Bilgisayar mühendisligi vs bilgisayar programcılığı

Mehmet2839

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ege Üniversitesi bilgisayar mühendisliği ya da bilgisayar programcılığı düşünüyorum aslında ilkte bilgisayar mühendisligi istiyordum sonra çoğu kişi zor, okunmaz filan dedi. Bir de bilgisayar programcılığı var o nasıldır? Eğer iyi değilse büyük ihtimalle bilgisayar mühendisliğine bakarım yine.
Bir de ben daha fazla yazılım istiyorum, hangisi daha iyi olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ege Üniversitesi bilgisayar mühendisliği ya da bilgisayar programcılığı düşünüyorum aslında ilkte bilgisayar mühendisligi istiyordum sonra çoğu kişi zor, okunmaz filan dedi. Bir de bilgisayar programcılığı var o nasıldır? Eğer iyi değilse büyük ihtimalle bilgisayar mühendisliğine bakarım yine.
Yazilim Muhendisligi dusunun o zaman. Bilgisayar Programcılığı okunmaz.

"Programcilik" nedir ki zaten?
Bir defa Turkce herhangi bir teknik bolum okunmaz. Egitim dili Ingilizce olmali.

Ikincisi, Computer Science bilgisi olmadan Software Engineering okunmaz, zira donanim ve isleyisi bilinmeden, computation theory bilinmeden yazilim muhendisligi yapamazsiniz. En dogrusu CS, Ceng vs gibi bolumler okunmali sonrasinda ozellesilmeli. AI olur, ML olur, SWE olur.

Son olarak, oturup kod yazmak ile yazilim muhendisligi arasinda cok fazla fark var. Bir yazilim projesinin hayat dongusu icerisinde kod yazma sadece bir bolum. Muhendislik ve yazilim gelistirme bunun daha ustunde kavramlar.

Peki öneriniz nedir ?
Daha çok kendi işimi açmak istiyorum ve ona göre okumak istiyorum bilgisayar mühendisligi size göre okunur mu ne gibi avantajları vardır?

2 yıllık diploma yazılım sektöründe hiçbir işe yaramaz, ancak 4 yıllık mühendislik diploması işe alımlarda her zaman öncelik olmanı sağlar, kendini de okurken geliştirirsen önü oldukça açık.

Yeni konular

Geri
Yukarı