Yazılım mühendisliği vs bilgisayar mühendisliği

Bu arkadaşa ek olarak bir şey daha eklemek istiyorum. Dediklerinin hepsine katılıyorum ayrıca bilgisayar mühendisliğinde elektrik dersleri de görüyorsun elektrikten de sorumlusun bilgin olsun.
Doğrudur mekanik tam denemez ama biraz fiziki derslerde var. (Makina mühendiliği kadar değil )

Abi ne alaka dil öğrenmesi üniversitede çok büyük bir artı hazırlık okumaz mesela benim en yakın arkadaşım lisedeyken 3 dil biliyordu üniversite 2ye kadar rahat etti bildiğim şeyler deyip.
Adam dil öğreneceğim mi demiş? Daha ortada olmayan puanla bölüm belirleme derdinde. Hedef koymasın demiyorum bir yeri istersin beğenirsin de herhangi bir üniversitenin bölümü değil direkt iki bölümün vs sini attırıyor arkadaş.
Arkadaşın moralini bozmayın hocam. Geleceğe dair umudu var demek ki.
Moralini bozmuyorum ya da umudu olmasın demiyorum. Geleceğe umutla bakabiliyorsa harika fakat ben dereyi görmeden paçayı sıvama diyorum sadece. Hedef koymakla bölümlerin vs sini attırmak aynı şey değil.

Dostum hatan yok da 10. sınıftan bu soruyu sormanın mantığı nedir? Çok başarılı bir öğrenci olabilirsin ama o işler düşündüğün kadar basit değil. İkisini de kazanmış birini seçecekmiş gibi tercih döneminde konu açmışsın. Yanlış anlama tüm notların 100 civarı da olabilir. YKS senenin harika geçeceği ve müthiş bir sonuç alacağın garanti mi? Bu süreçlere girmemeni ve beklemeni öneririm.

Şimdiden bir hedef koymazsam eğer üniversiteye en çok hazırlanacağım dönemlerde çalışmanın üstüne bir de ne yazmalıyım neyi hedeflemeliyim gibi sıkıntılar yaşamak istemediğimden böyle bir şeyi sorma gereği hissettim.

Adam dil öğreneceğim mi demiş? Daha ortada olmayan puanla bölüm belirleme derdinde. Hedef koymasın demiyorum bir yeri istersin beğenirsin de herhangi bir üniversitenin bölümü değil direkt iki bölümün vs sini attırıyor arkadaş.

Moralini bozmuyorum ya da umudu olmasın demiyorum. Geleceğe umutla bakabiliyorsa harika fakat ben dereyi görmeden paçayı sıvama diyorum sadece. Hedef koymakla bölümlerin vs sini attırmak aynı şey değil.
Erken araştırmada fayda var ben lise 4'deyken daha bölüm belirlemeyen arkadaşlarım vardı en kötü plan plansızlıktan iyidir.

İkisinin de farklı avantajları var. Sen en iyisi iki bölümü de araştır sonrasında eksi-artı yönlerine göre karar ver. Ben olsam bilgisayar mühendisliği okur ek olarak yazılımı da boş kaldığım süre boyunca öğrenmeye çalışırdım. Bunu sana liseyi yazılım üzerine okumuş sonrasında kendi kendini geliştirmiş ve bu alanda uzun yıllar çalışmış bir abin olarak söylüyorum.

Ne alakası var ki önceden geleceğini çiziyor işte adam sınava girip puanına göre mi gelecek çizsin? Gelecekte çalışmak istediği alanlardan hangisinin kendisi için daha mantıklı olduğunu öğrenmek istiyordur. Ayrıca belki ona göre şimdiden bir şeyler öğrenmeye başlıycak ön hazırlık yapıcak. Tüm lise hayatını boktan bir sınavda yüksek bir puan almak için mi harcasın? Sonrada üniversitenin bu sınav ile tamamen alakasız olduğu gerçeğiyle mi karşılaşsın? Yoksa sınava kadar hiç geleceğini düşünmeyip belki de derece yapıp puanı boşa gitmesin diye hiç ilgisi yok iken Tıp mı okusun?

Yeni konular

Geri
Yukarı