Bilgisayar mühendisliği okunmalı mı?

Ülkede her yıl binlerce mühendis mezun oluyor. Kazandığın üniversite önemli ancak o üniversitede ne yapacağın da çok önemli. Yapabildiğin en yüksek puanı yap, istediğin bölümü yaz. Ama hangi bölüm olursa olsun Türkiye'de emek vermeden güzel paralar kazanılmıyor eğer işçi sınıfındaysan. O binlerce kişi içerisinden sıyrılırsan PC güzel bir bölüm.

Bilgisayar mühendisi iş bulamıyormuş. Bak bak. Adam 200.000 sıralama kasıyor gidip 4 sene okuyor sonra iş yok deyip ortada saf gibi boş boş dolaşıyor. Oysa her ay oturup 1 programlama dili öğrense, ingilizcesini de bu sırada geliştirmek için çabalasa, bak bakayım iş bulamıyor mu. Artık nitelikli adam aranıyor. Senin CV'ne eklediğin her programlama dili seni kapmak için uğraşacak 1 şirket daha demek. Haksız olduğumu düşünen varsa konu üzerinde konuşmak isterim.

Yurtdışında üniversite okumaktan mı bahsediyorsun yoksa üniversite sonrası yüksek lisans için mi
Yurt dışında okumak daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabii bu senin kararın. Yurt dışında geçinmek zor. Özellikle ailenden maddi destek alma konusunda. Hemde dolar 5 iken. Eğer orada hem çalışıp hem okurum diyorsan o da olabilir. Ama çok zorlanırsın. Benim fikrim, memleketine düşkün biri isen örneğin; ailenden ayrı kalamıyor, anneni, babanı, kardeşlerini vs. özlerim dersen burada okulunu okuyup, yurt dışında istediğin ülkede yüksek lisans yapabilirsin. Ama eğer güçlüysen kendi kendime geçinirim diyorsan yurt dışında okumanı öneriyorum. İyice bir düşün bakalım hakkında hayırlısını diliyorum.

Yurt dışında okumak daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabii bu senin kararın. Yurt dışında geçinmek zor. Özellikle ailenden maddi destek alma konusunda. Hemde dolar 5 iken. Eğer orada hem çalışıp hem okurum diyorsan o da olabilir. Ama çok zorlanırsın. Benim fikrim, memleketine düşkün biri isen örneğin; ailenden ayrı kalamıyor, anneni, babanı, kardeşlerini vs. özlerim dersen burada okulunu okuyup, yurt dışında istediğin ülkede yüksek lisans yapabilirsin. Ama eğer güçlüysen kendi kendime geçinirim diyorsan yurt dışında okumanı öneriyorum. İyice bir düşün bakalım hakkında hayırlısını diliyorum.

Önerin için teşekkür ederim galiba biraz düşüneceğim

Bilgisayar mühendisi iş bulamıyormuş. Bak bak. Adam 200.000 sıralama kasıyor gidip 4 sene okuyor sonra iş yok deyip ortada saf gibi boş boş dolaşıyor. Oysa her ay oturup 1 programlama dili öğrense, ingilizcesini de bu sırada geliştirmek için çabalasa, bak bakayım iş bulamıyor mu. Artık nitelikli adam aranıyor. Senin CV'ne eklediğin her programlama dili seni kapmak için uğraşacak 1 şirket daha demek. Haksız olduğumu düşünen varsa konu üzerinde konuşmak isterim.

Fikrini paylaştığın için teşekkürler

Maalesef yapabileceğini düşünmekle olmuyor. Denemelerdeki netlerin neler? Tabii ki sevdiğin, istediğin işi yapmalısın. Hakkıyla, severek yaparsan işsiz kalmazsın. İşsizlerin çoğu iş aramayı bilmedikleri ya da iş beğenmedikleri için bu haldeler. Zaten bahsettiğin seviyede bir öğrenci isen iş bulman da kolay olacaktır. Gidip 270.000 sıralama ile Batman Üniversitesi mezunu birisi iş bulamıyorum derse güler geçerim, bilgisayar mühendisleri iş bulamıyor diye ağlamak yerine.

Eğer bu aralıkta bir sıralama yapamazsam mezuna kalmayı planlıyorum zaten
Fikrini paylaştığın için sağol

Sevebileceğin bir iş ise neden olmasın? Mesela ben parayı çok sevdiğim için Muhasebe ve Finansman okudum ve mutluyum ne kadar iş bulamasam da. 🤣🤣

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı