sizce ilginin fazla olması bu mesleğin değerini düşürecek mi?

Zannetmiyorum. Çünkü bu doktorluk, eczacılık vs. gibi diplomayı alayım, beni işe alsınlar gibi bir meslek değil. Bir önceki çalıştığım şirkette 5 tane şu anki şirkette ise 4 tane mülakata girdim. Mezun sayısının fazla olması bir şey ifade etmiyor. Üniversite hayatın boş geçerse imkansız bu gibi mülakatları geçmek.

Üstüne sektördeki tecrübeli ve iyi insan sayısı hala çok az. Belirli bir seviyenin üzerinde olan insanlar yurt dışına gidiyor direkt zaten. Eski ekibim altı ay istediği gibi birini bulamadı, sonrasında daha önce aynı ekipte çalışan bir yazılımcı arkadaşa teklif yapmışlardı.

Zannetmiyorum. Çünkü bu doktorluk, eczacılık vs. gibi diplomayı alayım, beni işe alsınlar gibi bir meslek değil. Bir önceki çalıştığım şirkette 5 tane şu anki şirkette ise 4 tane mülakata girdim. Mezun sayısının fazla olması bir şey ifade etmiyor. Üniversite hayatın boş geçerse imkansız bu gibi mülakatları geçmek.

Üstüne sektördeki tecrübeli ve iyi insan sayısı hala çok az. Belirli bir seviyenin üzerinde olan insanlar yurt dışına gidiyor direkt zaten. Eski ekibim altı ay istediği gibi birini bulamadı, sonrasında daha önceki çalışan bir yazılımcı arkadaşa teklif yapmışlardı.
O zaman iyi bir üniversite şart hocam. Benim demek istediğim de bu. Her yere açtılar ama muhtemelen işsiz kalacak çoğu.

Yeni konular

Geri
Yukarı