Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği

R6 Liu Kang

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Bu sene üniversite sınavına girdim ve küçüklükten beri hayalim olan ki aynı zamanda da çok üst düzey olmasa da her zaman bilgisayarla ve yazılımla uğraşan biriydim. Küçük çaplı freelance işler yaptığım da oldu. Ve sonunda Ankara Türk hava kurumu üniveristesi bilgisayar mühendisliği (%100 İngilizce) bölümünü kazandım. Ancak şimdi de kafamda şu soru belirdi. Bilgisayar mühendisliğinde bilgisayarın donanımını ve temellerini de öğrenip aynı zamanda yazılım üzerine yoğunlaşmak ve kendine daha çok iş olanağı sağlayabilmek güzel olsa da bölümün derslerindeki zorluk yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği arasındaki farka değer mi? Yani demem o ki okuması daha rahat ve gene yazılım üzerine yoğunlaşılacak olan yazılım mühendisliğini mi seçmeliydim yoksa dersleri biraz daha ağır da olsa donanım+yazılımı görmek o zorluğa değer mi? Bu konuyla ilgili görüşleriniz çok önemli. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE sizinde yorumlarınızı bekliyorum hocam.

Merhaba, bilgisayar ve yazılım mühendisliğinin dersleri hakkında bir fikrim maalesef yok. Sadece şunları söyleyebilirim ki ilginiz ve alakanız olmayan bir bölümü seçmeyin. Seneye tekrardan üniversite sınavına girecekseniz de OBP yarıya düşecek çünkü bu sene tercih yapıp bir bölüm kazandınız ve bu olay da sadece bir seneliğe mahsus.

Herkese iyi günler. Bu sene üniversite sınavına girdim ve küçüklükten beri hayalim olan ki aynı zamanda da çok üst düzey olmasa da her zaman bilgisayarla ve yazılımla uğraşan biriydim. Küçük çaplı freelance işler yaptığım da oldu. Ve sonunda Ankara Türk hava kurumu üniveristesi bilgisayar mühendisliği (%100 İngilizce) bölümünü kazandım. Ancak şimdi de kafamda şu soru belirdi. Bilgisayar mühendisliğinde bilgisayarın donanımını ve temellerini de öğrenip aynı zamanda yazılım üzerine yoğunlaşmak ve kendine daha çok iş olanağı sağlayabilmek güzel olsa da bölümün derslerindeki zorluk yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği arasındaki farka değer mi? Yani demem o ki okuması daha rahat ve gene yazılım üzerine yoğunlaşılacak olan yazılım mühendisliğini mi seçmeliydim yoksa dersleri biraz daha ağır da olsa donanım+yazılımı görmek o zorluğa değer mi? Bu konuyla ilgili görüşleriniz çok önemli. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE sizinde yorumlarınızı bekliyorum hocam.
Zaten yazılım üzerine gideceksen boşuna donanım öğrenmene gerek yok bana kalırsa.

Merhaba, bilgisayar ve yazılım mühendisliğinin dersleri hakkında bir fikrim maalesef yok. Sadece şunları söyleyebilirim ki ilginiz ve alakanız olmayan bir bölümü seçmeyin. Seneye tekrardan üniversite sınavına girecekseniz de OBP yarıya düşecek çünkü bu sene tercih yapıp bir bölüm kazandınız ve bu olay da sadece bir seneliğe mahsus.

Yok hocam bilgisayar mühendisliği küçüklükten beri istediğim bir bölümdü yerleştim ve memnunum ancak yazılım mühendisliği seçmek de mantıklı olur muydu diye düşünüyorum. Dersleri daha az yorucu ancak donanım görmemeleri eksi yön tabii ki.

Zaten yazılım üzerine gideceksen boşuna donanım öğrenmene gerek yok bana kalırsa.

Yazılım üzerine ilerlemek istiyorum ama yandan donanım da görüp iş imkanımı artırabilmek için bilgisayar bölümüne yerleştim ama sonuçta yazılımla aynı dersleri görüyoruz. Donanım de biraz yoracak da olsa artı olarak iş hayatımda dönecektir umarım.

Çok netim bu konuda, yazılım mühendisliğini seç. Oradan da data ve yapay zeka üzerine uzmanlaş. İngilizceni de arada geliştirdin mi direkt avrupa veya amerika. İyi paralar kazanırsın.

İyi kötü bir bölüme yerleşmişsiniz. Bence kafaya takmayın derim. Okuduğunuz bölümden memnun da kalmazsınız. Bölümü iyisiyle kötüsüyle bitirmeye çalışın ve elinizden gelenin en iyisini yapın.
Aynen hocam ki hem istediğim bir bölümdü hem de bilgisayar mühendisliği güzel bölüm.

Çok netim bu konuda, yazılım mühendisliğini seç. Oradan da data ve yapay zeka üzerine uzmanlaş. İngilizceni de arada geliştirdin mi direkt avrupa veya amerika. İyi paralar kazanırsın.
Zaten seçeneğimi yapmıştım hocam dediğim gibi şuan bilgisayar mühendisliğine yerleştim. Ama gene de yazılım üzerinden devam edeceğim çünkü bilgisayar mühendisliğinde de yazılım görülüyo ağırlıklı olarak.

Kulaktan dolma bilgilerle yapılan yorumlara şaşırıyorum, araştırmak zor da değil halbuki. Türkiye'de birkaç üniversite dışında tüm bilgisayar mühendisliği eğitimleri, yurt dışındaki Computer Science ile eş sayılır. Hatta o birkaç üniversite dahi eklenebilir. Herkes donanım derslerinden bahsediyor ama gerçekten kaç tane donanım dersi var sanıyorsunuz? Okulların ders planlarını da incelerseniz birkaç taneden ibaret olduğunu görürsünüz. Bunlar da tamamen temel seviyede olan dersler, bilgisayar ile iş yapan her mühendis öğreniyor. Bu nedenle bilgisayar ve yazılım mühendisliği arasından her zaman bilgisayar seçilmeli. Alacağınız seçmeli dersler ile çok daha donanımlı olabilirsiniz. Son dönemlerde açılan yazılım, yapay zeka gibi bölümler tamamen popülerlikten ibaret. Bilgisayardaki seçmeli dersleri zorunluya çevirip yeni bölüm adı altında sunuyorlar.

Kulaktan dolma bilgilerle yapılan yorumlara şaşırıyorum, araştırmak zor da değil halbuki. Türkiye'de birkaç üniversite dışında tüm bilgisayar mühendisliği eğitimleri, yurt dışındaki Computer science ile eş sayılır. Hatta o birkaç üniversite dahi eklenebilir. Herkes donanım derslerinden bahsediyor ama gerçekten kaç tane donanım dersi var sanıyorsunuz? Okulların ders planlarını da incelerseniz birkaç taneden ibaret olduğunu görürsünüz. Bunlar da tamamen temel seviyede olan dersler, bilgisayar ile iş yapan her mühendis öğreniyor. Bu nedenle bilgisayar ve yazılım mühendisliği arasından her zaman bilgisayar seçilmeli. Alacağınız seçmeli dersler ile çok daha donanımlı olabilirsiniz. Son dönemlerde açılan yazılım, yapay zeka gibi bölümler tamamen popülerlikten ibaret. Bilgisayardaki seçmeli dersleri zorunluya çevirip yeni bölüm adı altında sunuyorlar.

Çok haklısınız hocam ben de bir elektrik elektronik kadar donanım görülmediğini ama bilgisayarın ana çerçevesini hem sana tanıtıp hem de üretkenlik sağlayacak hem de yazılım üzerine yoğunlaştırıp veri analizi ve birçok iş imkanı daha sunacağı için bilgisayar mühendisliğini seçtim. Ki ciddi anlamda ilgim var bilgisayar üzerine freelance işler olsun unityden oyun tasarımları altyapısı olsun elimden geldiğince uğraşıyordum eskiden ve bunu bir diplomayla taçlandırmak istedim. Bakalım girdik bir yola.

Geri
Yukarı