Bilgisayar mühendisliği vs yazılım mühendisliği

Haklısınız makine mühendisliği mezunu olan çocukluk arkadaşımda bahsediyordu bu durumdan, bizde bilgisayar dersleri görüyoruz yazılım odaklı. Fakat firmalar ilan verirken genelde Bilgisayar mühendisi yazarlar. Ülkede ki algı farklı biraz.
Siz ne okuyorsunuz?
Bilgisayar yada Yazılım daha iyi gibi bir durumu yok. Bilgisayar müh derslerini ve yazılım müh derslerini kıyaslayarak kendine ön fikir oluşturabilirsin.

Ben Yazılım müh mezunuyum.

Bilgisayar seçmememdeki sebep, yazılımla ilgili ilerlemek istememdi. Çoğu okulda Bilgisayar mühendisliği biraz karma bi bölüm, çok spesifik alanlara girmiyor.

Yazılım, Elektrik, Makine gibi bölümler çok daha bir spesifik alana odaklanmış dersleri var.
Özellikle yazılım derslerı kapsamı olarak çoğu okulun Bilgisayar müh kapsamı az kalıyor yazılıma göre. Çünkü birinde 4 sene yazılım alanı üzerinden eğitim içeriği oluşturulurken,
Bilgisayar mühendisliğinde farklı yan dallardan da dersler alındığı için kapsamı küçülüyor.

Bölümün derslerine bakarak karar ver.

Bir kaç sıkça sorulan soruları bırakayım sana :)
- Kariyerinde fark yaratır mı diye merak edebilirsin cevabı çok basit: HAYIR (bilgisayar vs yazılım)
- Mezun olduğunda okulun sana kattıkları ile aranan bir yazılımcı olur musun: HAYIR
- Bölüm hiç mi önemli değil: Bölüm önemli ama Bilgisayar yada Yazılım farkı yaratacak kadar değil
- Her yazılımcı çok mu para kazanıyor: HAYIR
- En iyi okulda okursam iyi maaş alır mıyım: HAYIR
- Orta düzey bir okulda okudum ama kendimi çok iyi geliştirdim, yüzbinlerce lira maaş alabilir miyim: EVET
- Okul her şey mi: HAYIR
- Bölüm her şey mi: HAYIR ama Avantaj sağlar her şekilde
Hocam öyle de iyi olan devlet ünileri, vakıf ünilerinde yazılım müh. yok.
Zaten yurt dışında da software engineer diye bir bölüm yok diye biliyorum.
. Sayısal okusaydım kesinlikle Makine Mühendisliği isterdim, hedeflerim ve çevremde bu işi yapanları gördüğüm için.
Ne iş yapıyorlar? Belki benim de ilgimi çeker.

Teşekkürler, peki başlangıç olarak C# önerir misiniz?
CS50x'in Türkçe'si mi ne vardı. Alt yazılı ama. Onu önerebilirim.

Siz ne okuyorsunuz?

Ben geçen sene Haziran da bitirdim bir aksilik olmadan. Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik okudum. Adı sayılır bir firmada 1. Senem olacak çalışıyorum. Makine mühendisliği biraz çalıştığım firmadan gördüğüm kadarıyla birazda aileden gördüklerimden dolayı beni cezbediyor du. Ancak Lisede EA seçtim sayisala çokta ağırlık vermedim matematik hariç. İş olarak geniş bir tanımları var, burada çok detay veremem eksik bilgi vermekte istemem. Fakat makine mühendisi Endüstri ve Sanayi olarak çok fazla fabrika olan bizim ülkede açıkta kalmaz diyebilirim.

Ben geçen sene Haziran da bitirdim bir aksilik olmadan. Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik okudum. Adı sayılır bir firmada 1. Senem olacak çalışıyorum. Makine mühendisliği biraz çalıştığım firmadan gördüğüm kadarıyla birazda aileden gördüklerimden dolayı beni cezbediyor du. Ancak Lisede EA seçtim sayisala çokta ağırlık vermedim matematik hariç. İş olarak geniş bir tanımları var, burada çok detay veremem eksik bilgi vermekte istemem. Fakat makine mühendisi Endüstri ve Sanayi olarak çok fazla fabrika olan bizim ülkede açıkta kalmaz diyebilirim.
Teşekkürler.
Siz ne okuyorsunuz?

CS50x'de mi bir yazılım dili? Ne tür projeler gerçekleştirebilirim?

Geri
Yukarı