Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği

darthshadoww

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, yaşım 19 şu an Gaziantep'te tıp 2. sınıfım, kendi verdiğim kararlar doğrultusunda yazılım ya da bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş ek madde-1 doğrultusunda geçmek istiyorum. Neden böyle karar verdiğim ise baştaki akraba yönlendirmesidir. Bu bölümleri istememin nedeni ise yazılımı seven birisiyim, genellikle işin donanımsal değil de yazılımsal bölümleri daha çok dikkatimi çektiği için yazılım okumak istiyorum ancak ülkemizde ilk 10 üniversite vakıf olarak gözüküyor. Ben devlet üniversitesinde okumayı vakıfa tercih eden birisiyim ancak yazılım mühendisliğinde en iyi üniversiteler vakıf olduğu için şu anlık aklımda bau(bahçeşehir uni), İzmir economy gibi vakıf üniversiteleri var(puanım yatay geçiş[2020 mezunuyum sıralama 8443] ile yettiği için tam burslu okumayı düşünüyorum). Acaba yapacağım seçimde mezun olana kadar bir sıkıntı çeker miyim, mezun olduktan sonra iş bulma olanağım nasıl olur? Bildiğime göre parasıyla okuyan bir kişiyle aynı dersleri göreceğim. Bu beni etkiler mi, herhangi bir iş bulma sıkıntısı olur mu? Ayrıca Bau'nün akreditasyonunun da var olduğunu gördüm, yurt dışına çıkmak istersem bunun da büyük etkisi olduğunu biliyorum. Bilgisi olanlar beni seçimim konusunda aydınlatabilirse çok sevinirim. İyi akşamlar.

Bu isteğiniz bir anlık heves mi yoksa ayrıntılarına kadar araştırdınız mı bu meslekleri ? Dışarıdan bakıldığı kadar kolay veya zor değil çünkü.

Bu isteğiniz bir anlık heves mi yoksa ayrıntılarına kadar araştırdınız mı bu meslekleri? Dışarıdan bakıldığı kadar kolay veya zor değil çünkü.

Merhaba hocam öncelikle yazdığınız için teşekkür ederim.
Evet yazılım mühendisliğini 2. sınıfın başlarından beri severek takip etmekteyim, öncelikle ilk tercih dönemi bilgisayar mühendisliği düşünüyorduk fakat ODTÜ veya İTÜ gibi büyük üniler gelmeyince ve bir de ailevi olarak pek maddi durum olmayınca şehir dışına göndermek istemediler. Şimdi ise gitme taraftarıyım, şu an da mevcut olarak C++ dilini öğrenmek için başlangıç videoları izliyordum, (hesap makinesi oluşturma, diziler, if, fonksiyonlar vs.)

Merhaba hocam öncelikle yazdığınız için teşekkür ederim.
Evet yazılım mühendisliğini 2. sınıfın başlarından beri severek takip etmekteyim, öncelikle ilk tercih dönemi bilgisayar mühendisliği düşünüyorduk fakat ODTÜ veya İTÜ gibi büyük üniler gelmeyince ve bir de ailevi olarak pek maddi durum olmayınca şehir dışına göndermek istemediler. Şimdi ise gitme taraftarıyım, şu an da mevcut olarak C++ dilini öğrenmek için başlangıç videoları izliyordum, (hesap makinesi oluşturma, diziler, if, fonksiyonlar vs.)
Hocam sizin algı seviyeniz ve ilginiz hakkında bir yorum yapamam. Ancak YouTube, Udemy gibi yerlerdeki kurslar oldukça basit, temel anlamda anlatımlar yapıyor %95. Bunlar size bize kolay, zevkli gelebilir, geliyor da. Bu meslekte gerek okurken gerek de iş hayatında bu kadar basit hiçbir şey yok. O yüzden bütün hayatınızı etkileyecek bir şey için daha ilerisini yani C++ veya başka yazılım ağırlıklı olmayan bir bölümü de seçseniz orta seviye zor seviye ders ve çalışmalara bakın.

Özetle beni yanlış anlamayın bu dediklerim herkes için geçerli değil ama kurslardaki gibi değil hiçbir şey bunu bilin isterim. Yoksa 3-5 değişken oluşturup basit 1-2 döngü ile inanın hiçbir ilerleme kaydedilmez. Hele de işin mantığı hiç kavranmaz. Çok sistematik şekilde gerçekten analitik düşünme, sayısız hata, emek gerektiren bir bölüm yazılım özellikle. Çok daha iyi bilgisi ve tecrübesi olanlar da yorum yapacaklardır.

Ek olarak da standart bir bölümde okuyan öğrenci olsanız yine daha rahat bir seçim yapabilirdiniz. Olası olumsuzluklarda tıpı bırakmış olacaksınzı, aileniz bunu yıllarca dillendirebilir, siz de pişman olabilirsiniz çünkü kim ne derse desin Türkiye'de doktor olmak oldukça iyi bir statüdür. İş bulmak için yazılım alanındaki gibi en iyisi en arananı olmak zorunda değilsiniz, daha sosyal bir meslek, hayatınız PC başında, masa başında geçmez...
Denecek, düşünülecek çok şey var umarım en ince ayrıntısına kadar araştırıp, düşünüp bu kararı vermişsinizdir ya da vereceksinizdir ve ben de bunları boşuna yazmış olurum. Yanlış tercihlerin nelere sebep olduğunu hem kendimde hem de aile-arkadaş ortamında çok kez iyi, kötü etkileriyle tecrübe ettim sizin de bunları yaşamanızı istemem...

Hocam sizin algı seviyeniz ve ilginiz hakkında bir yorum yapamam. Ancak YouTube, Udemy gibi yerlerdeki kurslar oldukça basit, temel anlamda anlatımlar yapıyor %95. bunlar size bize kolay, zevkli gelebilir, geliyor da. Bu meslekte gerek okurken gerek de iş hayatında bu kadar basit hiçbir şey yok. O yüzden bütün hayatınızı etkileyecek bir şey için daha ilerisini yani C++ veya başka yazılım ağırlıklı olmayan bir bölümü de seçseniz orta seviye zor seviye ders ve çalışmalara bakın.

Özetle beni yanlış anlamayın bu dediklerim herkes için geçerli değil ama kurslardaki gibi değil hiçbir şey bunu bilin isterim. Yoksa 3-5 değişken oluşturup basit 1-2 döngü ile inanın hiçbir ilerleme kaydedilmez. Hele de işin mantığı hiç kavranmaz. Çok sistematik şekilde gerçekten analitik düşünme, sayısız hata, emek gerektiren bir bölüm yazılım özellikle. Çok daha iyi bilgisi ve tecrübesi olanlar da yorum yapacaklardır.

Ek olarak da standart bir bölümde okuyan öğrenci olsanız yine daha rahat bir seçim yapabilirdiniz. Olası olumsuzluklarda tıpı bırakmış olacaksınzı, aileniz bunu yıllarca dillendirebilir, siz de pişman olabilirsiniz çünkü kim ne derse desin Türkiye'de doktor olmak oldukça iyi bir statüdür. İş bulmak için yazılım alanındaki gibi en iyisi en arananı olmak zorunda değilsiniz, daha sosyal bir meslek, hayatınız PC başında, masa başında geçmez...
Denecek, düşünülecek çok şey var umarım en ince ayrıntısına kadar araştırıp, düşünüp bu kararı vermişsinizdir ya da vereceksinizdir ve ben de bunları boşuna yazmış olurum. Yanlış tercihlerin nelere sebep olduğunu hem kendimde hem de aile-arkadaş ortamında çok kez iyi, kötü etkileriyle tecrübe ettim sizin de bunları yaşamanızı istemem...

Evet doğrudur zaten zor olduğunun ben de farkındayım zaten izle3diklerim temel olan en basit bilgiler, bahsetmek istediğim konuya ilgimin var olmasıydı, yoksa tıp fakültesi de yazılımdan daha zor bir meslek ancak seven bir kişi için gayet kolay gelebilir.

Evet doğrudur zaten zor olduğunun ben de farkındayım zaten izle3diklerim temel olan en basit bilgiler, bahsetmek istediğim konuya ilgimin var olmasıydı, yoksa tıp fakültesi de yazılımdan daha zor bir meslek ancak seven bir kişi için gayet kolay gelebilir.
Tabii ki size bağlı her şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı