Bilgisayar programcılığı vs Bilgisayar mühendisliği

Kierkegaard66

Centipat
Merhaba, bir takım sebeplerden dolayı bu sene çok çalışamadım. 320k yaptım ve bilgisayar mühendisliği istiyorum. Sizce mezuna bırakıp bilgisayar mühendisliği seçmek mi? Yoksa bilgisayar programcılığı okuyup DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçmek mi?

Şahsi fikrim bilgisayar programcılığı + dgs. Ortalamanıız yüksek tutup son aylarda DGS için bir yere yazılır ve çalışırsanız Mühendisliğe girmeniz daha kolay olur. Onun dışında mezuna bırakırsanız ortada bir zorunluluk olmadığı için yine çalışmama ile sonuçlanabilir.

DGS ile ne olacağı belli olmaz. Kontenjan az ve giren kişi sayısı fazla. Bence bir sene mezuna kalıp adamakıllı ders çalışın, çalışmamanıza rağmen 320 bin sıralama kötü değil. Düzgün ve disiplinli bir çalışmayla ilk 50 bin sıralamaya çekebilirsiniz.

DGS ile ne olacağı belli olmaz. Kontenjan az ve giren kişi sayısı fazla. Bence bir sene mezuna kalıp adamakıllı ders çalışın, çalışmamanıza rağmen 320 bin sıralama kötü değil. Düzgün ve disiplinli bir çalışmayla ilk 50 bin sıralamaya çekebilirsiniz.

Hocam bende öyle düşünüyorum ama psikolojim kaldırır mı emin değilim tanıdığımız bir doçent de var ve DGS ile girmenin çok daha kolay olduğunu söylüyor evet kontenjan az ama YKS'ye göre çok daha kolay oluyormuş birçok öğrencisi öyle yapmış onun içinde benim fikrim biraz buraya kaydı gibi.

Şundan emin olabilirsiniz ki DGS psikolojisi adamı daha da bozar. Millet dört senelik üniversite okurken siz ister istemez neden DGS ile uğraşıyorum tribine girersiniz. Demedi demeyin. Bence bir sene daha mezuna kalın ve bilgisayar mühendisliği için uğraşın. Düzenli ve disiplinli çalışmayla mümkün. Şimdi yaşamasanız bile bu psikolojiyi DGS sınavına çalışırken zaten yaşayacaksınız ve DGS'de kumar gibi bir şey. Çoğu üniversitenin kontenjanı 3-5 gibi rakamlar ve yerleşebilmek için de gerçekten çok iyi yapmak gerekiyor. YKS ile üniversite kazanmaktan daha zor.

Merhaba, bir takım sebeplerden dolayı bu sene çok çalışamadım. 320k yaptım ve bilgisayar mühendisliği istiyorum. Sizce mezuna bırakıp bilgisayar mühendisliği seçmek mi? Yoksa bilgisayar programcılığı okuyup DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçmek mi?

Ben programcılık mezunuyum ve halimden memnunum ama amacın mühendis olmaksa ki öyle gözüküyor, sen memnun olmayacaksın. DGS'ye girmiş biri olarak söylüyorum o sınavı kazanıp üniversiteye gittiğin zaman o derslerde gerekli matematik ve fen bilgisine sahip olmayacaksın. Mat-1 ile mühendisliğe kabul olamaz. Bir sene daha hazırlanmak dünyanın en güzel deneyimi olabilir düşünsene tek işin öğrenmek ve bunu 1 yıl boyunca bedavaya yapacaksın 😶. İmrendim.

Ben programcılık mezunuyum ve halimden memnunum ama amacın mühendis olmaksa ki öyle gözüküyor, sen memnun olmayacaksın. DGS'ye girmiş biri olarak söylüyorum o sınavı kazanıp üniversiteye gittiğin zaman o derslerde gerekli matematik ve fen bilgisine sahip olmayacaksın. Mat-1 ile mühendisliğe kabul olamaz. Bir sene daha hazırlanmak dünyanın en güzel deneyimi olabilir düşünsene tek işin öğrenmek ve bunu 1 yıl boyunca bedavaya yapacaksın 😶. İmrendim.
Hocam benim mezuna kalacak psikolojim çok yok ayriyetten ben bu sene ünide gene hazırlanmaya düşünüyorum ayrıca o dediğiniz dersler o kadar da sıkıntı olmuyor ünisine göre değişiyor diye biliyorum tanıdığımız doçentler var yakın arkadaşımız en azından onlar böyle söylüyorlar

Tekrar hazırlanmaya psikolojin el vermiyor da üniversitede sınıf geçmeye çalışırken bir yandan çalışmaya mı veriyor? Ben mi yanlış anlıyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı