Bilgisayar mühendisliği vs yazılım mühendisliği

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Arkadaşlar merhaba. 10. sınıftayım ve birkaç yıl sonra üniversite sınavım olacak. İleride hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum. Sizlerden de yardım istiyorum. Öncelikle daha çok erken diyebilirsiniz ama kafamda kabataslak bir plan oluşturmak istiyorum. Plan gider gitmez sıkıntı değil.

Çoğu gencin hayal ettiği gibi bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği düşünüyorum. İlgimin yanı sıra, yaşıma göre fena olmayan İngilizcem var (B2). Ayrıca daha çok yazmaktan (kodlamaktan) hoşlanıyorum. Görsellik ile -grafik tasarım gibi- aram iyi değil. Python gibi programlama derslerine baktım ve dediğim gibi ilgim var. Gelecekte kendimi freelancer (evden çalışan) veya yurt dışında çalışan bir mühendis olarak görüyorum. :) o zamana kadar ne olur bilemem tabii.

Türkiye'de sizce bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği okumak arasında fark var mı? Bilgisayar mühendisliğini daha çok içerisinde az-çok yazılımı barındırdığı için de düşünüyorum.
Gayretim ve azmim bu konuda çok önemli, bunun farkındayım.

Kısaca nasıl bir yol gösterirsiniz bana?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir durum var. Sektörde bilgisayar mühendisleri de yazılım mühendisi gibi değerlendiriliyor. Zaten derslerde de yazılım ağırlıklı dersler var. Yazılımdan farklı olarak bilgisayar ağları, güvenlik gibi bir takım dersler var. Bence bunları da görmen iyi olur.

Yine yazılımdan farklı olarak bilgisayar mühendisliğinde bilgisayarın çalışma şekliyle ilgili dersler var. İşletim sistemleri, bellek yönetimi geçen dersler alıyorsun.

Farkı kısaca anlatmak istedim. Daha detaylı bir anlatım istersen derslerin çeşitli üniversitelerdeki anlatım sayfasına ve müfredatlarına bak derim.

Geri
Yukarı